[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۸
  • دوره جدید

انقلاب صنعتی در فارس ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با اشاره به ارتقای جایگاه فارس در کشور از نظر کاهش نرخ بیکاری طی هفت سال اخیر گفت:‌ از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید در سال ۹۲، گازرسانی به روستاهای استان فارس سه برابر شده است.
عنایت‌الله رحیمی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: کمتر از ۶۰۰ روستای استان فارس قبل از سال ۹۲ از گاز طبیعی برخوردار بود اما هم اینک تعداد روستاهای برخوردار از گاز این استان با احتساب موارد قبلی به رقمی بیش از ۲ هزار و ۴۵۰ روستا رسیده است که بیانگر رشد بیش از سه برابری این خدمت ارزنده به مردم و روستاییان این خطه از کشور است.
استاندار فارس اظهار داشت: در زمینه گازرسانی به حوزه صنعت، در حالی که تا سال ۹۲ حدود ۱۸ واحد از صنایع مادر استان از گاز طبیعی برخوردار بودند هم اینک و با تلاش‌های دولت تدبیر و امید، بیش از ۳۰۰ واحد از صنایع مختلف مادر و پایین دستی این استان از این خدمت ارزشمند بهره مند هستند. رحیمی یادآور شد: برخورداری این صنایع از گاز طبیعی تا حدود زیادی در کاهش هزینه‌های تولید مؤثر واقع شده است. استاندار فارس در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به فعالیت‌ها، دستاوردها و تلاش‌های دولت در مدت حدود هفت سال گذشته گفت: بدون شک کارنامه درخشان دولت تدبیر و امید در فارس را می‌توان شاخصی برای سنجش نگاه تحول گرا، توسعه طلبانه و محرومیت زدایی دولت‌های یازدهم و دوازدهم در حوزه‌های گوناگون اجتماعی، فرهنگی، عمرانی، اقتصادی و زیربنایی در سطح کشور محسوب کرد. رحیمی تأکید کرد: استان فارس و مرکز آن، شهر شیراز به عنوان یک کلانشهر می‌تواند مرجعی مهم برای تبیین دستاوردها و شاخص‌ها و کارکردهای دولت تدبیرو امید در حوزه‌های گوناگون البته با ارزیابی‌های منصفانه و عدالت‌گرایانه و نه بر پایه سنجش‌های یک‌جانبه یا تخریب‌گرایانه و دور از انصاف، قرار گیرد.
استاندار فارس با اشاره به تلاش‌های دولت برای بهبود وضعیت اشتغال در این استان گفت:‌ در سال ۹۲ و قبل از شروع این دولت، رتبه استان فارس از نظر میزان نرخ بیکاری بسیار نامطلوب بود.
رحیمی افزود: اکنون در زمینه کاهش نرخ بیکاری، این استان از رتبه ۲۸ کشور به رتبه دوم رسیده و هم اینک فارس با افتخار جزء بهترین استان‌ها از منظر کاهش نرخ بیکاری شده است.
وی اظهار داشت: نرخ بیکاری استان فارس در سال ۹۲ از ۱۶.۹ درصد هم اینک به کمتر از ۷.۸ درصد رسیده که این مهم بیانگر بهبود فضای کسب و کار، شفافیت و تلاش روز افزون همه دست اندرکاران و متولیان امر در حوزه‌های گوناگون بوده است. استاندار فارس با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته طی هفت سال اخیر در حوزه راه و شهرسازی گفت: استان فارس تا قبل از سال ۹۲ حتی یک متر آزادراه نداشت و هم اینک حدود ۲۲۵ کیومتر آزادراه در حال اجرا دارد که آزادراه اصفهان- شیراز به طول ۵۰ کیلومتر که با تأکید رئیس جمهوری، حمایت سازمان برنامه و بودجه و همچنین پشتیبانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید. رحیمی افزود: برای این طرح در بودجه امسال ۲۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافته و همچنین بانک‌های عامل شامل سپه، مسکن و ملی موافقت کرده‌اند هر کدام ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت کنند از سال ۱۳۹۰ تاکنون برای اجرای این پروژه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و برای تکمیل آن یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار لازم است. وی یادآور شد: آزاد راه شیراز - اصفهان هم اینک بیش از ۷۵ درصد پیشرفت دارد و در ۶۴ کیلومتر از این مسیر ۲۲۴ کیلومتری در قطعات یک تا هفت، روسازی بتنی و یک لایه آسفالت انجام شده است.
استاندار فارس در بخش دیگری از این گفت و گو اظهار داشت:‌ استان فارس در طول تاریخ و دوران بیش از ۴۰ ساله انقلاب اسلامی تنها چهار مورد صنعت مادر و فعال و مؤثر در فضای کسب و کار داشت که کارخانه سیمان فارس، یک مورد پتروشیمی و پالایشگاه از مهم‌ترین این صنایع بودند.
رحیمی گفت: دولت تدبیر و امید، سه واحد صنایع بزرگ علاوه بر صنایع پایین دستی تنها در حوزه تولید آهن و فولاد را در استان فارس وارد مدار بهره‌برداری کرده است و چندین طرح بزرگ صنعتی نیز آماده افتتاح دارد.
وی همچنین به بهره برداری یکی از طرح‌های بزرگ صنعتی کشور و استان فارس طی بهار امسال اشاره کرد و گفت: کارخانه آلومینیوم فارس که در این دولت وارد مدار بهره برداری قرار گرفت میزان تولید این صنعت را در کشور به دوبرابر افزایش داد و حتی رتبه ایران را چهار پله بهبود بخشید و از رتبه ۱۸ به رتبه ۱۴ جهان ارتقا داد.
استاندار فارس همچنین به دیگر پروژه‌های شاخص استان اشاره کرد وگفت: تعداد سدهای در دست اجرا یا قابل بهره‌برداری در استان در دولت تدبیر و امید از پنج مورد به ۱۱ سد بزرگ مخزنی ارتقا یافته است.
وی ادامه داد:‌ سه مورد از این سدها از جمله سد چشمه عاشق، سد نرگسی و سد کوار تا پایان سال جاری در مدار قرار خواهند گرفت.
وی یادآور شد: با افتتاح این سدها، مشکل تأمین منابع آبی پایدار برای بسیاری از مناطق و شهرستان‌های استان فارس برطرف خواهد شد.
استاندار فارس تأکید کرد: در حالی که تا قبل از سال ۹۲، حدود ۲۰ درصد مردم شیراز از آب پایدار سدها بهره مند بودند، با اجرای طرح‌های بزرگ آبی در دولت تدبیر و امید، این رقم به شکل قابل توجهی ارتقا یافته است و امروز بیش از ۷۵ درصد مردم این کلان شهر از منابع آبی پایدار سدها برخوردار شده اند.
وی اظهار داشت: بسیاری از مردم مناطق مختلف به ویژه حوزه جنوب فارس نیز به زودی از منابع آبی پایدار سدها بهره‌مند خواهند شد.
استاندار فارس با اشاره به تأکید رئیس جمهوری مبنی بر تلاش دولت و استانداران سراسر کشور در زمینه تلاش برای جهش تولید و عبور از تنگناهای موجود کشور با استفاده از تمامی ظرفیت‌های و داشته‌های داخلی کشورمان، گفت: به تعبیر رئیس‌جمهوری، لحظه آخر مسئولیتمان با روز اول مسئولیت در زمینه تلاش برای خدمات‌رسانی مطلوب و در خور شأن مردم تفاوتی نخواهد داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی