[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۸
  • دوره جدید

آغاز مرمت درهای شبستان غربی مسجد نصیرالملک شیراز، روزنامه شیراز نوین

معاون میراث‌فرهنگی استان فارس از آغاز مرمت درهای چوبی شبستان غربی مسجد نصیرالملک خبر داد. به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، عبدالرضا نصیری اظهار کرد: درهای چوبی شبستان غربی مسجد که با شیشه‌های رنگی خودنمایی می‌کند و توسط دو استاد نجار شیرازی به نام‌های استاد محمد جعفر و استاد محمد رحیم در زمان احداث این بنا ساخته و در سال ۱۳۴۸ه.ش توسط میرزا آیت بازسازی شده ‌است، مورد مرمت قرار گرفت.
او افزود: حفاظت و مرمت این بنا با رعایت استانداردهای بین‌المللی از سال‌ها پیش توسط موقوفه نصیرالملک و نظارت فنی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
معاون میراث‌فرهنگی استان فارس بیان کرد: شرح اجرایی این عملیات پاک‌سازی مکانیکی و شیمیایی نمای بیرونی، تزریق سم و مواد شیمیایی به‌منظور جلوگیری از نفوذ حشرات، بازسازی قسمت‌های کسری گره‌ها براساس طرح اصلی و پاک‌سازی و اجرای پوشش سطوح نمای بیرونی است.
نصیری بیان کرد: مسجد نصیرالملک از ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مساجد تاریخی شیراز است که در محله گود عربان و خیابان لطفعلی‌خان زند واقع شده و از بناهای دوره قاجاریه است که در فاصله سال‌های 1293 تا 1305ه.ق توسط حسنعلی خان نصیرالملک ساخته شد.
او ادامه داد: معماری این بنا توسط محمدحسن معمار و محمدرضا کاشی‌پز که از معماران بنام آن دوره بوده‌اند، صورت گرفته است. ازجمله جاذبه‌های این مسجد که هرساله گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند، شبستان غربی یا تابستانی است که دارای هفت در چوبی بزرگ مزین به شیشه‌های رنگی و دوازده ستون سنگی یکپارچه با شیارهای مارپیچ است.
معاون میراث‌فرهنگی فارس اضافه کرد: این اثر در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۵۸ با شماره ثبت ۳۹۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این مسجد سالانه موردبازدید هزاران گردشگر داخلی و خارجی قرار می‌گیرد و از شاهکارهای معماری زیبا و بی‌نظیر ایرانی - اسلامی به‌شمار می‌رود که به مسجد صورتی و رنگی هم مشهور شده است.
نقش‌برجسته تیمور در کازرون نور‌‌پردازی شد
همچنین مسئول ميراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنايع‌دستی شهرستان‌ کازرون از نور‌پردازی و رنگ‌آمیزی‌ حصار نقش‌برجسته تیمور خبر داد.
به گزارش از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، محمدجواد جوکاری، روز 12 تیر ماه 1399 اظهار کرد: حصار حفاظتی محیط این نقش‌برجسته و نورپردازی آن با هماهنگی، نظارت و اجرا توسط اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری‌ و صنایع‌دستی شهرستان کازرون انجام شد. او بیان کرد: نقش‌برجسته پل آبگینه (تیمور میرزا) در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی کازرون در مجاورت روستای آبگینه و تفرجگاه زیبای پریشان و در کنار جاده قدیم کازرون به شیراز قرار دارد. در این نقش‌برجسته، چهره تیمور میرزا پسر حسین‌قلی میرزای فرمانفرما نواده فتحعلی‌شاه قاجار حاکم کازرون، ترسیم و حکاکی‌ شده است.
جوکاری ادامه داد: در این نقش که با ابعاد ۴/۲۲ متر طول و ۲/۵ متر عرض و عمق ۱ متر در ارتفاع ۲ متری از سطح زمین قرار دارد، تیمور میرزا بر یک صندلی تکیه داده و شیری را رام کرده است و در قسمت‌های مختلف این نقش اشعاری در وصف تیمور میرزا به خط زیبای نستعلیق حک شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی