[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

علیه اعتیاد با گسترش عدالت اجتماعی، روزنامه شیراز نوین

معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز در گفت‌وگو با شیرازنوین مطرح کرد: 
علیه اعتیاد با گسترش عدالت اجتماعی

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه اجتماعی
زنجیره بحران‌های اجتماعی می‌تواند ارکان جامعه را به سمت فروپاشی سوق دهد. در میان همه بحران‌هایی که در کشاکش آنها گرفتار آمده‌ایم، چالش اعتیاد هم علت است و هم معلول. بدین معنا که از سلسله ناکامی‌هایی جان می‌گیرد و زمینه ساز بروز آسیب‌های دیگری می‌شود. برای رویارویی با عقده‌های مدنی نمی‌توان با راهکار تحکم آمیز و دستورات قهری به سمت و سوی شرایط مطلوب رهسپار شد. بلکه باید رشته اقدامات نرم افزاری وسخت افزاری را به صورت متوازن به کار بست و منتظر نتایج ماجرا ماند. 
کارنامه جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با اعتیاد فراز و فرودهای بی‌شماری داشته است. از یک سو با عملکرد درخشان قوای انتظامی و اطلاعاتی کشور روبه‌رو هستیم که برای سالیان متمادی رتبه نخست کشف و امحاء انواع مخدر را در جهان از خود کرده و از سوی دیگر با انبوهی از معتادان متجاهر و تفننی در اقصی نقاط کشور مواجه می‌شویم که هر روز بیشتر در گرداب اعتیاد قربانی می‌شوند. با مشاهده این رویه به این نتیجه خواهیم رسید که چشم انداز عملکرد ما در حوزه مقابله سخت درخشان است ولی در برهه ای که به مفاهیم نرم افزاری می‌رسیم، از دانش اساتید و کارشناسان این عرصه برای مقابله و پیشگیری از اعتیاد بهره برداری لازم نکرده ایم و این مسئله سبب شده تا با ابربحران‌هایی نظیر اعتیاد زنانه، اعتیاد دانش آموزی، اعتیاد همسران و پدیده‌های مذمومی از این دست روبه‌رو باشیم. 
بر اساس اسناد بالادستی هیچ ارگان و هیچ جناحی در مقابله با آسیب‌های اجتماعی بی مسئولیت و خنثی نیست و اتاق فکر حوزه اجتماعی معاونت فرهنگی شهرداری شیراز می‌کوشد تا قلمرو خود را از عملیات‌های عمرانی فراتر گذاشته و به وادی انسان محوری وارد شود. شعار رفیع انسان محوری بر مدیریت امور شهری حکم می‌کند در زمینه افزایش دانایی همه اقشار جامعه قدم‌های استواری برداشته و تمامی مسئولیت خود را به فرایندهای درمانی اختصاص ندهد. در این میان خوشبختانه با اقدامات جالب توجهی در عرصه پیشگیری سطح اول روبه‌رو هستیم که ثمره آنها را در آینده نزدیک و دور خواهیم دید. اقداماتی نظیر مساعدت‌های روانشناختی، بسترسازی برای عقده گشایی، پرکردن اوقات فراغت، دسترس پذیری تسهیلات فراغتی و تفریحی، گردآوری داده‌ها و آمارهای اساسی و مواردی از این دست در زمره اقداماتی قرار می‌گیرند که به شعار انسان محوری عمق و معنا می‌بخشند. 
در همین زمینه معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز از خدمات نوین سازمان متبوعش به منظور مقابله با آسیب‌های اجتماعی می‌گوید. بتول معلم بر این باور است که با تقویت پتانسیل‌های مغفول اجتماعی می‌توان به موفقیت‌های بیشتری در زمینه پیشگیری و درمان دست یافت. در ادامه گفت‌وگوی گروه اجتماعی شیرازنوین را با این مقام مسئول می‌خوانید.
پرسش: باور عمومی بسیاری از اقشار جامعه به‌صورت سنتی بر این عقیده استوار است که اعتیاد پله پله آغاز می‌شود. بدین معنا که فرد در ابتدا استعمال دخانیات را در والدین مشاهده کرده، سپس اقدام به استعمال سیگار و قلیان می‌کند و در نهایت به مخدرهای سنتی و صنعتی کشیده می‌شود. باور شما در زمینه محرک‌هایی که زمینه ساز اعتیاد هستند، چیست؟
پاسخ: اعتیاد مسئله ای بسیار پیچیده و چند بعدی است و نمی‌توان گستردگی آن را در جامعه با این توالی و ترتیب ساده و منظم توضیح داد. تحقیقات آماری و مطالعات علمی دربردارنده این موضوع است که اعتیاد در بسیاری مواقع دارای خاستگاهی از گروه‌های دوستی است. با این حال در سالیان اخیر آن قدر الگوها متنوع و متکثر شده که نمی‌توان مراحل و ترتیبی که شما عنوان کردید راه تنها الگوی مصرف دانست. جامعه ایران با پدیده کاهش سن ابتلا و زنانه شدن آن روبه‌روست و خانواده روانگردان‌ها جایگزین مخدرهای سنتی شده است. نسل نوین مخدرها در فواصل کوتاه وارد بازار مصرف می‌شوند و هر روزه شاهد گسترش انها در اشکال مختلفی هستیم. همچنین استفاده مواد مخدر با توجه به طیف‌های سنی و شغلی و مضامینی از این دست متغیر است. بنابراین در کلانشهر شیراز باید باید بررسی‌های علمی و پیمایش‌های میدانی بیشتری با استفاده از روش‌های تحقیقی کمی و کیفی و تلفیقی انجام شود تا بتوانیم به‌طور دقیق الگوی مصرف در شیراز را بیان کنیم. 
پرسش: آیا با گسترش فضاهای فرهنگی و ورزشی در مناطق محروم می‌توان از چالش اعتیاد جلوگیری کرد؟
پاسخ: علت‌های اعتیاد متفاوت است. مؤلفه‌هایی همانند فشار گروه‌های دوستی، مشکلات خانوادگی و بیکاری از علل‌های عمده برای گرایش به این بحران محسوب می‌شوند و پس از آن مواردی نظیر کنجکاوی، کسب لذت، بحران‌های عاطفی، ناکامی‌های شخصی و تحصیلی و رشته عواملی از این دست ممکن است فرد را به سوی اعتیاد سوق دهد. بنابراین با گسترش یک مؤ‌لفه نظیر تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و ورزشی نمی‌توان در برابر اعتیاد قد علم کرد. یکی از زیرشاخصه‌های اصلی که به اعتیاد می‌انجامد، بحث اوقات فراغت است که با ارائه تسهیلات و امکانات لازم می‌توان از گسترش این آسیب کلان اجتماعی در سطح جامعه جلوگیری کرد. معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز در این زمینه برنامه‌های متنوعی دارد.
پرسش: اعتیاد زنانه به‌مراتب ناگوارتر، هولناک‌تر و مفسده‌بارتر از نسخه مردانه‌اش است. متأسفانه در سال‌های اخیر با گسترش این پدیده مذموم در جامعه ایران و کلانشهر شیراز روبه‌رو بوده‌ایم. مجموعه اجتماعی و فرهنگی شهرداری شیراز در این زمینه چه برنامه‌هایی دارد؟
پاسخ: تجربه نشان داده است که بانوان معمولاً با اولین مصرف در دام اعتیاد گرفتار شده و به آسیب جسمی و روانی مهلک‌تری نسبت به مردان مبتلا خواهند شد. بنابراین در حوزه زنان باید تبعیض مثبتی قائل شده و بدین وسیله قسمتی از کم کاری‌های گذشته که منجر به شیوع موادمخدر در بین بانوان شده را جبران سازیم. برای مقابله با این بحران برنامه‌هایی نظیر برپایی کارگاه‌های مقابله و اطلاع رسانی، تسهیل‌گری‌های اقتصادی، کارآفرینی ویژه زنان سرپرست خانوار، مسابقات ورزشی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری و رویدادهای اجتماعی با هدف نزدیکی مادران و دختران برگزار شده و به صورت مدونی در آینده ادامه خواهد داشت.
پرسش: شهرداری شیراز برای مقابله با این آسیب اجتماعی در مناطق محروم و آلوده نظیر بافت فرسوده و حاشیه شهر چه برنامه‌هایی دارد؟ 
پاسخ: امیدواریم با پایه ریزی فعالیت‌های متداوم و متنوع در مناطق مستعد اعتیاد بتوانیم عدالت اجتماعی را در تمامی جغرافیای شهری شیراز برقرار سازیم. در همین زمینه پایگاه‌های سیار به منظور ارائه خدمات اجتماعی در مناطق محروم و آلوده به شهروندان آماده سازی شده اند. همچنین به منظور پر کردن اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه برنامه‌هایی نظیر برپایی سینما محلات، جشنواره‌های فرهنگی و هنری، تئاترهای سایکودرام و جشن‌های محلات داشته ایم که با رویکردهایی خلاق و نوین ادامه خواهد یافت. 
شش دستگاه اتوبوس مگاترانس با رویکردی متفاوت و برای اولین بار در کشور برای ارائه خدمات به مردم مناطق کمتربرخوردار در چند هفته آینده مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت. البته تاکنون چندین هزار کودک از کودکان مناطق محروم شهر در مجموعه فرهنگی و هنری شهر آفتاب به تماشای آثار مورد علاقه خود نشستند. در نظر داشته باشیم مجموعه مدیریت شهری شیراز خود را در برابر تمامی طیف‌های سنی برای افزایش اگاهی و پیشگیری مسئول می‌داند و برای تمامی اقشار جامعه در این زمینه برنامه ریزی می‌کند.
پرسش: برای مقابله متداوم با اعتیاد به چه امکانات و حمایت‌هایی نیاز دارید؟
پاسخ: اعتیاد یک پدیده چندوجهی با خاستگاه‌های متنوع است و برای مقابله با این بحران، هم افزایی دستگاه‌ها و نهادها ضروری به نظر می‌رسد. می‌توان با برنامه ریزی مسنجم آمار و سرانه اعتیاد را کاهش داد. دستگاه‌های دولتی به فراخور رسالت سازمانی که برای آنها تعریف شده، باید در کنار هم قرار گرفته و هم افزایی و تعامل منسجمی در این حوزه شکل گیرد. علاوه بر بخش دولتی به طور یقین در این زمینه نیازمند حضور پرقدرت و همه جانبه بخش خصوصی و سمن‌ها و رسانه‌ها و دانشگاه‌ها هم هستیم. هرچند ریشه اصلی اعتیاد در مؤلفه‌هایی نظیر بیکاری و کمبودهای معیشتی خلاصه می‌شود. اینگونه بحران‌ها باعث تزلزل بنیان خانواده شده و در نهایت به گرفتاری فرد و در مقیاس گسترده تری جامعه به دامان اعتیاد می‌انجامد. در نظر داشته باشیم که تنها با مجموعه اقدامات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و کارآفرینی و رویکردهای مثبتی نظیر این‌ها می‌توان بر این آسیب کلان به طور کامل فائق امد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی