[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

اقلید از نظر فضای ورزشی محروم است و نیازمند توجه ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: در شماره امروز به‌سراغ یکی از شهرستان‌های شمالی استان رفته‌ایم تا درخصوص وضعیت ورزش این شهرستان، با متولی اصلی آن گفت‌وگو کنیم. حسن مسعودی، رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اقلید درباره وضعیت ورزش این شهرستان، مشکلات موجود در ورزش اقلید و اهداف اداره تحت امرش در آینده دور و نزدیک با شیرازنوین صحبت کرده است که متن کامل این صحبت‌ها را در ادامه می‌خوانید.
از سوابق و تحصیلات خود بگویید.
بنده دارای مدرک کارشناسی از دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تربیت معلم تهران هستم و همچنین در رشته تاریخ ایران اسلامی موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس شده‌ام. از سال 73 به مدت 17 سال به‌عنوان مسئول تربیت‌بدنی آموزش و پرورش شهرستان اقلید مشغول به فعالیت بودم. از سوابق ورزشی‌ام نیز می‌توانم به ده سال فعالیت در رشته تنیس در مجموعه ورزشی انقلاب تهران، پنج سال مسئولیت هیئت بدمینتون، هشت سال دبیر هیئت فوتبال، سه سال دبیر هیئت شنا و دو سال رئیس هیئت ورزش‌های روستایی و عشایری شهرستان اقلید اشاره کنم. همچنین طی این سالیان تعامل نزدیکی با بسیاری از هیئت‌های ورزشی مانند والیبال، تنیس روی میز، کشتی، شطرنج، فوتسال، ورزش‌های همگانی، کونگ فو، کاراته و عضویت و مسئولیت تربیت بدنی بسیج فرهنگیان و حوزه‌های مقاومت منطقه داشتم. همچنین در مسابقات بسیاری در سطح شهرستان، استان و کشور نیز به‌عنوان مربی، سرپرست کاروان و مسئول فنی مسابقات انجام وظیفه کرده‌ام. در دوره‌های متعددی نیز در مسابقات فوتبال، تنیس و بدمینتون در سطح شهرستان و استان، صاحب رتبه شده و قهرمانی‌های زیادی را در مدت سی سال حضور مستمر خود در میادین ورزشی در کارنامه دارم. بنده سال‌ها در شورای ورزش شهرستان فعالیت داشته و در زمینه تدوین سند راهبردی ورزش شهرستان و ارائه آن به اداره‌کل تربیت‌بدنی استان در زمان دکتر خدابخش هم نقش پررنگی ایفا کردم. طراحی، ساماندهی و اجرای نظام استعدادیابی ورزشی در سطح شهرستان به‌منظور شکوفایی و تعالی ورزش به‌ویژه در زمینه‌های ورزش همگانی و قهرمانی و از همه مهم‌تر به‌لحاظ اخلاقی، ازجمله فعالیت‌هایی بوده که انجام داده‌ام که از نتایج این عملکرد و تلاش‌ها، می‌توان به ارتقای جایگاه ورزش دانش‌آموزی شهرستان از رتبه بیست‌وپنجم در سال 73 به رتبه دوازدهم در سال 90 و حضور تعدادی از دانش‌آموزان اقلیدی در تیم‌های ملی دانش‌آموزی اشاره کرد که بدون تردید در تثبیت جایگاه ورزش شهرستان اقلید در استان نیز سهم بسزایی داشته و دارد.
از وضعیت اداره ورزش و جوانان شهرستان اقلید، شرح وظایف و اهداف این اداره بگویید.
این اداره به‌عنوان یک دستگاه فرهنگی و نهاد متولی «مدیریت ورزشی» و ساماندهی امور جوانان، مسئولیت‌ها و وظایف متنوع و گسترده‌ای را در این دو حوزه داراست. در حوزه ورزش با دارابودن بیش از سی هیئت ورزشی، 16 باشگاه ورزشی و داشتن 33هزار مترمربع فضای ورزشی روباز و سرپوشیده و همچنین چهار الی پنج هزار ورزشکار سازمان‌یافته، با رویکرد ارتقای سلامت، نشاط و شادابی مردم، توسعه و تعمیم ورزش همگانی، ارتقای ورزش قهرمانی، تقویت و توسعه ورزشی پرورشی، تحکیم و ترویج ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی در رشته‌هایی مانند فوتسال، کاراته، بازی‌های بومی و محلی، کوهنوری، کشتی، تنیس روی میز، ورزش‌های زورخانه‌ای، بدمینتون، پله‌نوردی، دوی کوهستان و... دارای جایگاه قابل‌توجهی در استان و کشور است و در بسیاری از رشته‌ها نیز پتانسیل فراوانی دارد. همچنین در حوزه ساماندهی امور جوانان با داشتن 4 سازمان مردم‌نهاد فعال در عرصه‌های فرهنگی، آسیب‌های اجتماعی، هنری، ورزشی، درمانی، بهداشتی و... با رویکرد رفع مسائل و چالش‌های فراروی جوانان، موضوعاتی چون ارتقای هویت دینی و ملی، ارتقا و تقویت سرمایه اجتماعی، مسئولیت‌پذیری، بهبود و اصلاح سبک زندگی جوانان منطبق با ارزش‌های اسلامی‌ایرانی، ارتقای توانمندی‌ها و توسعه مشارکت‌های اجتماعی، جزء شش شهرستان برتر استان به‌شمار می‌رود.
عمده‌ترین مشکلات ورزش شهرستان اقلید چه چیزهایی هستند؟
ازجمله عمده‌ترین مشکلات و تنگناهای ورزش اقلید می‌توان به 1- ناکافی‌بودن اعتبارات جاری، عمرانی و وزرشی به‌منظور احداث و نگهدای اماکن ورزشی و فعالیت هیئت‌ها، باشگاه‌ها و تیم‌های ورزشی 2- عدم تمایل بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در ورزش و نبود خیرین ورزش‌یار 3- کمبود شدید فضا، امکانات و تجهیزات ورزشی با توجه به پراکندگی جمعیت شهری و روستایی به‌ویژه در حوزه بانوان 4-عدم توجه جدی مسئولان به ورزش به‌عنوان مؤثرترین عامل کسب سلامتی به‌صورت عام و ورزش آموزشگاه‌ها به‌عنوان مهم‌ترین کانون استعدادیابی به‌طور خاص 5-عدم احداث اماکن ورزشی متناسب با نیازهای تخصصی هیئت‌ها و پتانسیل ورزشی شهرستان با توجه به ارتقاع 2300 متری از سطح دریا 6- بنیه ضعیف مالی تیم‌ها و باشگاه‌ها جهت ابقا در لیگ‌های کشوری 7- آب‌وهوای سرد منطقه که امکان فعالیت‌های ورزشی در فضاهای روباز را محدود می‌سازد و 8- کمبود فضاهای سرپوشیده و روباز با کاربری تخصصی متناسب با طرح آمایش سرزمینی اشاره کرد.
وضعیت ورزش اقلید از نظر فضاهای ورزشی چگونه است؟
اداره ورزش و جوانان شهرستان اقلید از 21 فضای مستقل ورزشی برخوردار بوده که دربردارنده 16 مکان ورزشی فعال است. کل فضای ورزشی روباز 52500 مترمربع و فضای سرپوشیده ورزشی نیز 9547 مترمربع است که به دلیل تخریب برخی سالن‌ها و خشک‌شدن زمین‌های چمن روستایی، نزدیک به 22597 مترمربع از آن در اختیار ورزشکاران قرار دارد که سرانه‌ای قریب به سی سانتی‌مترمربع را به‌همراه دارد. از این حیث و با توجه به پراکندگی روستاها و همچنین شرایط اقلیمی و سردسیری، یکی از محروم‌ترین شهرستان‌های استان بوده که نیازمند توجه بیشتر و جدی‌تری در بخش فضا به‌ویژه فضاهای سرپوشیده است. هرچند با حمایت مسئولان و طرح‌های در دست اقدام، آینده روشن‌تری به چشم می‌آید.
چقدر به آینده ورزش اقلید امیدوارید و چه برنامه‌ای برای پیشرفت آن دارید؟
با وجود مشکلات و محدودیت‌هایی که بیان شد، شهرستان اقلید در افق چشم‌انداز در رشته‌های استقامتی و هوازی جایگاهی به‌مراتب بهتر از این خواهد داشت و در برخی رشته‌ها نیز مهد قهرمانان بیشتری خواهد بود.
استراتژی‌هایی که برای رسیدن به این اهداف داریم به شرح زیر هستند:
- فرهنگ‌سازی عمومی و آگاهی‌بخشیدن نسبت به اهمیت ورزش از طرق مختلف
- توسعه تجهیزات امکانات و فضاهای ورزش همگانی در شهرستان با همکاری شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی ذی‌ربط
- تشویق آحاد مردم به ورزش و فراهم‌کردن بسترهای لازم برای توسعه ورزش بین پرسنل اداری، اصناف و بازاریان، دانشجویان و دانش‌آموزان به‌ویژه بانوان.
- هماهنگ‌کردن اقدامات لازم جهت توسعه ورزش همگانی در بین دستگاه‌های ذی‌ربط
- توسعه تجهیزات، امکانات و فضاهای ورزشی در حد استانداردهای قابل‌قبول
- تشویق و حمایت بخش خصوصی جهت احداث فضاهای ورزشی موردنیاز و تکمیل فضاهای نیمه‌تمام موجود
- توسعه منابع مالی و امکانات در حوزه ورزش شهرستان و توزیع عادلانه آنها در کلیه بخش‌ها و مناطق شهری و روستایی
- استعدادیابی در کلیه رشته‌های ورزشی در رده سنی نونهالان و نوجوانان
- هدایت استعدادهای شناسایی‌شده به سمت پایگاه‌های قهرمانی مربوطه و ایجاد فرصت و شرایط مناسب برای فعالیت حرفه‌ای این استعدادها
- تشویق مناسب و حمایت مادی و معنوی لازم از قهرمانان و نخبگان ورزشی استان
- آموزش مستمر ورزشکاران، مربیان، داوران، مدیران و کارشناسان حوزه ورزش شهرستان
- تقویت هیئت‌های ورزشی در سطح شهرستان و بخش‌ها
- مدیریت و برنامه‌ریزی علمی ورزش شهرستان و توسعه نگاه علمی به آن
- استفاده از نظرات و تجربیات ورزشکاران موفق، کارشناسان دلسوز و پیشکسوتان ورزش شهرستان
- افزایش مشارکت زنان در فعالیت‌های ورزشی به‌منظور ارتقای ورزش بانوان شهرستان در سطح استان و کشور
- ارتقای جایگاه ورزشی جانبازان، معلولان و... در بخش ورزش شهرستان
- ارتقای ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فرهنگی در برنامه‌های بخش ورزش شهرستان و تقویت روحیه پهلوانی
- سالم‌سازی ورزش شهرستان
- توجه به ورزش‌های حوزه قهرمانی و همگانی
مهم‌ترین نقاط قوت شهرستان اقلید که می‌تواند منجر به پیشرفت ورزش این شهرستان شود چه چیزهایی هستند؟
وجود بسترهای مناسب طبیعی همچون کوهستانی‌بودن منطقه، ارتفاع 2300 متری از سطح دریا که می‌تواند به دلیل کاهش فشار اکسیژن، موفقیت در بسیاری از رشته‌ها را افزایش دهد و همچنین می‌تواند محل مناسبی برای ایجاد کمپ‌های تیم ملی و توریسم‌های ورزشی باشد، پایبندی مردم به اعتقادات دینی که موجب تقویت روحیه جوانمردی در ورزش می‌شود، وجود انگیزه و اقبال عمومی از ورزش‌های سالنی، توان بالا و بالقوه فیزیکی جوانان و نوجوانان در مقایسه با سایر شهرستان‌ها به دلیل کاهش فشار اکسیژن، وجود نیروهای تحصیل‌کرده و کارآمد در حوزه تربیت‌بدنی، همکاری و تعامل و اعتماد متقابل اداره ورزش و جوانان با سایر ادارات، وجود تفرجگاه‌های متعدد در سطح شهرستان و قابلیت جذب توریست ورزشی و وجود برنامه راهبردی و طرح آمایش سرزمینی ورزش در شهرستان، ازجمله نقاط قوت و پتانسیل‌های موجود در این شهرستان است.
از برنامه‌های راهبردی اداره ورزش اقلید بگویید.
سرمایه‌گذاری جدی دولت در حوزه ورزش همگانی، قهرمانی و حرفه‌ای و تأمین اعتبار مالی هیئت‌ها و باشگاه‌ها و تیم‌های ورزشی، عدم واگذاری اماکن ورزشی دولتی به بخش خصوصی (ماده 88)، توسعه اماکن ورزشی متناسب با ظرفیت، توانایی و تخصص ورزشکاران هر منطقه، اهمیت‌دادن به ورزش مدارس به‌عنوان کانون شناسایی و استعدادیابی قهرمانان ورزشی، فراهم‌کردن زمینه مشارکت بخش خصوصی در ایجاد اماکن ورزشی، مشارکت جدی شهرداری‌ها و سایر ارگان‌ها برای ایجاد پارک‌های تفریحی ورزشی به‌منظور عمومی‌کردن ورزش همگانی و تأمین سلامت مردم، ساخت سالن مسابقات مطابق با استانداردهای ملی و جهانی جهت میزبانی رقابت‌های فرامنطقه‌ای و اردوهای تیم‌های ملی و تسریع در تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام به دلیل سردسیر‌بودن منطقه و همچنین کاهش هزینه ساخت‌وسازها و...
به‌عنوان پایان‌بخش صحبت‌ها، به برخی قهرمانان و تیم‌های موفق شهرستان اقلید هم اشاره کنید.
عنایت‌الله بخارایی قهرمان شش دوره مسابقات تیراندازی پارالمپیک و جهانی و قهرمان ایران، ریحانه کریمی عضو تیم ملی والیبال نوجوانان ایران، پدرام باباخانی نایب‌قهرمان پرس سینه آسیا، روح‌الله رضایی نایب‌قهرمان مسابقات بین‌المللی پله‌نوردی برج میلاد، زهره صادقی نایب‌قهرمان تیراندازی کشور از افتخارآفرینان برجسته شهرستان ما هستند و همچنین قهرمانی تیم فوتسال شهیدان عباس‌نژاد در رده امید و چندین سال حضور موفق در لیگ دسته اول و دوم کشور و کسب چندین مقام سوم فوتسال توسط تیم غدیر در رده نوجوانان کشور، ازجمله افتخارات ورزش این شهرستان در رشته‌های تیمی محسوب می‌شود. ضمن اینکه ده‌ها قهرمانی عناوین دیگر در رشته‌های تنیس روی میز، دو و میدانی، کوهنوردی، ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای، کاراته، کشتی، والیبال، ژیمناستیک، ورزش‌های رزمی، شطرنج، بازی‌های بومی و محلی، مچ‌اندازی، پرس سینه، دو کوهستان و... توسط ورزشکاران این شهرستان به دست آمده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی