[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

مهاجرت معکوس با فرمول تسهیلات ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل دفتر روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: خدمات رسانی دولت تدبیر و امید به روستاهای استان طی سال‌های اخیر تاکنون سبب مهاجرت معکوس و بازگشت روستاییان از شهرها به روستاهایشان شده است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، سیدکمال پاک‌فطرت افزود: علاوه بر خدمات‌رسانی به روستاها و تأمین امکاناتی مانند آب آشامیدنی سالم، گازرسانی، برق‌رسانی و تلفن، اقدامات انجام شده در زمینه ایجاد اشتغال پایدار در روستاها و پرداخت تسهیلات در این زمینه سبب بازگشت بسیاری از روستاییان از شهرها به روستاها شد.
وی ادامه داد: از طریق سامانه کارا ۵۵۰میلیارد تومان تسهیلات طی چند سال اخیر به روستاییان استان پرداخت شده که تأثیر زیادی در بحث توسعه پایدار و مهاجرت معکوس داشته است.
او گفت: علاوه بر این، جدا از بحث اعتباراتی که به دهیاری‌ها و مناطق عشایری استان اختصاص داشت، سال ۹۸ بالغ بر ۲۰۰میلیارد تومان به روستاهای فارس داده شد که این مهم نیز بیانگر توجه دولت به عمران و آبادانی روستاها در کنار بحث اشتغال روستایی است.
مدیر کل دفتر روستایی و شوراهای استانداری فارس اضافه کرد: کمک به طرح‌های گردشگری، کمک به ایجاد پایگاه‌های آتش نشانی و خرید تجهیزات و ماشین آلات مرتبط از دیگر اقداماتی بود که طی سال‌های اخیر در روستاهای استان انجام شد.
پاک‌فطرت افزود: در بحث آب‌رسانی و تعویض شبکه آب‌رسانی در روستاها نیز طی سال‌های اخیر دهیاران با کمک دولت اقدامات خوبی انجام داده‌اند.
وی گفت: عمر شبکه آب‌رسانی در اکثر روستاهای استان در حدود ۳۰ سال است با اقدامات انجام شده طی سه سال گذشته ۸۰ درصد این شبکه فرسوده دچار تغییر و تحول اساسی شد و امروز تمام روستاهای استان از آب آشامیدنی سالم بهره‌مند هستند.
او اضافه کرد: اهمیت آب‌رسانی به روستاها برای دولت تا آنجا بود که برای آب‌رسانی به یک روستا در استان افزون بر ۴۰ کیلومتر لوله‌گذاری انجام شد.
وی ادامه داد: همچنین دولت توجه و اهتمام ویژه‌ای به برگزاری نمایشگاه‌ توانمندی‌های روستایی و عشایری داشت و طی این سال‌ها شاهد معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های روستاها در این نمایشگاه بودیم و استان فارس نیز همواره در این نمایشگاه‌ها حضوری فعال و مؤثر داشته است.
مدیرکل دفتر روستایی و شوراهای استانداری فارس اظهار داشت: در بحث گازرسانی نیز مجموعه اقدامات انجام شده در این دولت سبب شد که امروز افزون بر ۷۰ درصد روستاهای استان فارس از گاز برخوردار باشند و گازرسانی به روستاهای باقی‌مانده نیز در دستور کار قرار دارد.
پاک‌فطرت اضافه کرد: در بحث راه‌اندازی تعاونی‌های روستایی نیز طی چند سال اخیر اقدامات خوبی در سطح استان انجام شده و تعاونی‌های غیرفعال استان را فعال کرده‌ایم.
وی تعداد روستاهای استان فارس را ۲هزار و ۱۰۷ روستا برشمرد و گفت: یک‌میلیون و ۴۰۰هزار نفر از جمعیت استان فارس در روستاهای این استان زندگی می‌کنند.
او گفت: فارس یک استان پهناور و گسترده است و تعداد بالای روستاها و پراکندگی آنها خدمات‌رسانی را سخت می‌کند اما به رغم تمام این مشکلات طی این سال‌ها شاهد بودیم که با حمایت و کمک دولت، مشارکت روستاییان، کوشش دهیاران و همراهی تمام دستگاه‌ها اقدامات و اتفاقات خوبی در روستاها رقم خورده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی