[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

تغییر ماهیت اقتصاد با کرونا، روزنامه شیراز نوین

 عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی اتاق بازرگانی فارس گفت: برای کاهش آسیب پذیری و رفع بحران کرونا به ویژه در دو بخش مسایل اجتماعی و اقتصادی زمان فعلی و دوران پسا کرونا نیاز به همدلی، همراهی و تصمیم گیری دقیق مسئولان داریم.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، سهیلا محبی در جلسه کمیسیون حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی این اتاق که با موضوع بررسی آثار بیماری کرونا بر فضای اجتماعی و اقتصادی استان به صورت برخط (آنلاین) برگزار شد، بیان کرد: مواجه شدن دنیا با این بحران سلامت پیش بینی نشده باعث افت اقتصادی، تعطیلی بسیاری از مشاغل و از رونق افتادن بخش‌های مختلف اقتصادی شده است که علاوه بر بخش‌های اقتصاد در بخش‌های اجتماعی نیز مشکلاتی بر مردم و جامعه تحمیل شده است.
وی افزود: ویروس کرونا بر دو بعد سلامت و اقتصاد مردم تأثیر مستقیم داشت و آثار منفی بسیاری را بر جای گذاشت و با توجه به شرایط بد اقتصاد در این دوران، همه بخش‌ها الزام به بررسی ابعاد مختلف اجتماعی و اقتصادی آنچه که تا امروز ایجاد شده و آنچه که از این پس ایجاد می‌شود، خواهند داشت و اگر این مهم با همدلی و وحدت همگانی مورد مداقه کامل قرار نگیرد معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار جهان باشد.
محبی با بیان اینکه کمک و همدلی مردم با هم در دوران کرونا نوعی مسئولیت اجتماعی است که اتاق بازرگانی فارس نیز در این زمینه کمک‌های قابل توجهی را با کمک فعالان اقتصادی استان ساماندهی و در راستای مسئولیت اجتماعی خود انجام داده است، اظهار داشت: بیماری کرونا سبک زندگی مردم را نیز دستخوش تغییر کرده و اکنون دنیا به این نتیجه رسیده است که همه بخش‌ها آسیب پذیر شده اند و نکته حائز اهمیت در این دوران همراهی و همدلی مردم و مسئولان بیش از پیش است.
وی اضافه کرد: در صورت ادامه دار بودن شرایط حاکم بر جامعه به دلیل بیماری کرونا، رسالت همه افراد جامعه در قبال هم بیشتر می‌شود و مردم، تشکل‌های مردم نهاد، دستگاه‌های اجرایی، دستگاه قضایی و سایر تصمیم گیران باید راهکارهایی را اتخاذ و عملی کنند که بتواند آلام مردم را کاهش و به عبور از این بحران کمک کننده باشد.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: باور داریم ما در بخش علمی و اقتصادی در استان توانمندی‌های فراوانی داریم که می‌توانیم این بیماری را به فرصت تبدیل کرده و تغییرات بنیادین درزیرساخت‌های اقتصادی و علمی ایجاد کنیم که این مهم از پیامدهای مثبت بیماری کروناست.
محبی عنوان داشت: اگر برای دوران پساکرونا برنامه مدون و دقیق نداشته باشیم شرایط بر ما غلبه می‌کند و شاهد ضررهای جبران ناپذیری بر بخش‌های مختلف جامعه خواهیم بود.
وی تصریح کرد: در دوران پسا کرونا زیست بوم هایی می‌توانند موفق عمل کنند که جوامع آنها به لحاظ علمی، اقتصادی و اجتماعی با هم حرکت کرده، برنامه ریزی منسجم داشته باشند و خودکفا عمل کنند و قطعاً اگر تحولات شگرفی در کشور صورت نپذیرد و تغییراتی متناسب با شرایط کرونا اتفاق نیفتد محکوم به تبعیت از دیگران بوده و امکان حرکت و تصمیمات مبتکرانه نخواهیم داشت.
مژگان جعفریان نایب رییس کمیسیون حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی اتاق بازرگانی فارس نیز در این جلسه گفت: فعالان اجتماعی به ویژه همراهان ما در همایش مسئولیت اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد فارس و شیراز اقدامات ارزشمندی را در دوران شیوع بیماری کرونا انجام دادند تا بتوانند تا حدودی از مشکلات مردم بکاهد.
وی از فعالیت‌های انجام شده در دوران شیوع بیماری کرونا در کمیته‌های زیر مجموعه این کمیسیون را ارائه طرح فروشگاه‌های آنلاین، طرح همیاری کودکان کار و خیابان با هدف تأمین بسته‌های غذایی و بهداشتی و ارائه آموزش‌های لازم برای مقابله با این بیماری، کمپین کارتن خواب‌ها به وسیله فعالان اجتماعی و توزیع روزانه یک وعده غذای گرم میان کارتن خواب‌ها و ارائه آموزش‌های عمومی در جهت افزایش آگاهی عمومی مردم در مقابل با بیماری کرونا عنوان کرد.
جعفریان اضافه کرد: از اقدامات دیگر کمیته‌های این کمیسیون آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد که بین 1 تا 20 میلیون بدهی داشتند، است که تاکنون تعدادی از زندانیان آزاد و برخی نیز با ضمانت پرداخت بهدی به مرخصی رفته اند و همچنان رایزنی‌ها برای در این زمینه در حال انجام است. 
عباس عباسی دبیر کمیته مسئولیت اجتماعی این کمیسیون گفت: مدیریت بیماری کووید 19 یک موضوع اجتماعی است و فاصله گذاری اجتماعی و و پیشگیری‌های اجتماعی نقش مهمی در جلوگیری از آن دارد. 
وی افزود: یکی از مسئولیت‌های اجتماعی در خصوص این بیماری، آگاهی دادن به مردم و ارائه راهکار در این زمینه است. لذا انتظارات جامعه بایستی به سمتی برود که این بیماری برای طولانی مدت وجود دارد.
عباسی اظهار داشت: بیکاری کارگران، ضعف بیمه‌های بیکاری، کاهش درآمد و فاصله طبقاتی عمیق از دیگر مشکلات دوران شیوع کرونا بوده است. اینها موجب شد مسئولیت اجتماعی از یک فعالیت داوطلبانه به یک فعالیت رسمی و الزامی تغییر پیدا کند و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها جای خود را به مسئولیت اجتماعی ملت‌ها داد. 
دکتر علوی دبیر کمیته حاکمیت شرکتی این کمیسیون نیز با اشاره به تحولات نظام حاکمیت شرکتی پس از کرونا گفت: نخستین چالشی که بیماری کووید 19 ایجاد کرده بقای کسب و کار است که راه حل‌هایی که برای آن ارائه شده ایمن سازی شرایط محیط کار، انگیزش برای جلوگیری از ترک سازمان، حفظ مشتریان موجود و رضایتمندی ذی‌نفعان کلیدی و تأمین منابع مالی جدید برای پرداخت بدهی‌هاست. 
وی عنوان داشت: چالش دیگر کووید 19 در حوزه توسعه کسب و کار است که براساس این گزارش ممکن است به مدت 15 سال، کووید 19 بر اقتصاد جهان اثرگذار باشد و این در حالی است که این بیماری آرایش کسب و کار و تغییر مدل کسب و کار را نیز تغییر داده است.
علوی افزود: ترجمه استاندارد حاکمیت شرکتی اتاق‌های بازرگانی، برگزاری کارگاه آموزشی و تهیه کتاب برای اعضای کمیته را از اقدامات این کمیته در سال 99 عنوان کرد.
خانم مهکویی از اعضای کمیته مالکیت فکری نیز به ارائه گزارش عملکرد این کمیته گفت: این کمیته دو هدف مهم حمایت حقوقی از فعالان اقتصادی و ضرورت آموزش و فرهنگ سازی را بر عهده دارد که از اقدامات این کمیته می‌توان به تدوین بانک اطلاعاتی ذی‌نفعان در حوزه مالکیت فکری اشاره کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی