[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۷
  • دوره جدید

از مزایای بی‌نظیر روغن سیاه‌دانه و دانه آن چه می‌دانید؟، روزنامه شیراز نوین


الودکتر/ روغن سیاه دانه روغن حاصل دانه‌های ریز سیاه رنگی است که به آن کالونجی، سیاه چوبی و زیره سیاه نیز گفته می‌شود. سیاه دانه را به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی‌ آن می‌‌شناسند که توانایی کاهش التهابات درون بدن و مشکلات پوستی را دار. سیاه دانه گیاهی گلدار با گل‌هایی به رنگ‌های بنفش و سفید. این گیاه بومی جنوب غربی آسیاست که در برخی از نقاط دیگر نیز رشد می‌کند. این گیاه میوه‌‌هایی می‌دهد که به این دانه‌‌های سیاه معروف هستند. خواص سیاه دانه هزاران سال است که برای پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف مورد توجه انسان‌ها قرار گرفته است. سیاه دانه برای معالجه برخی از شایع ترین شرایط سلامتی از جمله فشار خون بالا و آسم مؤثر است. همچنین این روغن فعالیت ضد قارچی قوی در برابر کاندیدا آلبیکنس دارد. کاندیدا آلبیکنس مخمری است که می‌‌تواند در بدن رشد کند و منجر به کاندیدیازیس شود. نمونه‌هایی از دیگر مزایای سلامتی روغن‌ سیاه دانه شامل موارد زیر است:
کاهش فشار خون بالا: به نظر می‌رسد مصرف عصاره سیاه دانه به مدت دو ماه، باعث کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا می‌شود.
کاهش کلسترول بالا: مطالعات نشان می‌دهد که مصرف سیاه دانه باعث کاهش کلسترول بالا می‌شود. سیاه دانه سرشار از اسیدهای چرب سالم است که به شما در حفظ سطح کلسترول سالم تر کمک می‌کند. نمونه هایی از این اسیدهای چرب سالم شامل اسیدهای لینولئیک و اسید اولئیک است.
بهبود علائم آرتریت روماتوئید: مصرف سیاه دانه خوراکی ممکن است به کاهش علائم التهابی روماتیسم مفاصل کمک کند.
کاهش علائم آسم: اثرات ضد التهابی سیاه دانه ممکن است در بهبود علائم آسم مؤثر باشد. همچنین اثرات آن در کاهش التهاب در مجاری هوایی، ممکن است به علائم برونشیت نیز کمک کند.
کاهش ناراحتی معده: خوردن سیاه دانه یا مصرف سیاه دانه با تسکین درد معده و گرفتگی در معده همراه است. این روغن به کاهش گاز، نفخ معده و همچنین بروز زخم کمک می‌کند. همچنین تصور می‌شود سیاه دانه خاصیت ضد سرطانی دارد. استفاده موضعی از این روغن ممکن است به مبارزه با سرطان‌های پوستی کمک کند.
مزایای روغن سیاه دانه در زیبایی
سیاه دانه کاربرد‌های مختلفی دارد و مزایای فراوانی برای شرایط مشکل ساز پوست دارا می‌باشد. این روغن در بسیاری از فروشگاه‌ها و داروخانه‌های مواد غذایی یافت می‌شود. نمونه هایی از کاربرد‌های زیبایی روغن سیاه دانه شامل موارد زیر است:
درمان آکنه: استفاده از لوسیون تهیه شده با 10 درصد روغن سیاه دانه، پس از گذشت دو ماه، موجب کاهش معنی دار آکنه صورت می‌شود.
آب‌رسانی موها: سیاه دانه را می‌توان برای نرم کردن و تقویت درخشش موها استفاده کرد.
پسوریازیس: مشخص شده که استفاده از روغن سیاه دانه باعث کاهش بروز پلاک‌های پسوریازیس می‌شود.
نرم‌کننده پوست: سیاه دانه برای بهبود رطوبت و هیدراتاسیون پوست به روغن‌ها و مرطوب کننده‌ها اضافه می‌شود.
روش‌های استفاده از سیاه دانه
اگر به دنبال استفاده از سیاه دانه هستید، می‌توانید دانه‌های آن را به مواد غذایی خود اضافه کنید. پیشنهادات غذایی در مورد اضافه کردن سیاه دانه شامل موارد زیر است:
استفاده از آن بر روی نان تست شده.
اضافه کردن سیاه دانه به شیرینی‌ها یا بیسکویت‌ها.
اضافه کردن سیاه دانه به سوپ‌ها و سیب زمینی سرخ شده.
همچنین می‌توانید آنها را آسیاب کرده و با چاشنی‌های دیگر مانند خردل، رازیانه و زیره مخلوط کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی