[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

آزمایش موفقیت‌آمیز یک داروی سرطان، روزنامه شیراز نوین

داروی جدیدی آزمایش شده که اجازه نمی دهد سلول‌های سرطانی خود را ترمیم کنند. این دارو بخشی از روش «درمان کاملاً دقیق» است. به گزارش مهر به نقل از بی‌بی‌سی، محققان انگلیسی با آزمایش یک داروی سرطان متوجه قابلیت آن برای متوقف‌کردن فرایند ترمیم سلول‌های سرطانی شده‌اند.
۴۰ بیمار در آزمایش بالینی دارو شرکت کردند که بیش از نصف آنها داروی «برزوسرتیب» (berzosertib) را دریافت کردند.
آزمایش بالینی این دارو توسط انستیتو تحقیقات سرطان و رویال مارسدن ان اچ اس تراست انجام شد و نشان داد حتی مصرف دارو همزمان با انجام شیمی درمانی نیز تأثیرگذار است.
این نخستین دارو از یک خانواده جدید است که آزمایش‌ها نشان می‌دهد فعالیت پروتئین دخیل در ترمیم دی ان ای را متوقف می‌کند. متوقف‌شدن فعالیت این پروتئین سبب می‌شود سرطان نتواند خسارت واردشده به سلول‌های خود را ترمیم کند.
داروی مذکور بخشی از یک روش درمانی جدید به «درمان کاملاً دقیق» (precision medicine) است که ژن یا تغییرات ژنتیکی خاصی را هدف می‌گیرد. در آزمایش بالینی بیمارانی شرکت داده شدند که تومورهای سرطانی پیشرفته داشتند و هیچ داروی دیگری برای آنها کارآمد نبود. این نخستین مرحله آزمایش بالینی داروست که برای بررسی ایمنی یک دارو انجام می‌شود.
اما انستیتو تحقیقات سرطان اعلام کرده نشانه‌هایی از قابلیت «برزوسرتیب» برای متوقف‌کردن رشد تومورهای سرطانی مشاهده کرده است. کریس لورد پروفسور ژنومیک سرطان در این انستیتو و یکی از مؤلفان تحقیق می‌گوید: این نشانه‌های اولیه بسیار نویدبخش هستند. البته مشاهده چنین واکنشی در مرحله اول آزمایش بالینی عجیب است.
البته برای بررسی تأثیرگذاری دارو باید آزمایش‌های بیشتری انجام شود. این تحقیق روی گروه کوچکی از بیماران انجام شد و بنابراین هنوز زود است که «برزوسرتیب» را یک داروی تأثیرگذار در حوزه درمان سرطان به حساب بیاوریم. با وجود این تأثیرگذاری عجیب آن به‌خصوص در کنار شیمی‌درمانی، محققان را نسبت به آینده تحقیقات آتی خوش‌بین کرده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی