[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

استاد دانشگاه شیراز: مسافرت مهم‌ترین عامل شیوع کرونا بوده است، روزنامه شیراز نوین

استاد دانشگاه شیراز گفت: براساس نتایج نخستین پژوهش جامع مجامع علمی ایران درباره کرونا، بین تعداد مبتلایان و تراکم جمعیت استان‌های کشور ارتباط معنی‌داری مشاهده شده است و صرف نظر از تکامل و سازگاری با ویروس، مسافرت‌های بین‌استانی در روزهای اولیه، مهم‌ترین عوامل شیوع ویروس کرونا بوده است. به گزارش ایرنا، دکتر حمیدرضا پورقاسمی در گفت‌وگو با ایرنا اعلام کرد: نخستین پژوهش جامع در ایران با موضوع «مدل‌سازی مکانی، تهیه نقشه ریسک، بررسی روند تغییرات و تجزیه و تحلیل روند شیوع ویروس کووید-۱۹ در ایران از ۳۰ بهمن‌ماه تا ۲۵خردادماه» توسط دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز در ژورنال بین‌المللی بیماری‌های عفونی (International Journal of Infectious Diseases) به چاپ رسید. وی درباره اهمیت این مقاله عنوان کرد: یکی از نکات مهم درخصوص پیشگیری و کنترل بیماری همه‌گیر کرونا مدل‌سازی مکانی شیوع و گسترش آن است؛ بدین‌منظور، نخستین پژوهش جامع در ایران با هدف مدل‌سازی مکانی شیوع ویروس کرونا، تهیه نقشه ریسک و بررسی روند تغییرات آن صورت گرفت. این استاد دانشگاه از ویروس کرونا با عنوان تهدیدی همه‌گیر و جهانی یاد کرد و بیان داشت: این ویروس از ابتدای شیوع تا ۲۵ خردادماه به بیش از ۲۱۲ کشور دنیا سرایت کرد؛ به‌گونه‌ای که تعداد مبتلایان به آن در بازه زمانی یادشده ۷میلیون و ۸۹۸هزار و ۴۴۲ نفر و مرگ‌ومیر بر اثر آن ۴۳۲هزار و ۹۰۲ تن در جهان اعلام شد. استاد بخش مهندسی منابع و محیط‌زیست دانشگاه شیراز ابراز داشت: این پژوهش در چهار مرحله شامل مقایسه آمار و اطلاعات روند شیوع کرونا در ایران با داده‌های جهانی، پیش‌بینی روند مرگ‌ و میر با استفاده از مدل‌سازی رگرسیون، مدل‌سازی مکانی، تهیه نقشه ریسک و بررسی روند تغییر با استفاده از روش یادگیری ماشین جنگل تصادفی و صحت‌سنجی نقشه ریسک ویروس کرونا در ایران صورت پذیرفته است.
پورقاسمی در ادامه با اشاره به نتایج این پژوهش بیان داشت: نتایج نشان داد که از ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸ تا ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۹، میانگین نرخ رشد مرگ‌ومیر مبتلایان به کرونا در کشور، به ترتیب ۱.۰۸ و ۱.۱۰ بوده است؛ همچنین براساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی میزان مرگ‌ومیر ایران در ۱۰۰هزار نفر جمعیت، ۵۳. ۱۰ بوده است.
پورقاسمی افزود: برای مقایسه نرخ مرگ‌ومیر کشورهای دیگر، از اطلاعات ۲۴ کشور استفاده شد که افزون بر ۵۰هزار نفر مبتلا تا تاریخ ۲۵خردادماه در آن‌ها ثبت شده بود. نتایج نشان داد بالاترین نرخ مرگ‌ومیر به ترتیب، در کشورهای بلژیک، انگلیس، اسپانیا، ایتالیا، سوئد، فرانسه، آمریکا، کانادا، برزیل، پرو، شیلی، مکزیک، و آلمان مشاهده شده است.
به گفته این استاد دانشگاه شیراز، این نرخ برای کشور چین به‌مثابه اولین خاستگاه ویروس کرونا ۳۲. ۰ است؛ افزون بر این، کمترین نرخ مرگ و میر در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، در بین این ۲۴ کشور بین ۳. ۰ تا ۷. ۵، برآورد شده است. وی عنوان داشت: نتایج بررسی روند شیوع ویروس کرونا به تفکیک قاره‌ها نیز نشان داد که بیشترین مرگ و میر مربوط به اروپا با نرخ ۲۱. ۴۲ درصد، آمریکای شمالی با نرخ ۴۰. ۳۳ درصد، آمریکای جنوبی با نرخ ۷۰. ۱۳ درصد، آسیا با نرخ ۹. ۲۰ درصد، آفریقا با نرخ ۴۵. ۱درصد و اقیانوسیه با نرخ ۰۳ .۰ درصد بوده است؛ همچنین بیشترین موارد مبتلایان به‌ترتیب در آمریکای شمالی ۱۲. ۳۱ درصد، اروپا ۸۶. ۲۷ درصد، 
آسیا ۲۸. ۲۰ درصد، آمریکای جنوبی ۶۲. ۱۷ درصد، آفریقا ۹۹. ۲ درصد و اقیانوسیه ۱۱. ۰ درصد است.
وی بیان داشت: بر اساس این پژوهش، نقشه مناطق آلوده به ویروس کرونا در طول زمان در سه فاصله زمانی مهم برای شیوع کرونا در استان‌های کشور تا چهارم فروردین ماه ۱۳۹۹، نشان داد که استان‌ها از نظر تعداد مبتلایان و میزان مرگ‌ومیر در فاصله زمانی اول از ۳۰بهمن تا ۹اسفند ۱۳۹۸ در یک گروه بزرگ اولیه طبقه‌بندی شدند، فاصله دوم، در ماه مارس (از ۱۱اسفندماه خورشیدی) مشاهده شد که شیوع ابتلا در بیشتر استان‌ها رواج داشت و در دوره زمانی سوم شیوع ویروس در استان‌های تهران، قم، مرکزی و آذربایجان شرقی بسیار زیاد بود.
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز با اشاره به بررسی نقشه‌های ریسک شیوع کرونا در دوره زمانی ۲۱ تا۲۸ اسفندماه ۹۸، اظهار کرد: روند افزایشی ویروس کرونا در استان‌ها براساس این نقشه تأیید می‌شود؛ همچنین شایان ذکر است که مهم‌ترین متغیرهای شیوع کرونا در کشور ایستگاه‌های اتوبوس، نانوایی‌ها، بیمارستان‌ها، مساجد، دستگاه‌های خودپرداز و بانک‌ها هستند.
پورقاسمی اظهار داشت: نقشه ریسک کرونا در ۲۱ اسفندماه 98 تهیه و به چهار گروه تقسیم شده است که در آن استان‌های تهران، قم، البرز، مازندران و گیلان در معرض خطر بالای کرونا قرار دارند؛ در مقابل، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، کرمان و خراسان جنوبی استان‌های کم‌خطر بودند.
وی با بیان اینکه نتایج طبقه‌بندی ریسک کرونا در ۲۸ اسفند 98 نشان‌دهنده روند رو به رشد شیوع این بیماری در کشور و بعد از یک هفته است، گفت: همچنین، تحلیل‌ها نشان می‌دهد افزون بر تهران، البرز، قم، مازندران و گیلان، استان‌های قزوین، مرکزی، گلستان، اردبیل، اصفهان، آذربایجان شرقی و بخش‌هایی از استان‌های خراسان رضوی، سمنان و لرستان نیز در زمره مناطق پرخطر بودند. به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، ریسک شیوع کرونا هر روز در حال افزایش است و ضروری است برخی راهکارهای جدید، به‌ویژه قرنطینه برای کنترل و مدیریت ویروس در نظر گرفته شود.
استاد دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه در تاریخ ۲۷ اسفندماه 98 بخش‌هایی از جنوب و جنوب غربی ایران در مقایسه با دیگر مناطق امن‌تر بوده است، اظهار کرد: بنابراین، نقشه ریسک می‌تواند به‌مثابه ابزاری مهم در ارزیابی و در نظر گرفتن سرعت روند بیماری همه‌گیر برای هر کشور معرفی شود. وی ابراز کرد: به‌طور کلی نتایج پژوهش حاضر نشان داد، نقشه ریسک شیوع ویروس کرونا در کشور، گام اولیه و اساسی برای مدیریت و کنترل کرونا به‌شمار می‌رود.
پورقاسمی افزود: متأسفانه بعد از سوم فروردین ماه ۱۳۹۹، هیچ گونه گزارش رسمی از تعداد مبتلایان و مرگ و میرها به تفکیک استان‌ها اعلام نشد تا بتوان نقشه شیوع ریسک را به‌روز کرد و تاسف بارتر این که حتی اندک گزارش‌هایی که توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی برای بعضی از استان‌ها اعلام می‌شد به یک باره در مورخه ۲۴ خردادماه قطع شد.
وی افزود: شاید یکی از دلایل افزایش روزافزون ویروس کرونا در بعضی از استان‌های کشور همچون استان فارس عدم اطلاع رسانی به موقع از تعداد مبتلایان و مرگ و میرها باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی