[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۱
  • دوره جدید

خاموشی در نبود ملک‌مکان ، روزنامه شیراز نوین

شامگاه پنجشنبه پنجم تیرماه جاری بروز آتش سوزی در ترانسفورماتور ایستگاه تأمین برق ملک مکان شیراز موجب شد تا حدود سه ساعت بخش‌هایی از شهر شیراز که ۲۰ درصد از مناطق شهری را شامل می‌شد در خاموشی فرو رود. اکنون با بروز این رخداد کلانشهر شیراز در معرض خاموشی‌های ناخواسته برای تأمین برق است و جز با رعایت الگوی بهینه مصرف برق و صرفه جویی بیشتر نمی‌توان از بزنگاه پیش رو عبور کرد. 
مسئولیت شهروندی ایجاب می‌کند تا در شرایط پیش رو که بحران کرونا هر روز بر دامنه آن افزوده می‌شود، مردم با مشارکت و همراهی بیشتر تا زمان تعمیر نیروفزای آسیب دیده ایستگاه ملک مکان همراهی خود را با شرکت‌های تأمین و انتقال و توزیع برق بیشتر ادامه دهند و با صرفه جویی و مصرف بهینه کمک کنند تا از روزهای پر تلاطم در دو هفته پیش رو عبور کنیم.
همکاری و همراهی مردم شیراز در دو هفته پیش رو و تا زمان تعمیر ترانسفورماتور آسیب دیده باعث می‌شود تا از اعمال خاموشی نوبتی در شیراز جلوگیری شود. برنامه ریزی‌های تأمین و انتقال و توزیع برق در شیراز امسال به گونه ای رقم خورده بود تا ۱۰ درصد بیشتر از ظرفیت مصرف شیراز، برق در اختیار این کلان شهر باشد. اکنون با بروز حادثه یاد شده، ظرفیت تامین این ۱۰ درصد از دست رفته است و شیراز در نقطه سر به سر تأمین و مصرف برق قرار دارد.
برخی کارشناسان تأمین و انتقال برق معتقدند این ۱۰ درصد همیشه ظرفیتی برای اطمینان بخشی به برق‌رسانی مطمئن است و در صورت آسیب دیدن تأسیسات باید مراقبت بیشتری به عمل آید. باید صرفه جویی‌ها با جدیت دنبال شود و مصرف بهینه بیش از بیش مورد تأکید باشد تا خدشه ای به اصل موضوع وارد نشود.
 شواهد بیانگر آن است که اگر کوچک‌ترین شوکی به شبکه وارد شود یا هوا گرم تر بشود یا مردم رعایت نکنند، مسئولان تأمین و انتقال و توزیع برق در شیراز مجبور به اعمال خاموشی‌های نوبتی خواهند بود  و در شرایط فعلی همه گیری کرونا این موضوع قطعاً به زیان مردم و جامعه است.
بروز آتش سوزی در ایستگاه ملک مکان شیراز شرایط تأمین برق را به ویژه برای غرب شهر شیراز دشوارتر کرد. شهروندان در قسمت‌های مرکز به سمت شمال غرب و غرب شیراز باید بیش از پیش و به‌صورت جدی صرفه جویی در مصرف برق را در اولویت قرار دهند. مسئولیت شهروندی در شرایط کنونی ایجاب می‌کند که مردم را ترغیب کنیم تا مدیریت مصرف را به‌طور جدی در دستور کار قرار دهند.
از سویی همکاری بین بخشی شرکت‌های توزیع و تأمین و انتقال برق در شیراز و استان فارس بیش از پیش بوده و این همکاری و همراهی بین بخشی قدرت مانوردهی واحد‌های دیسپاچینگ را تقویت کرده و می‌توان با مدیریت بار، توزیع بهتری در تأمین برق مناطق شهری داشت. مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس با تأکید بر اینکه لازم است شهروندان با همراهی و مشاکت بیشتر برای عبور از هفته‌های پیش رو تلاش کنند اظهار داشت: متخصصان و کارشناسان شرکت برق منطقه ای فارس نیز با اعمال مدیریت بار و ایجاد تغییراتی در ایستگاه دانشگاه شیراز سعی در تأمین کمبودهای به وجود آمده ناشی از این حادثه آتش سوزی دارند.
غلامرضا نصیری اضافه کرد: همچنین با اعمال مدیریت بار در ایستگاه شهید همت شیراز و مناطق برف فروشان و صنایع شیراز سعی شده تا در کوتاه مدت مشکل تأمین برق مناطق غرب شیراز حل شود. مشارکت در راه اندازی دیزل ژنراتورهای بیمارستان‌ها (در ساعات اوج بار) به ویژه در محدوده مرکز به سمت غرب شیراز و هم‌فکری با دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز از اولویت هایی است که دنبال می‌شود.
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس با اشاره به اینکه برای راه اندازی ترانسفورماتور جدید ملک مکان شیراز نیز اولویت‌هایی تعیین شده است، گفت: در این زمینه برنامه فشرده ای تدوین و به کارشناسان و گروه‌های تعمیراتی ابلاغ شده است و به سرعت عملیات جایگزینی این ترانسفورماتور غول آسا انجام می‌شود.
نصیری همچنین گفت: با انجام عملیات و مانورهای زیاد، برای تأمین برق مناطق شهر صدرا نیز برنامه ریزی‌های لازم انجام شده و با ایجاد تغییرات و جابه‌جایی بار در ایستگاه شهید همت، ایستگاه دانشگاه و ایستگاه خان زنیان در این زمینه اولویت هایی تعیین شده است.
وی با بیان اینکه همه گزینه‌ها برای امکان مدیریت بار در روزهای آینده بررسی شده است، گفت: شهروندان مطمئن باشند که مسئولان و کارشناسان شرکت برق منطقه ای فارس همه تلاش خود را به کار می‌برند تا خاموشی دائمی برای شیراز اعمال نشود. این مهم در صورت همراهی شهروندان و اعمال مدیریت مصرف محقق خواهد شد و می‌توان بدون اعمال خاموشی تا جایگزینی ترانسفورماتور آسیب دیده هفته پیش رو را پشت سرگذاشت.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان فارس با توصیه به کاهش مصرف برق خصوصاً در ساعات اوج بار اضافه کرد: از مردم تقاضا می‌شود با حداکثر صرفه‌جویی و اقداماتی از قبیل تنظیم کولرهای گازی بر روی ۲۴ درجه، استفاده از دور کند کولر‌های آبی، خاموش نمودن وسایل پرمصرف برقی در ساعت ۱۳ تا ۱۷ و خاموش کردن لامپ‌های اضافی، ما را در برق رسانی مطمئن به مردم عزیز شیراز یاری کنند.
شامگاه پنجشنبه ۵ تیرماه بر اثر یک حادثه پیش بینی نشده، ۲ ترانسفورماتور از ایستگاه استراتژیک انتقال و فوق توزیع ملک مکان در غرب شیراز، آسیب دیده و از مدار خارج شد؛ یکی از این ۲ ترانسفورماتور، با اقدام به موقع نیروهای تخصصی، بامداد جمعه به مدار بازگشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی