[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

اراده و مشارکت دو رکن ترک اعتیاد است ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و معاون فرهنگی شهردار شیراز عنوان کرد: مشارکت عمومی بر مبنای فرهنگ اجتماعی بازدارنده، از بهترین شیوه‌های پیشگیری و مبارزه با اعتیاد است. به گزارش اداره ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، دکتر مرتضی جعفری در بازدید از مجموعه کارآفرینی بازیافت که به همت بهبودیافتگان از مواد مخدر راه‌اندازی شده است، عنوان کرد: توانمندسازی و مهارت‌آموزی به بهبودیافتگان مواد مخدر دعوت آن‌ها به زندگی دوباره و جلوگیرنده از دچار شدن مجدد آن‌ها به دام اعتیاد است.
وی با بیان اینکه کاهش آسیب‌های برآمده از اعتیاد به برنامه‌ریزی و هم‌افزایی همه نهاد‌ها و به‌ویژه گروه‌های مردمی نیاز دارد، اظهار داشت: حضور فعالانه مردم و اراده قوی درمان‌یافتگان اعتیاد در این زمینه الگویی اثربخش برای افراد درگیر با این معضل به‌شمار می‌رود‌؛ افزون بر این به مسئولان یادآوری می‌کند که تلاش در حوزه اشتغال به تضمین سلامت روحی و روانی شهروندان می‌انجامد و هزینه‌های جامعه را برای بهبود آسیب‌های اجتماعی کاهش می‌دهد.
دکتر جعفری همچنین بر ضرورت توسعه امکانات زیرساختی، مهارت‌آموزی، ایجاد روحیه پذیرش در جامعه و باز پروری فردی و اجتماعی افراد آسیب دیده پس از رهایی از اعتیاد تأکید کرد.
معاون فرهنگی شهردار شیراز آموزش را از مهم‌ترین اصول در بهبود عملکرد افراد پس از ترک عنوان کرد و بیان داشت: آنچه اهمیت دارد، مراقبت‌های پس از درمان اعتیاد است و در این زمینه شاید باید بیش از ایجاد کمپ‌های ترک اعتیاد به ایجاد تسهیلات برای افراد پس از ترک اندیشید.
وی با بیان اینکه بسیاری از برنامه‌های اجتماعی مجموعه شهرداری به حل معضلات شهری به صورت زیرساختی می‌پردازد، گفت: این برنامه‌ها که بر محور مشارکت مردم در قالب سازمان‌های مردم نهاد صورت می‌گیرد، در سال جاری بسیار جدی‌تر پیگیری می‌شود؛ چراکه طرحی با موضوع تسهیل‌گری اقتصادی برای خانواده‌های درگیر اعتیاد در دست اجراست.
دکتر جعفری اظهار کرد: شهرداری شیراز در راستای شعار شهر انسان محور با همکاری و همراهی کارآفرینان و سمن‌های فعال در این زمینه در تلاش است امکان فعالیت گروه‌های آسیب‌پذیر را فراهم آورد.
 وی در این راستا با اشاره به پروژه‌های کارآفرینی اجتماعی، گفت: طرح‌های کارآفرینی اجتماعی با هدف تسهیل گری اقتصادی در محلات آسیب خیز به مثابه راهگشای برخی معضلات ناشی از اعتیاد با همکاری گروه‌های هدف، سمن‌ها و کارآفرینان پیگیری می‌شود.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز عنوان داشت: در این خصوص شهرداری شیراز تاکنون کارآفرینانی را شناسایی کرده است که خود به نوعی از اقشار آسیب دیده و در معرض آسیب بوده‌اند و با اراده و پشتکار توانستند از پس این مشکلات بر آیند و با ایجاد کسب و کارهایی مشکل اقتصادی و در پی آن معیشتی خود و هم‌نوعان را حل کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی