[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

دستکشی که زبان اشاره را به گفتار تبدیل می‌کند، روزنامه شیراز نوین


محققان دستکشی مجهز به حسگرهای مختلف ابداع کرده اند که زبان اشاره را به گفتار تبدیل می‌کند و می‌تواند ۶۶۰ علامت را شناسایی کند.
به گزارش مهر به نقل از دیجیتال ترندز، محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس یک گجت پوشیدنی ابداع کرده اند که می‌تواند زبان اشاره آمریکایی را با کمک یک اپلیکیشن موبایل به گفتار تبدیل کند. 
این دستکش هنوز در مرحله توسعه نمونه اولیه است اما در آینده به افرادی که از زبان اشاره استفاده می‌کنند، کمک می‌کند با افراد عادی راحت تر ارتباط برقرار کنند. همچنین به آموزش زبان اشاره به نوآموزان نیز کمک می‌کند.
جون چن استادیار مهندسی زیستی در این دانشگاه می‌گوید: سیستمی که ابداع کرده ایم قدرت ماندگاری فیزیکی و شیمیایی بالا، حساسیت زیاد، مدت زمان اندک واکنش و انعطاف پذیری خارق العاده ای دارد.
این دستکش لایه ای نازک و حسگرهایی انعطاف پذیر دارد که از نخ‌های رسانای الکتریسیته ساخته شده که دور هر پنج انگشت دست قرار می‌گیرند.
برای برقراری ارتباط به وسیله حرکات انگشت، کاربر باید یک صفحه مدار کوچک به اندازه سکه را روی مچ دستش حمل کند. این صفحه مدار اطلاعات را به یک موبایل ارسال می‌کند.
از آنجا که زبان اشاره آمریکایی به حالات صورت نیز اتکا دارد، در این سیستم حسگرهایی وجود دارد که به ابروهای کاربر و گوشه‌های دهان او اضافه می‌شوند. در مرحله بعد گجت با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی می‌تواند ۶۶۰علامت را شناسایی کند از جمله حروف الفبا و اعداد از صفر تا ۹.
به گفته چن دستگاه‌هایی که قبلاً برای ترجمه زبان اشاره ابداع شده بودند به طیف وسیعی از تکنیک‌ها از جمله الکترومیوگرافی، تأثیر پیزومقاومتی (piezoresistive) و رسانایی یونی اتکا داشته است. اما پیچیدگی این ابزارها علاوه بر سنگینی و حجم آنها سبب شده در وضعیت نمونه اولیه باقی بمانند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی