[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

وقتی آبریزش بینی دارید این غذاها را نخورید، روزنامه شیراز نوین

عصرایران/ بسیاری از انواع گوشت قرمز، به ویژه انواع سرشار از چربی، می‌توانند موجب افزایش تولید مخاط در بدن شوند.
گاهی اوقات به نظر می‌‌رسد یک جعبه دستمال کاغذی نیز برای مقابله با آبریزش بینی و احتقان سینوس‌ها کافی نیست. آبریزش بینی یکی از علائم ناخوشایند در فصل آنفلوآنزا و سرماخوردگی است. این شرایط می‌تواند به واسطه آلرژی‌های فصلی آزاردهنده نیز رخ دهد.
در شرایطی که برخی مواد غذایی می‌توانند به پیشگیری از بیماری و عفونت کمک کنند، مصرف برخی مواد غذایی دیگر در زمان بیماری ایده خوبی نیست. برخی مواد غذایی می‌توانند موجب تولید مخاط بیشتر در بدن شده و شرایط را وخیم‌تر سازند. برخی مواد غذایی دیگر التهاب‌زا بوده و می‌توانند احتقان بینی و تنفس را دشوارتر سازند. اگر با آبریزش بینی مواجه هستید، بهتر است از مصرف مواد غذایی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است، پرهیز کنید.
موز
اگر بی‌حوصله و کم‌انرژی هستید، مصرف موز می‌تواند به واقع شرایط شما را تغییر دهد. اما اگر با احتقان مواجه هستید، شاید بهتر باشد از مصرف این میوه تا زمان حصول بهبودی پرهیز کنید. موز می‌تواند موجب یک واکنش هیستامینی شود که تولید مخاط در بدن را افزایش می دهد.
پنیر
پنیر یک محصول لبنی است و زمانی که با آبریزش و احتقان بینی مواجه هستید، بهتر است از مصرف آن پرهیز کنید. محصولات لبنی دارای کازئین هستند که یک عامل افزایش تولید مخاط محسوب می‌شود. این ماده از بافتی چسب مانند و خواص تولید هیستامین برخوردار است که شرایط را برای تولید مخاط بیشتر در بدن هموار می کند.
قهوه
قهوه و دیگر نوشیدنی‌های مبتنی بر قهوه می‌توانند موجب کم‌آبی بدن انسان شوند. زمانی که بیماری هستید، تأمین آب مورد نیاز بدن از بخش‌های مهم روند بهبودی محسوب می‌شود. کم‌آبی بدن می‌تواند موجب تشدید علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا شده و دوره بیماری را طولانی‌تر سازد.
بستنی
بستنی حاوی شیر و قند فراوان است که هر دو آن‌ها می‌توانند آبریزش و احتقان بینی را تحریک کنند. اگر جایگزین‌های بدون شیر را انتخاب کنید، ممکن است شدت تحریک کمتر باشد، اما قند موجود در بستنی همچنان التهاب‌زا خواهد بود.
شیر
چه به عدم تحمل لاکتوز مبتلا باشید و چه نباشید، احتقان و مصرف یک لیوان شیر ترکیب خوبی محسوب نمی‌شود. همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، محصولات لبنی حاوی کازئین هستند که موجب افزایش تولید مخاط در بدن می‌شود. کازئین تولید و غلظت مخاط را افزایش می‌دهد. مصرف جایگزین‌هایی مانند شیر بادام را مد نظر قرار دهید.
مونوسدیم گلوتامات
حتی اگر آگاه نباشید، این احتمال وجود دارد که به مونوسدیم گلوتامات آلرژی داشته یا توانایی تحمل آن را نداشته باشید. آلرژی به این ماده موجب یک واکنش هیستامینی شده و تورم غشاهای تولیدکننده مخاط را در پی دارد. برای دفع محرک، بدن مخاط بیشتری تولید می ‌ و سینوس‌ها هرچه بیشتر متورم می‌شوند.
پیتزا
زمانی که با آبریزش بینی مواجه هستید، پیتزا غذای خوبی برای شما محسوب نمی‌شود. لبنیات و گوجه‌فرنگی دو ماده اصلی در این غذای سرشار از کربوهیدارت محسوب می‌شوند که هر دو آن‌ها افزایش تولید مخاط و احتقان را در پی دارند. همچنین، پیتزا ممکن است حاوی قندهای تصفیه شده باشد که این مواد نیز موجب تشدید علائم می شوند.
گوشت قرمز
بسیاری از انواع گوشت قرمز، به ویژه انواع سرشار از چربی، می‌توانند موجب افزایش تولید مخاط در بدن شوند. در همین راستا، استفاده از گوشت‌های بدون چربی یا منابع پروتئین غیرگوشتی توصیه شده است.
قندهای تصفیه شده
در شرایطی که مصرف قندهای طبیعی، مانند آنچه در میوه‌ها وجود دارند، مشکل‌آفرین نیست؛ اما قندهای تصفیه شده از منابعی مانند نوشابه، آبنبات و دیگر محصولات فرآوری شده گزینه‌های ایدئالی محسوب نمی‌شوند. این قندها می‌توانند موجب التهاب در بدن شوند که فعالیت سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار داده و موجب انباشت مخاط در حفره‌های سینوس می‌شود.
غذاهای شور
رعایت حد اعتدال در مصرف نمک برای سلامت انسان ضروری است و می‌تواند به هیدراته نگه داشتن بدن کمک کند. اما سدیم بیش از حد در جریان خون می‌تواند میزان آب در مسیرهای هوایی ریه‌ها را کاهش داده و مخاط در دستگاه تنفسی غلیظ‌تر شود. پرهیز از سیب‌زمینی سرخ شده و دیگر غذاهای شور ایده خوبی است، اما به خاطر داشته باشید برخی غذاهایی که به طور منظم مصرف می‌کنید، می‌توانند حاوی میزان نمکی بیش از تصور شما باشند.
نوشابه‌های گازدار
در زمان ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا بهتر است به جای نوشابه‌های گازدار، مصرف چای را مدنظر قرار دهید. نوشابه‌های گازدار حاوی شکر فراوان و ترکیبی از مواد شیمیایی دیگر هستند. قندهای تصفیه شده و دیگر مواد افزودنی مصنوعی در یک نوشابه گازدار می‌توانند به افزایش رشد باکتری‌های مضر و سطح التهاب در بدن کمک کنند. این شرایط سیستم ایمنی را به تولید مخاط بیشتر برای دفع مواد زائد وادار می‌کند. به جای نوشابه‌های گازدار مصرف مایعات مفید دیگر مانند آب و دم نوش‌های گیاهی را مدنظر قرار دهید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی