[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۵
  • دوره جدید

نوبخت: مسدودشدن تماس صوتی تلگرام خارج از دولت انجام شده است، روزنامه شیراز نوین

ساعت24: سخنگوی دولت از اجرای همسان‌سازی و افزایش حقوق بازنشستگان در فروردین ماه‌خبر داد. محمدباقر نوبخت در نشست خبری صبح دیروز خود، به آخرین جلسه هیئت دولت اشاره کرد و گفت: در این جلسه گزارش نماینده ویژه رییس جمهور درباره مناطق آسیب‌دیده سیل اخیر ارائه شد. قرار شد از همه ظرفیت‌های قانونی موارد ۱۰ و ۱۲ که استفاده نشده، امسال استفاده کنیم تا بالغ بر ۱۰۰میلیارد تومان به این چهار استان اختصاص داده شود. او ادامه داد: از دیگر مصوبات این جلسه تصویب نهایی ضوابط قانون بودجه سال ۹۶ است که ضوابط اجرایی آن خوشبختانه به تصویب رسید تا قانون بودجه اجرایی شود.
دولت نباید به خاطر انتخابات دست از اقدامات خود بکشد
سخنگوی دولت با بیان اینکه در این مصوبات اجازه داده شده نسبت به افزایش یارانه کمیته امداد و بهزیستی اقدام شود، اظهار داشت: در این خصوص مقرر شد تا ۲۰درصد حداقل برای یک نفره ۹۵هزار تومان، ۱۸۹برای خانواده دو نفره، به خانواده‌های سه نفره ۲۵۳، خانواده‌های چهار نفره ۳۳۷هزار تومان و پنج نفره به بالا ۳۶۵ نقدی علاوه بر یارانه ماهانه دریافت می‌کنند.
نوبخت ادامه داد: برخی از رسانه‌ها از این اقدام دولت ابراز خرسندی نکردند. به خوبی می‌دانید که دولت از قبل علاوه بر یارانه سبد غذایی هم تقدیم این خانوارها که اهمیت ویژه دارند، می‌کرد. نباید به دلیل این که چندماه به انتخابات مانده، دولت دست از اقدامات خود بکشد. وظیفه ما کار کردن است و تا شهریور ماه دولت باید به کار خود ادامه دهد. کل افراد شامل این طرح با احتساب خانوارها، ۱۴میلیون نفر است.
برای حقوق بازنشستگان، سه‌هزار و ۴۰۰میلیارد تومان در نظر گرفته شده است
او با بیان اینکه برای همسان‌سازی و افزایش حقوق بازنشستگان سه هزار و ۴۰۰میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: من بارها اعلام کرده‌ام که این نظام پرداختی عادلانه نیست. از همین ماه این همسان سازی انجام خواهد شد. 
رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: در هیئت وزیران موردی دیگری تصویب شد، در جهت منویات رهبری برای اشتغال و تولید بود که برای دولت هم بسیار مهم است. رئیس‌جمهور نامه‌ای به آقای جهانگیری نوشتند که شامل چند بند بود؛ از جمله بررسی بنگاه‌های اقتصادی، سامان‌دهی فعالیت بنگاه‌های غیرخصوصی، ارتباط بین بنگاه‌های کوچک و بزرگ و نهایتاً استفاده از ظرفیت‌های بنگاه‌های بزرگ بود.
مأموریت برخی وزارتخانه‌ها برای ارائه طرح اشتغال در دو ماه
نوبخت اضافه کرد: رییس‌جمهور بخشنامه‌ای نیز به سایر نهادها نوشتند که وظایفی تعیین کردند. از این‌رو وزارتخانه‌های مختلف از جمله خارجه، اقتصاد، صنعت و معدن و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین سازمان برنامه و بودجه موظف شدند ظرف دو ماه طرح اشتغال را ارائه کنند.
ارائه بیش از ۱۷هزار تسهیلات به ۲۴هزار و ۷۳۱بنگاه اقتصادی
او با اشاره به تشکیل جلسه روز گذشته ستاد اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: وظایف نهادها در این نشست، تعیین و مسئولان گزارش‌های خود را ارائه دادند. تعداد بنگاه‌هایی که تعیین شده بود از خدمات استفاده کنند به ۲۴هزار و ۷۳۱بنگاه با تسهیلات دریافتی ۱۷هزار و ۱۷۵هزار میلیارد تومان رسیدند. علت این که این تعداد زیاد شد، به این دلیل است که بنگاه‌های کوچک تسهیلات که چرخه اقتصاد را به حرکت در می‌آورند، ارائه شد.
دولت به اقداماتش افتخار می‌کند
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه تلاش شده به جای تسهیلات چند میلیاردی به چند بنگاه بزرگ، تسهیلات زیر یک میلیارد به بنگاه‌های کوچک داده شود تا همه از امکانات بهره ببرند، ابراز داشت: در این دولت هزار کیلومتر راه‌آهن به بهره‌برداری رسید، در فضای انتخاباتی حرفی نمی‌زنم که بعدها شائبه انتخاباتی نداشته باشد. اما انصاف نیست برنامه می‌سازند و در جایی چاله پر نشده نشان داده و می‌گویند پس دولت چکار کرده است؟ از این چاله‌ها زیاد است. دولت به این اقدامات افتخار می‌کند و حتی به زبان نمی‌آورد.
نوبخت با اشاره به قیمت نفت در سال‌های اخیر بیان کرد: از سال ۹۲ تا ۹۵ قیمت هر بشکه نفت از ۱۰۴دلار به ۴۰دلار رسید. حجم صادرات نفت در این دوره ۱۵۷میلیارد دلار بود و در چهار سال ۸۸ تا ۹۲ مبلغی بالغ بر ۲۵۱دلار بود؛ یعنی ۱۰۰میلیارد بیشتر از امروز. ما با همین بودجه نصف کشور را اداره کرده‌ایم.
مسدودشدن تماس صوتی تلگرام خارج از دولت انجام شده است
او در پاسخ به این سوال که با توجه به سپرده‌گذاری مردم در مؤسسات غیرقانونی و بی‌تکلیف ماندن آنان چه اقدامی دولت انجام داده است؟ مبلغ کل بدهی بانک‌ها چیست؟ یادآور شد: رئیس کل بانک مرکزی به دفعات توضیح داده‌اند و آمار و ارقام به زودی اعلام می‌شود.
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که چرا تماس صوتی تلگرام مسدود شده است، عنوان کرد: مسدود شدن تماس صوتی تلگرام خارج از دولت انجام شده و دولت تقصیری در این‌باره نداشته است.
رهبری نیز از لایحه اشتغال روستایی ابراز خرسندی کردند
نوبخت در رابطه با اشتغال روستایی نیز گفت: یک و نیم میلیارد دلار برای اشتغال روستایی برای کاهش بیکاری در این قشر از جامعه اختصاص داده شده است. حتی مقام معظم رهبری درخصوص نامه دکتر جهانگیری ابراز خرسندی کردند و گفتند با مجلس همکاری کنید. در این جلسه همکاران ما در مجلس بودند.
او افزود: ما لایجه را به مجلس دادیم، آنها گفتند چون تعطیلات نوروز نزدیک است یک فوریت شود، اما از دستورکار خارج شد. مجلس و دولت باهم همکاری‌های زیادی داشتند که متأسفانه به تصویب نرسید، ما هم برنامه‌ای دیگر را طراحی کردیم.
دو میلیون و ۲۰۰هزار نفر جویای کار داریم
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت همیشه از مجلس کمال تشکر را به خاطر همکاری و رسیدگی‌های این چند سال دارد، اظهار داشت: اگر این یک و نیم میلیارد دلار تصویب شود، کمک بسیاری به جوانان روستایی می‌شود و اشتغال این قشر از جامعه بالا می‌رود.
نوبخت ادامه داد: به یاد داشته باشیم جمعیت جویای کار ما در حال افرایش است. ما درحال‌حاضر دومیلیون و ۲۰۰هزار نفر جویای کار داریم؛ در حالی که یک‌میلیون و ۵۰۰هزار نفر وارد فضای کسب و کار شدند.
او با بیان اینکه عملکرد در ماه‌های پایانی در تخصیص بودجه بیشتر می‌شود، تصریح کرد: ما در انتهای سال، ۲۴هزار میلیارد تومان بودجه به طرح‌های عمرانی تخصیص دادیم و حتی امروز نیز ۶۰۰ تا۷۰۰میلیارد تومان بودجه برای طرح عمرانی ارائه دادیم.
توتال اطلاعات فنی ایران را به کشوری ارائه کند، تخلف کرده است
معاون رئیس جمهور درخصوص موضوع شکایت ایران از توتال هم خاطرنشان کرد: ما قبل از بستن قراردادهای نفتی پیش‌نویس آن را ارائه کردیم که اطلاعات فنی نیز در آن است. اگر توتال بخواهد این اطلاعات را ارائه دهد، قابل پیگیری است و این شرکت خلاف قوانین عمل کرده است.
دولت درصدد پایان‌دادن به طرح‌های با اولویت است
نوبخت در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا دولت برای تکمیل طرح‌های عمرانی برنامه‌ای دارد، ابراز داشت: تمامی تلاشمان این است که از مجموعه طرح‌های باقی‌مانده، طرح‌های با اولویت را به پایان برسانیم و به لطف خدا اکثریت این طرح‌ها به پایان برسد.
دولت ۲۰۴۶ طرح ناتمام را از دولت قبل تحویل گرفت
او افزود: انتقاد می‌شود که برخی از طرح‌ها را شما افتتاح نکرده‌اید. بله، درست است. دولت ۲۰۴۶طرح ناتمام را از دولت قبل تحویل گرفت. دولت می‌توانست بگوید این طرح‌ها به من ربطی ندارد، اما این کار را نکرد. ما سوال کردیم کدام طرح برای شما مهم است؟ دولت خود را موظف به این کار می‌داند که اقدامات را انجام دهد. سخنگوی دولت تأکید کرد: تا امروز به رئیس جمهور و دولت خیلی ظلم شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی