[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۷
  • دوره جدید

رفع محدودیت ۴ساعته برق مشترکین کشاورزی با احداث نیروگاه خورشیدی، روزنامه شیراز نوین

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس از رفع محدودیت 4 ساعته قطع برق مشترکین کشاورزی در صورت احداث نیروگاه خورشیدی خبر داد. 
حمیدرضا جلایر در همایش پنل‌های خورشیدی که در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: درحال حاضر یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در صنعت برق، تأمین برق مطمئن و پایدار در فصول گرم سال برای کلیه مشترکین، ازجمله مشترکین بخش کشاورزی است و از آنجا که نیمی از انرژی مصرفی شرکت توزیع نیروی برق استان فارس در حوزه کشاورزی صرف می‌شود، ضرورت تأمین انرژی در این بخش اهمیت بسیار دارد.
وی ادامه داد: اگرچه از سال 1389 بر اساس تفاهم نامه منعقد شده برق کشاورزان به صورت تامین 20 ساعت در شبانه روز تنظیم شده است، اما باز هم نارضایتی در بخش تولید کشاورزی به دلیل 4 ساعت همکاری و ایجاد محدودیت در ساعات اوج مصرف انرژی برق وجود دارد. معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس، خاطرنشان کرد: در جهت رفع این محدودیت و عدم نیاز به همکاری بخش مشترکین کشاورزی در ساعات اوج بار، کشاورزان می‌توانند با احداث نیروگاه‌های خورشیدی به صورت شبانه روزی از انرژی برق سراسری استفاده کنند. وی در تشریح این طرح گفت: مشترکین کشاورزی درصورت احداث نیروگاه خورشیدی در حد ظرفیت انشعاب قراردادی و حداکثر تا سقف 100 کیلووات، می‌توانند به صورت 24 ساعته از انرژی برق سراسری استفاده کرده و وزارت نیرو نیز برق تولیدی حاصل از نیروگاه‌های خورشیدی را با عقد قرارداد تضمینی 20 ساله و با نرخ مصوب و اعمال نرخ تعدیل سالیانه ناشی از نوسانات ارز که بیش از 30 برابر نرخ تعرفه‌های برق تولید کشاورزی در ساعات اوج مصرف است، از آنان خریداری نماید. جلایر کمک به حفظ محیط زیست را از جمله مزایای احداث نیروگاه‌های خورشیدی عنوان کرد و یادآور شد: این طرح همچنین درآمدزایی بیشتر از زمین‌های کشاورزان به ویژه در سال‌های کم آبی را در پی خواهد داشت.
معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس در خاتمه خاطرنشان کرد: مشترکین کشاورزی علاقه‌مند به سرمایه گذاری در زمینه احداث نیروگاه‌های خورشیدی، می‌توانند جهت ثبت نام و دریافت اطلاعات تکمیلی به درگاه الکترونیکی شرکت توزیع نیروی برق استان فارس به نشانی www.farsedc.ir مراجعه نمایند.
در بخش دیگری از این همایش، مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان فارس نیز به ارائه گزارشی در رابطه با نصب و راه اندازی سامانه‌های خورشیدی مختص مشترکین در سطح شهرستان‌های استان فارس در سال گذشته پرداخت. 
اسماعیل خاتمی با بیان اینکه استان فارس از جمله استان‌هایی است که به‌ دلیل برخورداری از تابش مناسب جزو مناطق مستعد برای استفاده از پنل‌های خورشیدی است، اظهار داشت: متوسط میزان تابش این استان بین 2000 تا 2200 کیلو وات ساعت بر مترمربع در سال می‌باشد که این میزان تابش برای نیروگاه‌های خورشیدی مناسب است. وی افزود: شهرستان بوانات با 41سامانه، شهرستان جهرم با برخورداری از 33سامانه و همچنین شهرستان داراب با احداث32سامانه خورشیدی بیشترین تعداد نصب سامانه‌ها را در میان سایر شهرستان‌های فارس دارند.
 وی یادآورشد: این سامانه‌ها بی سرو صدا بوده و هزینه تعمیر و نگهداری آنان نیز حداقل است که همگی این موارد سبب شده اند تا نصب این سامانه‌ها با استقبال خوبی از سوی مشترکین روبه‌رو شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی