[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

بانکداری ما اسلامی نیست ، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی فارس با انتقاد از وضعیت نظام بانکداری کنونی گفت: ۹۰ درصد سپرده‌های بانکی تنها مربوط به ۵ درصد مردم است و سؤال اینجاست که چگونه یک کشور را فدای ۵ درصد از مردم می‌کنیم. به گزارش ایکنا از فارس، ششمین نشست از سلسله‌نشست‌های تخصصی جهش با حضور مدیران استان فارس با محوریت بررسی و تحلیل چالش‌های تولید و موانع تحقق شعار سال در استان بعدازظهر دیروز، ۱۰ تیرماه در قرارگاه شهید احمدی‌روشن بسیج دانشجویی فارس برگزار شد.
جمال رازقی، رئیس اتاق بازرگانی فارس در این نشست با تأکید بر اهمیت توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: قریب ۱۰ سال است که معظم‌له همواره بر رسیدگی به مسائل اقتصادی تأکید کرده‌اند اما متأسفانه در همه این مدت به این موضوع پاسخ درستی داده نشد و اینکه بسیج به این موضوع و آگاهی‌بخشی و گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری آن ورود پیدا کرده است، بسیار خوب است و امیدواریم منتج به نتیجه شود. وی افزود: گاهی اوقات صحبت‌های ما بر اساس آرمان‌گرایی است اما باید مسائل اقتصادی و نام‌گذاری که مقام معظم رهبری فرمودند، نتایج ملموسی داشته باشد تا آن نتایج را مردم بتوانند در زندگی خود لمس کنند اما متأسفانه در این زمینه اقداماتی انجام نشده و این مسئله جزو مطالبات بخش خصوصی هم است.
منافع بخش خصوصی با منافع مردم گره خورده است
رازقی با تأکید بر اینکه منافع بخش خصوصی با منافع کلان مردم و معیشت و سطح درآمد آن‌ها و از سوی دیگر با توفیقات نظام گره خورده است و از هم جدا نیستند، گفت: در سال‌های ابتدای انقلاب بر اساس یکسری کج‌اندیشی‌ها تولیدکننده را خون‌آشام و استثمارگر می‌دانستند و هنوز هم متأسفانه این فرهنگ در برخی از جاها جریان دارد ولی ورود بسیج به مسائل تولید قدم بسیار مبارکی است و امیدواریم این حرکتی که آغاز شده تداوم پیدا کند و با پیگیری‌های این قشر بتواند مؤثر واقع شود.
رئیس اتاق بازرگانی فارس به جمله‌ای از شهید چمران مبنی بر اهمیت توجه به تخصص و تعهد در کنار هم به ارائه آماری از وضعیت رشد اقتصادی کشورمان پرداخت و گفت: رشد اقتصادی کشورمان در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، پنج و چهار دهم درصد منفی، سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، شش و هفت دهم درصد منفی و سال ۹۹ در حالت خوش‌بینانه پیش‌بینی منهای ۶ درصد را داریم که اگر این‌ها را با هم جمع‌ کنیم، رقمی قریب ۱۸ تا ۱۹ درصد می‌شود؛ یعنی طی این سه سال ۱۹ درصد اقتصاد ما کوچک‌تر شده است و این مسئله دقیقاً به معیشت مردم بازمی‌گردد.
وی بیان کرد: از سال ۱۳۹۰ تا پایان ۹۸ رشد بخش صنعت ساخت کشور از ۱۰۴هزار میلیارد تومان به ۹۳هزار میلیارد تومان  رسید و سرمایه‌گذاری در بخش ماشین‌آلات منفی است و کشور ما طی ۲۹ سال گذشته دارد از تورم رنج می‌برد.
مشکلات کنونی تولید،  مشکلات ساختاری است
رازقی بر اهمیت همکاری و مشارکت قوای سه‌گانه اعم از مجریه، مقننه و قضائیه برای رفع مشکلات تولید و اقتصاد کشور تأکید کرد و گفت: مشکلات کنونی تولید و اقتصاد کشور، مشکلات ساختاری است. رئیس اتاق بازرگانی فارس با تصریح اینکه طبق اعلام نظر کارشناسان اقتصادی، با این نظام بانکی موجود نمی‌توانیم رشد اقتصادی داشته باشیم زیرا نظام بانکداری ایران مبنی بر رباست که ربا حتی در آموزه‌های دینی اسلام هم مطرود است، گفت: در دهه ۵۰ قیمت نفت افزایش پیدا کرد و بدبختی‌های کشور ما از همان زمان آغاز شد و طی آن دوران هر نقطه‌نظری که کارشناسان اقتصادی به شاه می‌دادند، شاه برعکس آن عمل می‌کرد و نتیجه آن این شد که اقتصاد کشورمان یک اقتصاد نفت‌محور شد و نفت را صادر می‌کنیم تا رفاه داشته باشیم.
وی اظهار کرد: یکی از اشکالات ساختار اقتصادی کشور این است که چند درصد از وقت مجالس ما صرف زمان برای توزیع پول می‌شود تا اینکه این وقت صرف تولید ثروت شود و همه این بگیروببندها در مجلس و لابی‌ها سر توزیع پول است نه سر توزیع ثروت که در دولت هم همین‌طور است. چند درصد از وقت دولت از هیئت دولت گرفته تا جلساتی که در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها برگزار می‌شود، صرف این می‌شود که چگونه ثروت تولید کنیم. مگر این مورد تأکید مقام معظم رهبری نیست.
لزوم تشکیل شعب ویژه حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری در دستگاه قضا
رازقی با یادآوری اینکه مقام معظم رهبری بارها کلمه تولید ثروت را تکرار کرده‌اند اما چقدر روی آن وقت گذاشته‌ایم، گفت: در قوه قضائیه هم همین‌طور است؛ یعنی آن زمانی که بالاترین در اقتصادی را داریم، اصلاً نظام قضایی در جهت حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری شعب ویژه تشکیل دهد و باید همه قوا در این زمینه وارد عمل شوند. رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه امروز اگر با دولت‌های مختلف صحبت کنیم می‌گویند اگر ما تحریم نبودیم، مشکل اقتصادی نداشتیم، گفت: از سال ۱۳۶۸ یعنی شروع برنامه اول توسعه جمهوری اسلامی تا پایان سال ۹۶ مجموع منابع ارزی مستقیم کشور که در آن نفت و گاز فروختیم، یک‌هزار و ۷۱۲میلیارد دلار بود و درآمد مستقیم ارزی داشتیم که این ۸۴ درصد مجموع درآمدهای ارزی کشور از سال ۳۸ تا ۹۶ بوده است و اگر به این عدد فروش نفت و گاز داخلی هم تبدیل به نرخ روز دلار کنیم، جمعاً کشور ما سه‌هزار و ۲۰۳میلیارد دلار نفت و گاز فروخته است که کمترین آن ۲۲۸میلیارد و ۲۴میلیون دلار مربوط به دوران دفاع مقدس است که جنگ چگونه اداره شد نسبت به این درآمد محدود ارزی. وی با بیان اینکه از ابتدای دهه ۵۰ کشور را از تولید و صادرات‌محوری به سمت رفاه‌محوری بردیم و حتی زمانی که رژیم هم تغییر کرد، این مسیر تغییر نیافت و دولت‌ها هم با گرایش‌های سیاسی مختلف بر سر کار آمدند و باز هم مسیر تغییر نکرد‌، گفت: امروز آنچه برایمان باقی مانده است، یک نظام بانکی است که هیچ تناسب و تشابهی با نظام بانکی دنیا که ندارد هیچ، اسم آن را هم بانک اسلامی گذاشته و حتی روی برخی از بانک‌ها اسم ائمه هم می‌گذارند و آن اتفاقی هم که رخ می‌دهد پول الکترونیک چاپ می‌شود. 
چرا به مردم نمی‌گوییم در جنگ اقتصادی هستیم
رازقی با تصریح اینکه رفاه‌محوری به جای تولیدمحوری و صادرات‌محوری تا به امروز هم ادامه دارد، گفت: چرا امروز به مردم نمی‌گوییم که در جنگ اقتصادی هستیم و تنها می‌گوییم که هیچ مشکلی نداریم و همه چیز فراهم است و فکر می‌کنیم که می‌توانیم قیمت‌ها را دستوری کنترل کنیم. رئیس اتاق بازرگانی فارس همچنین از افزایش نقدینگی در کشور انتقاد کرد و گفت: امروز میزان نقدینگی کشور به بیش از یک‌هزار و ۶۵۰هزار هزار میلیارد تومان رسیده است و برای اینکه ابعاد داستان را درک کنیم باید بدانیم که در پایان دولت خاتمی این نقدینگی ۶۴هزار میلیارد تومان بود و به تدریج این مسئله سرعت پیدا کرده است؛ به‌خصوص با توجه به تأسیس بانک‌های خصوصی این مسئله تشدید یافت. وی بیان کرد: امروز نظام بانکی کشورمان دارد سالانه حدود ۴۵۰هزار میلیارد تومان سود برای سپرده‌گذار شناسایی می‌کند و اگر کل سپرده‌گذاری کشور را یک نفر و کل تسهیلات‌گیرندگان را یک نفر و کل بانک‌ها را یک بانک در نظر بگیریم، آن تسهیلات‌گیرنده‌ای که دارد این تسهیلات را می‌گیرد حداکثر سالی ۱۱۰ تا ۱۲۰میلیارد تومان کل سودش است و سؤال اینجاست که مابقی این پول کجاست. یعنی نظام بانکی مابه‌التفاوت آن را از کجا می‌آورد. اصلاً وجود خارجی ندارد و پول الکترونیکی می‌شود و این اگر روی سکه، ارز و بورس برود، بهمن می‌شود.
۹۰ درصد سپرده‌های بانکی تنها مربوط به 
۵ درصد مردم است
رازقی با بیان اینکه ۹۰ درصد این سپرده‌های بانکی تنها مربوط به ۵ درصد مردم است، گفت:‌ حتی کسانی که نظام را قبول ندارند، بالاخره در این کشور که به دنیا آمده‌اند و نباید پای نابودی این کشور بایستند. چگونه یک کشور را فدای ۵ درصد از مردم می‌کنیم. رئیس اتاق بازرگانی فارس با طرح این سؤال که باید بررسی کنیم ببینیم چه کسانی مخالف اصلاح سیستم نظام بانکی هستند، گفت: اصلاح نظام بانکی موردتأکید مقام معظم رهبری بوده است و بانکی که به سمت بنگاه‌داری رفته و فساد در اقتصاد کشور ایجاد کرده است، باید پیگیری شود.
اقتصاد کشور نیاز به جراحی عمیق توسط رهبری دارد
وی به برپایی دادگاه‌های قضایی برای مبارزه با فساد اشاره کرد و گفت: این فسادهایی که دستگاه قضا آن‌ها را پیگیری می‌کند حاصل چیست و این پول‌ها از کجا می‌آیند. آنقدر این پول پرقدرت است که در تصمیمات مجلس تأثیر می‌گذارد و در تصمیمات مابقی ارکان نظام هم تأثیر می‌گذارد؛ لذا اقتصاد کشور نیاز به جراحی عمیق دارد و این جراحی عمیق هم یقیناً دردآور است و این کار هم از عهده مقام معظم رهبری برمی‌آید و هیچکس دیگری نمی‌تواند این کار را انجام دهد؛ زیرا مجلس و دولت در ادوار مختلف نشان دادند که این کار را نمی‌توانند انجام دهند. رازقی با یادآوری اینکه در این قضیه پای نظام در میان است، گفت: سالیان متمادی است که بحث اصلاح نظام بانکی در دستور کار مجلس قرار دارد و اگر هم با فشار از مجلس بیرون بیاید، چه چیزی بیرون خواهد آمد. یعنی این مسئله درست نخواهد شد؛ زیرا لابی‌های پرقدرتی وجود دارد که مانع اصلاح هستند.
 نظام بانکی کنونی عملاً مانع تولید است
رئیس اتاق بازرگانی فارس یادآور شد:‌ اصلاح نظام بانکی در برنامه پنجم جمهوری اسلامی قرار داشت اما چرا تاکنون تحقق نیافته است؛ زیرا لابی‌های پرقدرتی که نفوذ کرده و فساد ایجاد کردند، مانع این کار شده و عملاً مانع تولید هستند. وی اظهار کرد: در داستان ۲۴میلیارد دلار یا به عبارتی ۲۶میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات داشتیم که گفتیم این کار غلط است. سؤال ما این بود کشوری که در آستانه تحریم است این‌گونه منابع خود را به حراج نمی‌گذارد و باید ببیند چه چیزی را وارد کرده است و کدام کالا با ارز ۴۲۰۰ تومان به دست مردم رسیده و کجا با مفسد برخورد کردیم. رازقی با تأکید بر اینکه نظام بانکی کنونی پولی به تولید نمی‌دهد، گفت: این نظام بانکی حتی استانداردهای بانک مرکزی را رعایت نمی‌کند. امروز در دادگاه‌ طبری مشاهده می‌کنیم که لابی‌های قدرت تا کجا نفوذ کردند و این لابی‌ها و کانون‌های فساد باید در هم بشکنند.
تحریم‌ها مانع اصلی نیستند
رئیس اتاق بازرگانی فارس به شرایط تحریم اشاره کرد و گفت: تحریم‌ها روی تولید اثر دارد اما مانع اصلی نیستند. ما باید با دنیا ارتباط داشته باشیم ولی وابستگی خیر و اگر بتوانیم این کارها را انجام دهیم، می‌توانیم شاهد رونق تولید باشیم. وی با تصریح اینکه بیشترین آسیب‌ را از فساد، تولید و صادرات کشور می‌بیند و مسبب فساد هم بخش خصوصی است، گفت: بخش خصوصی در آنجایی که قانون روزنه دارد یا پیچیدگی قوانین به‌گونه‌ای است که می‌تواند قانون را دور بزند، دور می‌زند و مسئول دولتی هم کاسبی می‌کند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی