[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

مهار گرانی و تورم عزم جدی همگان را نیاز دارد، روزنامه شیراز نوین

ایسنا/ امام جمعه شیراز با اشاره به تورم و گرانی‌های اخیر، بر لزوم جلوگیری از تداوم این روند تأکید و خاطرنشان کرد که مهار گرانی و تورم، عزم همگانی در همه سطوح از مردم تا مسئولان را نیاز دارد.
آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه 6 تیر شیراز با اشاره به هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، بیان کرد:  آمریکا اقداماتی در کشور ما و جهان انجام داده که مسلماً آشکارا نقض حقوق بشر و ظلم به بشریت محسوب می‌شود.
نماینده ولی فقیه در استان فارس ادامه داد: آنها خود را با پلاک‌های دوگانه‌ای تبرئه می‌کنند و در مقابل دیگران را محکوم کرده‌اند که باید پاسخگو باشید.
او با بیان اینکه ترور آیت‌الله بهشتی و یارانش و شهید سلیمانی رسماً با حمایت آمریکا انجام شد، گفت: از گذشته تاکنون ظلم و بی‌احترامی از آمریکا دیده و می‌بینیم که مسلماً باید این ظلم‌ها را محکوم کنیم. مردم خود آمریکا نیز امروز به جایی رسیده‌اند که شعار می‌دهند، نمی‌توانیم نفس بکشیم.
آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه اگر می‌خواهیم زیر ظلم نباشیم، باید قدرتمند شویم، عنوان کرد: آمریکا به دلیل اینکه نمی‌خواهد دست از ظلم خود بردارد، مرتباً فشارهای اقتصادی را بر ما تحمیل می‌کند، اخیراً هم به دلیل موضوع برجام، روباه‌صفتان اروپایی بر علیه ایران اطلاعیه می‌دهند که به آن عمل کنیم. او همچنین به موضوع گرانی و فشارهای اقتصادی فعلی هم اشاره کرد و گفت: موضوعاتی چون گرانی و  فساد از مطالبات موردنظر مقام معظم رهبری در 40 سال گذشته است و در حکم ریاست فعلی قوه قضاییه هم عنوان کردند که با فساد مبارزه کنید.
امام جمعه شیراز خواستار جدیت دستگاه قضایی و همچنین مردم در راستای مبارزه با فساد شد و ادامه داد: گرانی غیر از گران‌فروشی است اما شاهد هر دو هستیم؛ عده‌ای گران‌فروش هستند که امیدواریم خداوند آنان را هدایت کند.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه این نوع گران‌فروشی دلیل تورم نیست، گفت: از فرهیختگان درخواست می‌کنیم که در این موضوع مطالعه کنند و عوامل گرانی را بشناسند.
نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام‌جمعه شیراز تأکید کرد: جلوگیری از گران‌فروشی نیاز به اراده همه قوا و مردم دارد؛ مردم باید جهادی مانند زمان انقلاب به میدان بیایند.
آیت‌الله دژکام در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه شیراز ضمن گرامیداشت دهه کرامت، درپیش‌بودن روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ(ع) را یادآور شد و گفت: مسلماً در درجه نخست برای شیرازی‌ها و مردم فارس و جنوب کشور وظیفه است که قدر اینکه در جوار این امام‌زاده بزرگوار هستند را بدانیم و احترام ویژه کنیم که این وجود با عظمت حضورش در منطقه مایه برکت و لطف الهی است.
خطیب جمعه شیراز در خطبه اول نماز نیز به ادامه مباحث هفته‌های اخیر پیرامون جنود عقل و جهل پرداخت و با بیان اینکه دومین لشکر برای عقل ایمان است، این مورد بسیار مهم تلقی و خاطرنشان کرد: برخی مواقع به‌خاطر تعصب دینی نکاتی را مطرح می کنیم که اینگونه نیست، خداوند در مرتبه نخست عقل را قرار داده، چراکه هنگامی که عقل وجود داشت ایمان نیز در پی آن وجود دارد. اگر ترتیب این دو را عوض کنیم ضرر خواهیم کرد.
او با بیان اینکه مقابل ایمان کفر قرار دارد، به آیات دوم و سوم سوره انفال اشاره و اضافه کرد: برخی مواقع می‌گویند فلان رئیس آمده نباید ترسید، اگر ایمان بود به‌جای ظاهر سازی جلوی این و آن از خداوند می‌ترسیدند. ایمان این است که از خدای خالق بترسیم.
آیت‌الله دژکام با اشاره به اینکه مؤمن با شنیدن آیات الهی باید دلش محکم شود، گفت: باید در تحلیل‌های ذهنی خود به این توجه و اقدامات آمریکا طی 40 سال انقلاب را تحلیل کنیم که طی این چهار دهه بر ما چه گذشت و کدام قدرت ما را به این جایگاه رساند. هنگامی که مؤمن آیات الهی را می‌شنود باید دلش محکم شود. آیا اخباری که می‌شنویم به یاد خدا می افتیم، باید در تحلیل‌های ذهن خود به این توجه کنیم، صحنه‌هایی که در آمریکا گذشت و 40 سال انقلاب را تحلیل کنیم که در این 40 سال چه بر ما گذشت و کدام قدرت ما را به اینجا رساند. اینکه قدرتی با چندین کشتی پر از بنزین و اقلام دیگر به آن طرف اقیانوس اطلس می‌رود و از تحریم و تهدید آمریکا نمی‌ترسد، این قدرت از کجا آمده است؟
نماینده ولی‌فقیه با بیان اینکه آزادی خرمشهر نیز به وسیله همین قدرت بود، تأکید کرد: اینکه می‌گویند ما در شورای حکام می‌خواهیم بیانیه بدهیم، درواقع می‌خواهند ترس در دل ما بیندازند؛ اما مؤمن خدا را پشت سر خود دارد و ترس ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی