[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

تأثیر ماده مخدر بر احساسات و عملکرد روزانه افراد چیست؟، روزنامه شیراز نوین

آثار و عوارض اعتیاد به مواد مخدر را به طور کلی می‌توان به انواع جسمانی به ویژه بر مغز، عوارض روانی، آسیب‌های خانوادگی و اجتماعی دسته بندی کرد. در این مطلب با این عارضه‌ها و راه‌های پیشگیری از بروز اعتیاد آشنا می‌شویم.
ماده مخدر چیست؟
مواد مخدر به آن دسته از ترکیبات شیمیایی گفته می‌‌شود که مصرف آنها باعث دگرگونی در سطح هوشیاری و عملکرد مغز شود.
اعتیاد چیست؟
اعتیاد نوعی بیماری مغزی مزمن، پیشرونده و عود کننده است که باعث می‌شود با وجود پیامدهای ناگوار مصرف مواد، فرد معتاد باز هم برای به دست آوردن یا مصرف مواد مخدر خود را به هر دری بزند. اعتیاد از آن جهت بیماری محسوب می‌شود که مصرف مواد مخدر، ساختار مغز و نحوه فعالیت آن را تغییر می‌دهد.
تغییراتی که بر اثر مصرف مواد مخدر در مغز انسان به وجود می‌آید ممکن است پایدار و بلندمدت باشد و به ایجاد رفتارهایی زیانبار منجر شود. اعتیاد نیز شبیه به سایر بیماری‌های مزمن همچون بیماری قلبی یا دیابت است. چرا که در هر دوی این بیماری‌ها فعالیت عادی و سالم یکی از اندام‌های بدن مختل شده و پیامدهای زیانباری به همراه می‌آورد.
عوارض جسمانی مصرف مواد مخدر
در مورد عارضه‌های جسمی اعتیاد می‌توان به آلودگی و آسیب پذیر کردن دندان ها، ملتهب ساختن مخاط دهان، نقصان ترشحات غدد بزاقی، ضعف قوای جسمانی و کاهش شدید وزن بدن، عقیم سازی مردان و نازایی زنان، تخفیف تمایلات جنسی، اخلال در کار دستگاه عصبی در صورت تداوم مصرف، تنبلی کبد، ابتلا به یرقان و اثرات ناگوار بر دستگاه گوارش، ورم کلیه‌ها و اشکال در دفع ادرار توأم با درد اشاره کرد.
التهاب مزمن تارهای صوتی، احتمال ابتلا به بیماری‌های برونشیت مزمن، آسم، سل و تپش قلب، تنگی نفس و دوران سر، خشکی پوست، شکنندگی ناخن‌ها، خطر ابتلا به انواع سرطان و سکته قلبی و ناشناخته ماندن بیماری‌های خطرناک به دلیل کاهش احساس درد از دیگر آسیب‌هاست.
آثار مواد مخدر بر مغز
مهم‌ترین محل تأثیر مواد مخدر بر مغز است. در مغز گیرنده‌‌هایی وجود دارد که این مواد بر آن‌‌ها اثر می‌‌کنند. این گیرنده‌ها به ۳ گروه تقسیم می‌شوند:
۱- اثر بر گروه اول سبب تنظیم و کاهش احساس درد، کاهش فعالیت مرکز تنفس، یبوست و اعتیاد می‌شود.
۲- اثر بر گیرنده‌‌های دوم سبب کاهش احساس درد و افزایش حجم ادرار می‌شود.
۳- اثر مواد مخدر بر گیرنده‌های گروه سوم سبب کاهش احساس درد می‌شود.
مواد مخدر پس از مصرف وارد سیستم ارتباطی مغز شده و فرایند عادی ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات سلول‌های عصبی را مختل می‌کنند. ساختار شیمیایی برخی از مواد مخدر از جمله ماری جوانا و هروئین شبیه نورون‌های فرستنده طبیعی مغز است و در نتیجه نورون‌ها را تحریک می‌کند.
عوارض روانی مصرف مواد مخدر
بر هم خوردن تعادل روانی، بی توجهی به اصول و مقررات جامعه، ضعف اراده، از بین رفتن احساس مسئولیت، ایجاد احساسات خصومت زا، بیقراری، عصیانگری، اضطراب دائم و احساس بی کفایتی و تنهایی، اختلال در خواب، بروز انواع بیماری‌ها و اختلالات روانی از تهدیدهای ناشی از مصرف مواد مخدر است.
 عوارض خانوادگی مصرف مواد مخدر
نابسامانی خانوادگی، محدود شدن روابط خانوادگی، عدم تربیت صحیح فرزندان، خشونت در خانواده، افت سطح فرهنگ اجتماعی و اقتصادی خانواده، گسترش طلاق و کاهش آمار ازدواج.
عوارض اجتماعی مصرف مواد مخدر
مصرف کننده صرف شدن، نبود احساس مسئولیت نسبت به خانواده و جامعه، سطحی و تصنعی شدن روابط اجتماعی و دوری از پیوندهای مستحکم عاطفی، گسترش جرم و جنایت، نشر بیماری‌های واگیر و خطرناک مثل ایدز و هپاتیت، محروم شدن نسل آینده از تربیت صحیح و ایجاد مشاغل کاذب.
راه‌های پیشگیری از اعتیاد
۱-آگاه کردن جامعه از خطرات و مضرات اعتیاد و مصرف سیگار
۲- بهبود وضعیت فرهنگی جامعه
۳- تقویت فعالیت‌های جایگزین برای افراد در معرض خطر مانند فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی و ورزشی
۴- افزایش مهارت‌های زندگی در افراد مانند مهارت حل مشکل، مقابله با استرس و موارد مشابه
برای موفقیت در امر پیشگیری، همکاری میان واحدهای مردمی و جامعه مانند خانواده‌ها، مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، کارخانه‌ها، رادیو و تلویزیون، روزنامه‌ها و مأموران نیروی انتظامی ضرورت دارد؛ چرا که مسئولیت پیشگیری از اعتیاد و مصرف دخانیات تنها برعهده یک فرد یا تیم متخصص بهداشتی نیست، بلکه همه افراد جامعه باید در آن مشارکت داشته باشند.
«ملیحه مکی‌آبادی» کارشناس آموزشی گروه ارتقای سلامت دانشکده بهداشت شیراز

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی