[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۱
  • دوره جدید

صنعت قاچاق، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

تورم دامنه خود را دوباره گسترش داده و با شدت و فراغ بال مشغول جولان است. کسانی که ناهار خود را در سلف‌سرویس‌های دولتی میل می‌کنند، نه خبر از قیمت گوشت دارند و نه نان. درواقع به دلار حقوق می‌گیرند و به ریال خرج می‌کنند؛ بدون آنکه فشاری را احساس کنند. حتی برای بازدید از تأسیسات خارجی هم که شده در طول چهار سال ریاست خود بر حوزه قدرت، به مسافرت‌های خارجی می‌روند و نام آن را مأموریت می‌گذارند؛ درحالی‌که این سفرهای کاری هیچ دستاوردی برای ملت نداشته و ندارد.
این روزها در قتلگاه اشتغال به‌طور کل می‌توان ادعا کرد که تمامی مدیران و نمایندگان عکس‌های یادگاری گرفته‌اند بدون آنکه مانعی برای ذبح اشتغال ایجاد کنند...

 حالا اشتغال برخلاف ادعاهای آماری دولت‌ها از بین رفته و باید نگاهی به آمار زندانیان و تقاضا برای ساخت زندان‌های جدید انداخت. حتی باید نگاهی به آمار کشفیات قاچاق در انواع مختلف توسط پلیس در استان‌ها داشت. به وضوح اشتغال به صنعت قاچاق در رأس سایر امور اقتصادی قرار دارد. پلیس درحال کشف قاچاق مواد مخدر، مشروبات الکلی یا سلاح است اما خبری از کشف ارزهای قاچاق شده نیست؛ ارزهایی که به‌یکباره از خزانه دولت راهی بازار سیاه می‌شوند. باید به این نکته توجه داشت که ارز در اختیار دولت‌هاست و بخش خصوصی یا همان قاچاقچیان ارز باید از منابع جعلی خود در بازارها تزریق کنند؛ چراکه دستیابی به این حجم ارز واقعی در بازار مستلزم دستبردزدن به خرانه بانک مرکزی است که احتمالاً تنها از عهده خواص برمی‌آید و بس.
حالا این قیمت ارز است که باعث و بانی جهش تورم در جامعه می‌باشد. یکی از سؤال برانگیز ترین مباحث امروز خاموشی آمران به معروف و ناهیان از منکر است. چراکه موج گرانی را می‌توان بزرگ‌ترین منکر دانست و دولت در چنین شرایطی نیارمند تذکر سلبی است. باید اینگونه پنداشت که خلاصه تمامی منکرات در کشور در پیچیدگی اوضاع و احوال اقتصادی است که توسط خود دولت در حال اتفاق‌افتادن است. چراکه اگر به محتوای فساد اقتصادی نگاهی داشته باشیم، فساد در درون دستگاه هیئت حاکمه خلاصه می‌شود و این هیئت است که باید توسط آمران مورد تذکر قرار گیرد و در نگاهی علمی و منطقی به آن، این علمای دین و بزرگان سیاسی کشور هستند که باید نقش آمران را بازی کنند. اما انگار دولت از مجلس چراغ سبز گرفته تا هر روز و به‌طور ناگهانی قیمت‌ها را افزایش نجومی دهد و مجلس هم در حال سکوت در برابر این اعمال است. به‌طور واضح قوه قضاییه هم در این میان تماشاچی است؛ چراکه بازار در حال تخلف بوده و دادستان‌ها و قضات باید در این‌باره ورود کنند و مانع تضییع حقوق ملت شوند؛ اما موج بلند و ویرانگر گرانی از جانب سه قوه فقط تماشاچی دارد و بس. تحریم‌ها واقعاً یک فرصت بزرگ اقتصادی بود اما نه برای مردم مظلوم و بی‌گناه ایران؛ بلکه برای واسطه‌گران و قاچاقچیان. ظرفیت جذب نیروی اشتغال در صف قاچاقچیان هم بی‌نهایت است. شمار قابل ملاحظه‌ای از این صف نیز در زندان‌ها آب خنک می‌خورند و پس از طی دوران محکومیت خود می‌توانند تا قیامت به فرصت شغلی پایدار خود بازگردند و بازمی‌گردند. ذکر این پرسش از نمایندگان حاضر در خانه ملت و مدیران مسئول استانی و ملی لازم است که کدام صنعت قابل رقابت با صنعت قاچاق است و قدرت رقابت درآمدی با آن را دارد؟ بدون شک مدیران و نمایندگان که اشراف کامل وکافی بر پول‌پاشی سران احزاب سیاسی و اوضاع و احوال قاچاق درکشوردارند، به این پرسش پاسخی نخواهند داد. امروز فرصت‌های اقتصادی و جاه‌طلبی در دست عده‌ای قلیل است و این روش باید در سکوت محض اعمال شود؛ پس نیازی به هیاهو نیست. چراکه چو دزدی با چراغ آید گزیده‌تر برد کالا. از این مشتی ریاست جوی رعنا هیچ نگشاید/ مسلمانی ز سلمان جوی و درد دین ز بودردا. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی