[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

پاسخگو باشیم، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

تناقض بسیاری در اخبار اکتسابی از مقامات دولتی وجود دارد.در بعضی جلسات از توسعه و نرخ رشد و توانایی‌های دولت و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش صادرات گفته می‌شود و در بعضی جلسات از محرومیت‌های شهرستان شیراز مرکز استان فارس. درواقع ما برای توسعه مرکز استان مشکل داریم تا چه رسد به باقی مناطق دوردست و محرومیت‌کشیده. مشکلات اقتصادی، اجتماعی و اشتغال در شهرستان شیراز به‌عنوان مرکز فارس بیداد می‌کند و همچنان نیاز داریم به‌صورت ماهانه جلسات دورهمی برگزار کنیم و درمورد این مشکلات سخنرانی کنیم؛ اما کسی دنبال عمل نیست. من روزنامه‌نگار معتقدم این مسئولین و ایضاً نمایندگان دنبال گره‌گشایی از گرفتاری مردم نیستند؛ چراکه نان همین گره‌ها و گرفتاری‌ها را می‌خورند...

 واقعاً اگر این گره‌های کوچک و بزرگ وجود نداشت این مقامات درمورد چه چیزی دراین برهوت اندیشه سخن می‌گفتند.
چهار دهه از انقلاب ملت مسلمان ایرانی می‌گذرد. همچنان عده ای می‌خواهند مردم مسلمان را دین‌دار کنند و از طرفی دولت اسلامی تشکیل دادیم و شاهد این همه اتفاقات ناخوشایند در بخش فساد مجریان و جریانات وابسته به آنان هستیم. امروز اگر ستادهای امر به معروف و نهی از منکر تذکرات خود را متوجه دو قوه مجریه و مقننه نکنند راه به بیراهه برده‌اند. به‌نظر می‌رسد عمده تذکرات به‌صورت تخصصی و مهندسی شده باید متوجه دو قوه شود تا شاید این مطالبه گری از سوی دلسوزان اسلام و انقلاب و مردم، مؤثر واقع شود.
متأسفانه قوه مقننه تاکنون در حد و اندازه حل مشکلات مردم در ده دوره برگزاری خود نبوده است. هرچند این ضعف متوجه انتخاب مردم شده است تا ناتوانی افراد تأیید صلاحیت شده از سوی دستگاه‌های نظارتی یا استحاله ایدئولوژیکی افراد که قبل از انتخابات یک تفکری دارند و بعد از انتخابات تفکری دیگر، اما صحت کلام آنکه اینان میل به عملگرایی نداشتند و کاری برای مردم انجام ندادند و بدون ارائه گزارش از عملکرد خود در دوره‌های چهار ساله یا هشت ساله صحنه را ترک کردند یا کنار گذاشته شدند.
حالا ماجرای توسعه ابعاد تازه تری پیدا کرده است؛ چرا که نیروهای انقلاب با درفش مشخص ادعای گره گشایی از کار مردم در مجلس دوازدهم را دارند. این آخرین تیر ترکش است تا افرادی که ادعای خدمت به مردم را دارند خدمت را آغاز و نتایج را به اطلاع مردم برسانند. متأسفانه گزارشات چندان امیدوار کننده نیست. وقتی فرماندار شهرستان اینگونه درمورد عقب افتادگی‌ها و محرومیت‌ها در جلسه با نمایندگان شهرستان شیراز و زرقان سخن می‌گوید، بدان معناست که هیچ کاری در بعد توسعه صورت نگرفته است و هم کننده کار لازم داریم و هم اعتبارات ویژه برای رفع محرومیت‌ها که باز هم متأسفانه نه نیروی دلسوز و پیگیر داریم و نه اعتبارات کافی.
از طرفی این نمایندگان همان داوطلبان و منتخبان دیروز هستند که به تمامی مشکلات حوزه انتخابیه خود واقف اند و همانان بودند که مشکلات را علم کرده و به عنوان مخالف دولت، برای مردم سخنرانی می‌کردند تا کسب رأی کنند. به نظر می‌رسد گفتن یا دادن آدرس محرومیت‌ها به این چهار نفر کار اشتباهی است؛ چرا که اینان به عمق محرومیت‌های فارس و شیراز واقف اند و به جای تلف شدن زمان در این جلسات تکراری باید از آنان درمان مشکلات را خواست نه دادن نسخه؛ چرا که اینان عالم به مشکلات به بحران تبدیل شده اند؛ خصوصا آنکه یکی از این چهار نفر سابقه وکالت دو دوره شیراز را در مجلس شورا در کارنامه دارد و باید به عنوان بلد راه راهنمای سه نفر دیگر باشد. درواقع یکی از این چهار نفر باید مسیر توسعه و پیگیری مطالبات مردم را کوتاه تر کند؛ چراکه این محرومیت‌ها حاصل عملکرد مجلس در دورهای گذشته خصوصاً دوره‌های اخیر هفتم، هشتم، نهم و دهم است.
در این دوره‌ها نیروهای اصولگرا و اصلاح طلب و حتی میانه رو‌ها حضور داشتند و بررسی عقبه کاری اینان تأسف برانگیز است؛ چراکه فرصت سوزی کردند و رفتند. باید دید الان کدام‌یک از نمایندگان دوره‌های هفتم به این طرف پاسخگوی ملت اند.
اگر قرار باشد در یک گردهمایی منطقه ای از نمایندگان ادوار مجلس دعوت شود، کدام‌یک حاضر به حضور خواهند بود؟ به نظر می‌رسد به‌جای تکریم از مدیران و نمایندگان باید آنان را در جایگاه پاسخگویی نشاند. همین امروز هم مطالبه گری کنیم دیر است. تشکل‌های مردمی باید به‌صورت تخصصی با بهره گیری از توان مشاوران درحوزه دانشگاه، بزرگ‌ترین چالش را برای نمایندگان یازدهیمن دوره مجلس ایجاد کنند. شاید اینان خود را پاسخگوی ملت بدانند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی