[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۸
  • دوره جدید

می‌خواهیم بهترین تیم ۸ هفته آخر لیگ باشیم، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: نام ابراهیم طالبی نخستین بار در سال 1381 به گوش اهالی فوتبال رسید. او مترجم رولند کخ، سرمربی آلمانی استقلال تهران بود. دوران حضور کخ در فوتبال ایران خیلی زود به پایان رسید و پس از آن دیگر نامی از ابراهیم طالبی هم نشنیدیم. تا اینکه در تابستان سال 1397 به یکباره نام او برای هدایت تیم قشقایی شیراز مطرح شد! انتخابی که در ابتدا عجیب به نظر می‌رسید، اما قشقایی با طالبی چنان درخشید که همه لب به تحسین این تیم نوپای شیرازی گشودند.
با این حال، خوشحالی هواداران قشقایی با ابراهیم طالبی چندان دوامی نداشت و او در اواسط مهرماه همان سال به دلیل برخی مشکلات، مجبور به جدایی از این تیم شد.
پس از حدود یک و نیم سال، در اوایل اسفندماه سال گذشته، دوباره نام ابراهیم طالبی برای هدایت قشقایی مطرح شد و او در هشتم اسفندماه، رسماً هدایت این تیم پرطرفدار استان فارس را به عهده گرفت. هر چند شیوع کرونا باعث شد تا فعالیت این تیم نیز مانند سایر باشگاه‌های فوتبال جهان متوقف شود.
حالا حدود یک ماهی است که تمرینات تیم‌ها مجدداً از سر گرفته شده و پس‌فردا (سه‌شنبه) قشقایی در شیراز میزبان سپیدرود رشت خواهد بود. در همین ارتباط گفت‌وگویی با ابراهیم طالبی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید: 
در خصوص وضعیت تیم و شرایط تمرینات بگویید. از همه‌چیز راضی هستید؟
بعد از اینکه مجوز کار و تمرینات داده شد، آمدیم و کار را با جدیت شروع کردیم. چرا که برای من همیشه یک اصل وجود دارد و آن این است که بازی رسمی و دوستانه و هر چیزی که باشد، هیچ فرقی ندارد، چون برای من مهم است! ما حالا هشت بازی دیگر داریم و روز اول که آمدم به بچه‌ها گفتم هیچ دیداری وجود ندارد که بر هر دلیلی برایم مهم نباشد. شما فکر کنید دارید در تورنمتی بازی می‌کنید که کلاً هشت دیدار دارد؛ ما باید قهرمان این تورنمنت شویم! بنابراین بچه‌ها هم اهمیت مسئله را درک کرده و خیلی خوب در تمرینات شرکت می‌کنند. داریم آماده می‌شویم تا استارت خوبی را در مقابل سپیدرود بزنیم. این بازی از این جهت سخت است که سپیدرود پس از شکست هفته قبل مقابل هوادار، حالا برای بقا می‌جنگد. یعنی می‌آید به زمین و زمان می‌زند تا ببرد، اما قشقایی در خانه به هیچ تیمی امتیاز نخواهد داد.
با توجه به اینکه هنوز روی کاغذ احتمال سقوط تیم شما وجود دارد، فکر نمی‌کنید بازی با سپیدرود یک بازی شش امتیازی محسوب می‌شود؟
بله قبول دارم روی کاغذ تیم ما در خطر است. هرچند من اعتقاد دارم که تیم هایی که من هدایتشان را به عهده دارم سر و کاری با سقوط نخواهند داشت. به هر حال شما حق دارید منطقی فکر کنید و ما می‌رویم که با شکست سپیدرود، این اندک نگرانی‌ها را هم به دست فراموشی بسپاریم و خیال همه را راحت کنیم.
کلاً هدف شما در ادامه فصل چیست؟
با توجه به صحبت هایی که با آقای نجف پور و هیئت مدیره انجام داده ایم، داریم هدف گذاری می‌کنیم که فصل آینده بتوانیم راهی لیگ برتر شویم. من می‌خواهم از دل این هشت بازی آینده بازیکنانی را برای فصل بعد انتخاب کنم. در حقیقت این هشت بازی برای من مقدمه ای است برای فصل بعد.
در دوره قبلی حضور شما در این باشگاه، نتایج فوق‌العاده‌ای گرفتید که حضور پرشور تماشاگران هم در آن موفقیت‌ها نقش پررنگی داشت. حالا که از حضور تماشاگران محرومید، فکر می‌کنید این مسئله چقدر روی کارتان تأثیرگذار باشد؟
خب ابتدا باید بگویم که قشقایی یک تاریخچه بزرگ در تاریخ ایران دارد. این تیم هوادار دارد و من به تیم هایی که هوادار دارند علاقه دارم. شادی هواداران بزرگ‌ترین پاداشی است که بعد از هر بازی به مربی تعلق می‌گیرد. من پیشنهادهای زیادی داشتم، حتی یک تیم بالای جدولی برای جذب من در همین هشت بازی آخر با آقای نجف پور صحبت کرده بود اما گفتم اولویت من قشقایی است، به خاطر هوادارانش. اما حالا از حضور این هواداران محروم هستیم. بی شک جذابیت فوتبال به حضور مردم است. حالا به ناچار با پدیده ای به نام کرونا برخورد کرده ایم که هنوز هم در هیچ جای دنیا نتوانسته اند چاره ای برایش پیدا کنند. پس باید یاد بگیریم چطور با این مرض زندگی کنیم. به همین دلیل از حضور تماشاگران محروم هستیم و از این بابت متأسفم؛ چون می‌توانستند کمک زیادی به ما بکنند. اما امیدوارم از منزل بازی مان را تماشا کنند و با نتیجه ای که می‌گیریم شاد شوند.
با توجه به دوره قبلی حضور شما در قشقایی، به نظر می‌رسید روانشناس خوبی هستید و این در امر مربیگری خیلی به شما کمک می‌کند. به عنوان صحبت پایانی، در این باره توضیح دهید.
ببینید چند دهه است که روانشناسی وارد فوتبال شده. بیشتر باشگاه‌های آلمان و حتی فدراسیون فوتبال آلمان یک بخش بزرگی را به روانشناسان این رشته اختصاص داده اند اما در فوتبال ما اکثر مربیان هیچگونه اطلاعی از این مسائل ندارند. اینکه ما 40 سال است که در آسیا هیچ مقامی کسب نکرده ایم بی دلیل نیست. فوتبال و تحولاتش منتظر ما نمی‌ماند، اما بدبختانه ما به این تکرارها عادت کرده ایم و در لیگ خودمان سرگرم هستیم و افق را نمی‌بینیم. من به دلیل عشقی که به فوتبال دارم مرتب در حال پژوهش و تحقیقم. مرتب با آکادمی آلمان در تماسم و فکر می‌کنم آدم تا آخر عمر باید یاد بگیرد. هیچ روزی برای فراگرفتن دانش آخرین روز نیست. من باید هر روز یاد بگیرم و یاد بدهم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی