[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

افول فوتسال فارس، روزنامه شیراز نوین

حمیدرضا خلیقی -ایرنا-  دور جدید تمرینات تیم ملی فوتسال در حالی آغاز شد که سهم استان فارس در تیم ملی تنها یک بازیکن از شهرستان مرودشت است.
در این اردو که از چهارشنبه چهارم تیرماه در تهران آغاز شد، میلاد قنبرزاده که اهل شهرستان مرودشت از توابع  استان فارس است به‌عنوان تنها نماینده این استان شرکت دارد. هرچند که فارس همیشه شایستگی‌های زیادی در فوتسال داشته و شیراز را به عنوان مهد فوتسال ایران می‌دانستند.
کارشناسان و صاحب‌نظران فوتبال بر این باور هستند که چند صباحی است فوتبال و فوتسال چه در رده بانوان و چه در آقایان حال روز خوشی ندارد و نیاز به تحول اساسی دارد تا دوباره چرخ این دو رشته پرطرفدار و جذاب روان‌تر بچرخد.
فکر اساسی برای فوتسال فارس 
در لیگ برتر فوتسال بانوان دو تیم و آقایان یک تیم در فصل گذشته شرکت داشتند که نتوانستند نتایج خوبی کسب کنند و تنها کاری که کردند، حفظ سهیمه فارس بود؛ در‌حالی‌که این امر همه ظرفیت‌های این رشته در این استان نیست و لازم است فکری اساسی در این زمینه کرد.
سقوط سه تیم دسته‌یکی استان فارس در لیگ گذشته فوتسال کشور همچون مقاومت اقلید، صدرا و شاهد شیراز  به دسته دوم  از دیگر پیامدهایی بود که در تاریخ ورزش این استان سابقه نداشت و زنگ خطر را برای فوتسال این استان به صدا درآورد اما انگار گوش شنوایی وجود نداشته و ندارد.
مسعود دانشور، امید ابراری‌نیا، جاسم سلطانی، محمد وزیرزاده، محمد هاشم‌زاده، سجاد بندی سعدی، آرش نعمت‌اللهی، مصطفی فخری و محمد بیضایی بازیکنانی از خطه فارس بودند که در سال‌های نه‌چندان دور در تیم ملی حضور داشتند؛ پاسخ این پرسش را که با وجود این همه بازیکن در گذشته، چرا این استان فوتسال‌خیز تنها یک بازیکن دارد، باید دست‌اندرکاران هیئت فوتبال و کمیته فوتسال بدهند.
سرمربی تیم ملی فوتسال: فوتسال فارس نیاز به یک بازنگری اساسی دارد
سرمربی شیرازی تیم ملی فوتسال ایران با بیان اینکه فوتسال فارس نیاز به یک بازنگری اساسی دارد، اعلام کرد: اگر بخواهیم فوتسال فارس را به گذشته خوب خود برسانیم باید یک بازنگری کلی به این رشته داشته باشیم و با یک برنامه میان‌مدت با وجود اینکه استعداد داریم، تحول اساسی ایجاد کنیم.
سیدمحمد ناظم‌الشریعه به ایرنا گفت: واقعیت کار این است که باید ببینیم در کجای کار قرار داریم و بر این باوریم که ایرادگرفتن بدون اینکه راهکار بدهیم درست نیست.
وی اضافه کرد: استعدادیابی در فوتسال فارس آن‌طور که انتظار داشتیم صورت نگرفته است. باید ببینیم که این امر باید توسط هیئت فوتبال صورت گیرد یا باشگاه‌ها، ضمن اینکه ما در این استان باشگاهی نداریم و بهترین آن ارژن است که آن هم با مشکلات عدیده ای مواجه است.
گرفتن پول از بازیکنان 
سرمربی تیم ملی گفت: متأسفانه بحث پول‌گرفتن  آرام‌آرام در برخی باشگاه‌های فوتسال دررده‌های پایه دارد رواج پیدا می‌کند و برای بازیکن در قبال پول، کارت صادر می‌کنند که این امر نمی‌تواند خوب باشد؛ زیرا بازیکنی که پول ندارد و دارای استعداد است نمی‌تواند جذب تیم‌های فوتسال  شود.
ناظم‌الشریعه بیان داشت: استعدادیابی باید توسط هیئت فوتبال صورت گیرد و آن هم با استفاده از مربیان با کلاس و حرفه‌ای و از همه شهرستان‌های فارس بازیکنان باید تست شوند و برای آن هزینه کنیم و زمانی که به یک مربی خوب پول بدهیم می‌توانیم مطالبه‌گری کنیم که چه می‌خواهیم؛ زیرا این مربی که حقوق خوب می‌گیرد دیگر نمی‌تواند آلوده شود و بخواهند کار دیگری صورت دهند.
مجبور نیستیم زمانی که نمی‌توانیم، تیم‌داری کنیم
وی بیان کرد: در بحث باشگاه‌داری باید فیلترگذاری شود و باشگاه‌هایی را که شایسته تیم‌داری هستند انتخاب کنیم. ضمن اینکه مجبور نیستیم زمانی که شرایط فراهم نیست وارد موضوع تیم‌داری شویم.
این مربی باسابقه ادامه داد: از این رو باید استعدادیابی کنیم و اشکالی ندارد بازیکنان بروند تیم‌های استان‌های دیگر بازی کنند؛ زیرا استعداد داریم و نباید نگران رفتن چند بازیکن باشیم و به‌مانند جام تخت‌جمشید که استعدادها را به فوتبال معرفی کرد، عمل کنیم.
سرمربی تیم ملی فوتسال بیان داشت: باشگاه‌داری در ایران هزینه‌بر است و برای کسانی خوب است که از راه‌های دیگر همچون تبلیغات یا معافیت مالیات بتوانند جبران کنند.
زمانی برای قهرمانی می‌جنگیدیم اما هم‌اینک برای بقا 
ناظم‌الشریعه گفت : فوتسال ما عقب رفته است و اگر تجدیدنظر نکنیم به‌مانند فوتبال می‌شود. دلخوش به این نباشیم که تیم‌هایی در لیگ دسته‌دوم یا برتر داریم که اصلاً فایده ندارد. زیرا فوتسال فارس در گذشته نه‌چندان دور به‌گونه ای بود که همیشه برای قهرمانی می‌جنگید و هم‌اینک برای بقا که این امر خوب نیست و مردم باید بدانند وظیفه هیئت در قبال باشگاه‌ها و برعکس چیست.
سرمربی سابق تیم ارژن: حرف حق زدم، اخراجم کردند
وحید ذوالریاستین نعمت‌اللهی پیشکسوت و سرمربی سابق تیم‌های فوتسال ارژن و صدرا شیراز هم به ایرنا گفت: در سال ۹۲ که سرمربی ارژن بودم، از رئیس وقت هیئت فوتبال خواستم که به سالن مسابقات بیاید و با حمایت معنوی تیم را حمایت کند اما برایم نقشه کشیدند و اخراجم کردند.
وی اضافه کرد: حرف من این بود که در آن زمان قضاوت برخی داوران عادلانه نبود. برای همین از رئیس هیئت خواستم که او در سالن مسابقات حضور یابد و این امر هم نه به‌خاطر اینکه داوران به نفع ما بگیرند بلکه به این دلیل بود که حقمان ضایع نشود. اما آنها برنتابیدند و اخراجم کردند که چرا حرف حق زده‌ام.
نعمت‌اللهی ادامه داد: مشکلات مالی از دیگر مسائلی بود که منجر به ضعیف‌شدن فوتسال در فارس شد؛ زیرا در آن زمان تیم‌هایی نظیر فولاد ماهان، گیتی‌پسند اصفهان، فولادگستر تبریز، منصوری قرچک و مس سونگون تبریز در لیگ برتر حدود چهارمیلیارد تومان هزینه می‌کردند، درحالی‌که با پولی که ارژن هزینه می‌کرد به هیچ عنوان قابل قیاس نبود.
وی تأکید کرد: با همه این‌ها همیشه از استان فارس در تیم‌های مختلف ملی بیش از هشت بازیکن حضور داشتند اما هم‌اینک تنها یک بازیکن از فارس در تیم ملی فوتسال حضور دارد و این بدان معناست که روی پایه‌ها در این سال‌ها خوب کار نشده است.
نعمت‌اللهی ادامه داد: تیم صدرای شیراز بازیکن‌سازترین باشگاه ایران بود اما رفته‌رفته این تیم نزول کرد و از سطح اول فوتسال کشور هم‌اینک به دسته دوم سقوط کرده است و برای برون رفت فوتسال فارس از این وضعیت باید از کسانی که سال‌ها زحمت کشیده‌اند استفاده کنیم تا نسخه‌ای شفابخش برای فارس پیچیده شود.
وی گفت: در این استان استعداد وجود دارد اما برنامه‌ریزی خوب انجام نمی‌شود. از این رو نیاز است که هیئت فوتبال فارس فکری اساسی کند. زیرا استعدادهای زیادی داریم و نباید نگران شویم که چند بازیکن از فارس به تیم‌های دیگر استان‌ها می‌روند.
بازیکن سابق تیم ملی فوتسال: ساختار فوتسال فارس نیاز به تحول دارد
بازیکن سابق تیم ملی فوتسال ایران هم با بیان اینکه مدیریت فوتبال فارس ضعیف است، افزود: در این استان با استعدادهای بی‌شماری که در فوتبال و فوتسال  وجود دارد، خوب مدیریت نمی‌شود و به نظرم باید ساختار این رشته پرطرفدار ورزشی در شیراز تغییر کند و افرادی به سر کار بیایند که سابقه درخشانی داشته باشند.
مسعود دانشور به ایرنا گفت: آن زمان که در تیم فوتسال صدرا با جان و دل بازی می‌کردم قول زمین دادند اما هیچ‌گاه عملی نشد و حتی به  مبلغ  قرارداد بازیکنان هم پایبند نبودند. البته از این تیم هم حمایت نمی شد، برای همین هم امتیاز تیم صدرای شیراز را در سال ۸۹ به تیم گیتی‌پسند اصفهان فروختند و من  هم به‌همراه سه بازیکن مطرح شیراز روانه اصفهان شدیم تا در تیم گیتی‌پسند بازی کنیم و بیشترین تأثیر را در موفقیت این تیم داشتیم و آقای گل ایران هم شدم.
وی اضافه کرد: در سال ۹۷ هر سه تیم فوتسال استان فارس که در لیگ دسته یک کشور حضور داشتند در یک حرکت بی‌سابقه به دسته دوم سقوط کردند و هیچ اتفاقی هم رخ نداد و هیچ‌کس هم پاسخ‌گوی این ناکامی‌ها نشد. 
دانشور اظهار داشت: مسئولان هیئت نمی‌توانند ارتباط خوبی با کارخانه‌های موجود در شیراز برقرار کنند؛ از این رو مدتی است که مسئولان کارخانه ارژن شیراز هم برای حمایت از تنها تیم لیگ برتری این شهر به مشکل برخورده‌اند.
دبیر هیئت فوتبال فارس:  جلسه هستم، خودم تماس می‌گیرم
خبرنگار ایرنا برای اینکه از وضعیت فوتسال فارس آگاه شود به کوروش امامی‌فر، دبیر هیئت ابتدا پیام داد و بعد زنگ زد اما این مسئول جوابی نداد؛ در تماس دوباره او پاسخ داد و قرار شد سه‌شنبه سوم تیرماه صحبت کند. در موعد مقرر زنگ زدیم اما با پیامک پاسخ داد که جلسه هستم و خودم زنگ می‌زنم اما هرچه انتظار کشیدیم و با گذشت یک روز، خبری از زنگ‌زدن او تا لحظه مخابره نشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی