[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۸
  • دوره جدید

جدول چگونه برای شیرازی‌ها حساس می‌شود؟، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: در برگزاری رقابت‌های لیگ یک آنقدر وقفه افتاده که خیلی‌ها فراموش کرده اند چه وضعیتی بر جدول رده بندی و اوضاع و احوال تیم‌ها در آن زمان حاکم بود. 
امشب هفته بیست و هفتم این رقابت‌ها در حالی برگزار می‌شود که از برگزاری هفته بیست و ششم، دقیقاًَ چهار ماه می‌گذرد! اتفاقی بی سابقه در تاریخ فوتبال که البته شامل حال تمام لیگ‌های فوتبال فعال دنیا شد.
هشت هفته باقی مانده از رقابت‌های لیگ یک از امشب آغاز می‌شود و تیم‌های زیادی در تلاش‌اند که یا به لیگ برتر راه یابند یا از سقوط به لیگ دو فرار کنند. هیچ تیمی نیست که امید به صعود یا ترس سقوط را به طور کامل از دست داده باشد و بدون انگیزه به ادامه راه فکر کند، اما تیم‌های میانه جدولی کمتر از سایر تیم‌ها فشار را حس می‌کنند؛ از جمله دو تیم شیرازی.
فصل پر فراز و نشیب فجرسپاسی و قشقایی، آنها را در شرایطی قرار داده که نه می‌توان آنها را جزو مدعیان صعود برشمرد و نه می‌توان گفت کاندیدای جدی سقوط هستند. اما عملکرد چند هفته آینده می‌تواند شرایط را تغییر دهد و جدول را برایشان حساس کند.
فصل جاری رقابت‌ها روز شنبه 26 مرداد 98 آغاز شد. در آن روز قشقایی با رضا عنایتی در شیراز دست به کار بزرگی زد و مس کرمان را سه بر یک شکست داد و فجرسپاسی با داوود مهابادی در اراک با همین نتیجه بازی را به آلومینیوم واگذار کرد. بدین ترتیب به نظر می‌رسید قشقایی تیم آماده تری نسبت به فجر راهی رقابت‌ها کرده اما از هفته دوم همه چیز تغییر کرد.
در هفته دوم فجرسپاسی سه بر یک شهرداری تبریز را شکست داد و قشقایی در قم با نتیجه تساوی یک یک مقابل میزبان خود خوشه طلایی ساوه متوقف شد.
فجر در ادامه روند رو به رشد خود را حفظ کرد اما قشقایی با سرعت در سراشیبی قرار گرفت. فجر در ادامه سه پیروزی متوالی دیگر را هم جشن گرفت که آخری در شهرآورد مقابل قشقایی بود ولی قشقایی در 5 بازی متوالی شکست خورد! آنها تا هفته دهم تنها دو امتیاز دیگر به اندوخته‌های خود اضافه کردند و با 5 امتیاز در رتبه پانزدهم قرار گرفتند. این افت فاحش بالاخره منجر به برکناری رضا عنایتی و روی کار آمدن مهدی فروردین شد. فروردین تا هفته هفدهم (پایان نیم فصل) که هدایت قشقایی را بر عهده داشت، چهار پیروزی، دو تساوی و تنها یک شکست در کارنامه خود ثبت کرد و با عملکردی درخشان، تیمش را در رتبه یازدهم در پایان نیم فصل قرار داد.
در سوی مقابل اما فجرسپاسی هر چه جلو رفت، بهتر و بهتر شد. آنها از هفته سوم به بعد، هیچ گاه از رتبه پنجم پایین تر نیامدند و در نهایت وقتی در آخرین دیدار نیم فصل اول با سه گل سپیدرود رشت را شکست دادند، در رتبه دوم جدول قرار گرفتند و مدعی درجه یک صعود به لیگ برتر بودند.
اما در نیم فصل دوم همه چیز تغییر کرد. فجر از همان هفته ابتدایی که در خانه با نتیجه دو بر یک بازی را به آلومینیوم هرمزگان واگذار کرد، در سراشیبی سقوط قرار گرفت. آنها در 9 بازی نیم فصل دوم، پنج با شکست خوردند و چهار بار هم با نتیجه تساوی به کار خود پایان دادند. عجیب تر اینکه شاگردان مهابادی در نیم فصل دوم فقط و فقط دو بار در این 9 بازی موفق به گلزنی شدند که آن دو گل هم از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید! به هر حال عملکرد بسیار ضعیف این تیم در نیم فصل دوم باعث شد تا تمامی هواداران این تیم نسبت به صعود نا امید شوند. هرچند مربیان و بازیکنان این تیم اعتقاد دارند که هنوز هم می‌توان به صعود اندیشید. فجر حالا با 37 امتیاز تیم هشتم جدول است و 9 امتیاز تا منطقه صعود فاصله دارد. 9 امتیاز و شش رقیب مسلح!
قشقایی اما در نیم فصل دوم مهدی فروردین را دیگر روی نیمکت خود ندید. فروردین برای کسب آمادگی‌های لازم جهت رسیدن به کرسی نمایندگی مجلس، در تعطیلات نیم فصل از تیم ایل خود جدا شد و مدیران قشقایی هدایت این تیم را به عهده رشید طهماسبی گذاشتند. او هم با اینکه در دو بازی نخست شکست خورد اما در دو بازی بعدی نتایج درخشانی گرفت. شکست دادن مس در رفسنجان و گل ریحان البرز در شیراز باعث شد تا قشقایی خود را در حد مدعیان جدی صعود نشان دهد! مس صدرنشین مطلق رقابت‌ها بود و گل ریحان نیز تنها تیم بدون شکست مسابقات! اما در 4 دیدار بعدی، تنها دو امتیاز نصیب شاگردان طهماسبی شد و در نهایت روز هشتم اسفند ماه، ابراهیم طالبی پس از یک و نیم سال دوری، دوباره به نیمکت قشقایی باز گشت. حالا قشقایی با 29 امتیاز تیم دوازدهم جدول 18 تیمی رقابت هاست و تنها سه امتیاز با منطقه سقوط فاصله دارد. رقیب امشب آنها در ورزشگاه پارس، سپیدرود رشت است. همان تیمی که با سه امتیاز کمتر از قشقایی، در منطقه سقوط قرار دارد. این یعنی قشقایی امشب یک دیدار حساس 6 امتیازی در پیش دارد و اگر نتواند تمامی امتیازات را از آن خود کند، باید در ادامه فصل با استرس‌های زیادی دست و پنجه نرم کند! هرچند ابراهیم طالبی که در دوره قبلی حضورش روی نیمکت قشقایی خاطرات بسیار خوبی برای هواداران این تیم رقم زده، می‌خواهد تیمش را به بهترین تیم هشت هفته پایانی تبدیل کرده و بیشترین امتیازات را کسب کند، اما این را هم می‌داند که بازی سختی مقابل سپیدرود رشت خواهد داشت: «سپیدرود پس از شکست هفته قبل مقابل هوادار، حالا برای بقا می‌جنگد. یعنی می‌آید به زمین و زمان می‌زند تا ببرد، اما قشقایی در خانه به هیچ تیمی امتیاز نخواهد داد.»
قشقایی امشب از ساعت 19:30 دقیقه در ورزشگاه پارس شیراز به مصاف سپیدرود رشت می‌رود.
اما فجرسپاسی هم امشب از ساعت 19:50 دقیقه در کرج میهمان گل ریحان البرز است. یکی از همان شش رقیب سرسختی که فجری‌ها باید برای رسیدن به لیگ برتر از آنها عبور کند. گل ریحان با هدایت محمد نصرتی هم اکنون با کسب چهل امتیاز تیم هفتم جدول است. فجر در صورت پیروزی در بازی امشب می‌تواند 40 امتیازی شده و امیدوار باشد که سایر مدعیان هم امتیاز از دست دهند و اختلافش با منطقه صعود به هفت یا شش امتیاز کاهش یابد. اگر این اتفاق رخ دهد، هواداران فجر می‌توانند امیدوار باشند که هفته‌های هیجان انگیزی را در پیش داشته باشند. هر چند بازی‌ها بدون تماشاگر برگزار می‌شود و فعلاً نمی‌توانند از نزدیک شاهد بازی‌های تیمشان باشند.
اما در جذاب‌ترین بازی امشب، تیم‌های همنام و هم استانی مس کرمان و مس رفسنجان که در رتبه‌های دوم و اول جدول قرار دارند در کرمان به مصاف هم می‌روند. مس رفسنجان با 53 امتیاز صدرنشین مطلق رقابت هاست و امید بسیار زیادی به صعود دارد و مس کرمان نیز با 46 امتیاز دوم است و باید هشت هفته دیگر همین رتبه را حفظ کند تا به لیگ برتر بازگردد.
در سایر مسابقات، آرمان گهر در سیرجان میزبان نود ارومیه است، رایکای بابل برای فرار از ته جدول از نیروی زمینی تهرن پذیرایی خواهد کرد، هوادار تهران با استقلال خوزستان دیدار می‌کند، آلومینیوم اراک به مصاف شهرداری تبریز می‌رود، داماش گیلان با خوشه طلایی ساوه پیکار خواهد کرد و ملوان بندرانزلی به مصاف بادران تهران خواهد رفت.
هفته بیست و هشتم رقابت‌ها هم دوشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی