[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

سیاست‌های شادکامی سرلوحه برنامه‌های انسان‌محوری، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره:
 شهر دوستدار کودک، شهر هوشمند، شهر ایمن و شهر انسان محور عبارت‌های جذاب و نوظهوری هستند که چشم انداز روشنی را برای آینده شیراز ترسیم می‌کنند. چنانچه این وعده‌ها به حقیقت نزدیک شوند با کلان شهری روبه‌رو خواهیم شد که شهروندان در بستری آرامش بخش به زندگی ادامه داده و همه طیف‌های سنی فرصتی برای تخلیه انرژی‌های منفی که در کشاکش آنها گرفتار آمده ایم، خواهند یافت. شاید ناآشنایی ما با این عبارت‌های فاخر سبب شود وجهه شعاری بودن آن در ذهن اقشاری از جامعه متبادر شود و تنها راه اثبات این ماجرا توسط متولیان امور شهری از دالان اجرا و عملیاتی ساختن وعده‌ها عبور می‌کند. در نظر داشته باشیم برای دهه‌های متمادی و سال‌های سال بهترین خدماتی که به مردم این شهر پرپیشینه ارائه شد از قلمرو سخت و کهنه تعمیم بتن پا فراتر نمی‌گذاشت و اکنون مدت کوتاهی است که وعده ارتقای کیفیت حقیقی زندگی از تریبون‌ها مخابره می‌شود. با این حال کلانشهر شیراز هنوز فرسنگ‌ها تا مرزهای مطلوب فاصله دارد. با گذشت دوران بافت سبزینه شهر در مسیر فرسایش قرار گرفته و سازه‌های حجیم بتنی گرهی از عقده‌های ترافیکی باز نکردند. در گستره شهر فضای کمی برای کودکان امروز و سرنوشت سازان فردا در نظر گرفته شده و آنها در سرزمین سخت سیمان و میلگرد گرفتار آمده اند. برای دهه‌های متمادی متولیان امور شهری وظایف خود را در حد پروژه‌های سنتی ارزیابی کردند و شمار فرهنگسراها و گالری‌ها و پارک‌ها و سراهای سنتی قرابتی با نام پرآوازه شیراز با همه اصالتش نداشت. حتی کار به جایی رسیده است که تماشاخانه‌های نوستالژیک شهر یکی پس از دیگری فرو ریخته و طعمه حریق می‌شوند و خاطرات خوب تماشاخانه‌های پرسیا و بهمن یک شبه نقش بر آب می‌گردد. همه این عقده‌های کلان تنها گوشه ای از دردها و رنج هایی است که بر دوش شهر شش هزار ساله سنگینی می‌کند و باید برای نجات هویت‌های به جا مانده از شهرراز با سلاح خردمندی و اقتدار به میدان عمل وارد شد. یکی از نهادهای قدرتمند شهری که تصمیماتش نقش بسزایی در ارتباط با کیفیت زندگی شهرنشینان برقرار می‌کند، شورای اسلامی شهر است. شورای پنجم با پشتوانه پرقدرت مردمی بر مسند کار نشست و در طول این سه سال که از عمر ان سپری شده، دوران پرفراز و نشیبی را پشت سرگذاشت. دورانی که هنوز یک سال از عمر آن باقی مانده و باید دید که اهالی بیت الحرمین می‌توانند به سان سال اول منسجم و یکپارچه و سرشار از انگیزه به خدمت رسانی همت گمارند یا گرفتار اختلافات و مصلحت اندیشی و عافیت طلبی خواهند شد. گروه اجتماعی روزنامه شیرازنوین گفت‌وگویی با رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی ‌شهر شیراز انجام داده و نظرات وی را پیرامون مسائل مختلف جویا شده است. دکتر لیلا دودمان بر این باور است که عبارت ارزشمند انسان محوری باید در عمل به شهروندان اثبات شود. 
***
  شیراز، شهر دوستدار کودک
رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی‌ شهر شیراز در پاسخ به خبرنگار روزنامه شیرازنوین مبنی بر پیگیری تبدیل شدن شیراز به شهر دوستدار کودک گفت: در ابتدای کار ریل گزاری‌های تبدیل شیراز به شهر دوستدار کودک بسیار خوب آغاز شد. در نظر داشته باشیم ایجاد فضای سبز و پارک‌ها در زمره وظایف سنتی شهرداری‌ها قرار می‌گیرد که آنها را موظف به زیباسازی فضای شهر می‌کند. در حالی که مؤلفه انسان محوری به مدیریت امور شهری حکم می‌کند تا در مسیر ایجاد پروژه‌ها توجه ویژه ای به نیازهای شهروندان داشته و امکاناتی را برای کودکان، زنان و تمامی اقشار جامعه تدارک ببیند. دکتر لیلا دودمان با اشاره به اهمیت کاربست مفاهیم جامعه شناسی در مدیریت امور شهری خاطر نشان کرد: امکانات شهر باید به صورت متوازن برای اقشار بزرگسال و کودکان تعریف شود و در راستای انجام این مهم گام‌های استواری از ابتدای شورای پنجم برداشته شد. در همین زمینه اقدامات مؤثری در سال 97 انجام شد که گزارش عملکرد آنها به وزارت کشور و یونیسف ارسال شد. اما در سال 98 با توجه به سیلاب‌های نوروز و پیامدهای ناشی از آن و همچنین شیوع بیماری کرونا و نزدیک شدن به سال آخر شورای پنجم و دلایلی از این دست نتوانستیم عملکرد سال 97 را تکرار کنیم. این مقام مسئول شعاری شدن عبارت ارزشمند انسان محوری را یک آسیب بزرگ ارزیابی کرد و اظهار داشت: متأسفانه از دیرباز تاکنون در بسیاری از طراحی‌های شهری توجه چندانی به کودکان نشده و جایگاه بایسته‌ آنها شناخته نشده است. تغییرات شکل گرفته در سبک زندگی نوین و گسترش شهرنشینی، تعریف جدیدی از انسان شهرنشین ارائه داده و از این‌رو، دیگر نمی‌توان با ساختارها و متغیرهای پیشین به فهم مسائل امروزین شهروندان پرداخته و راه حل‌های پیشین را به خدمت گرفت.وی افزود: در واقع، صحبت از انسان محوری در برنامه ریزی توسعه‌ی شهری اشاره به اهمیت فراموش شده تک تک انسان‌ها با ویژگی‌ها و هویت‌های متفاوت سنی، جنسیتی، قومیت و زبان، محل تولد و افراد با نیازهای ویژه و مواردی از این دست است. رویکردی که شورای پنجم در بسط مفهومی انسان‌محوری، زمینه‌ای قابل اتکا برای توسعه همه‌جانبه ایجاد کرده است. البته در عین توسعه نظری و مفهمومی، طی حضور در شورای پنجم در حد بضاعت خویش و با تمام محدودیت‌های موجود تلاش کرده‌ایم این ایده‌ها را عملیاتی و اجرایی کنیم.
 دکتر دودمان در ادامه خواستار تعمق بیشتر در مفهوم رفیع انسان محوری شد و گفت: با گذشت سه سال از عمر شهرداری و شورای پنجم اکنون زمان آن فرارسیده است که قدم را فراتر از اقدامات پیشین گذاشته و دیگر احداث پیاده‌روهای سلامت و پارک‌ها را به عنوان نشانه‌های انسان محوری ارزیابی نکنیم. بلکه باید با توسیع دیدگاه به این درک برسیم که اقشار مختلف جامعه در این مسیرها به امکاناتی نیاز دارند که متولیان امور شهری باید در راستای شعار انسان محوری آنها را محقق سازند.
 از امکانات محروم نشویم
در ادامه این گفت‌وگو عضو کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز در پاسخ به این پرسش که آیا ساختن پارکینگ را در مناطق پرازدحام شهر توصیه می‌کنید یا بر این باور هستید که ساختن این گونه سازه‌ها به معنای دعوت شهروندان برای تجمع بیشتر در محورهای اصلی است، پاسخ داد: نساختن پارکینگ برای جلوگیری از حضور شهروندان در مرکز شهر دیدگاه نادرستی است؛ چرا که در هیچ جای دنیا افراد را از داشتن امکانات محروم نمی‌کنند. در واقع، چیزی که باعث چالش و پیچیده‌تر شدن حل مسائل شهری شده است، ورای ارائه امکانات خاص و ساختمان‌سازی‌هاست. یقیناً پارکینگ‌های شهری جزئی لاینفک از ساختار شهرسازی موجود هستند و ما ناگزیریم بخشی از توسعه آنها را بر اساس همین رویه‌های موجود بپذیریم. 
اما در کنار آن، باید با نگاهی بلندمدت‌تر و ریشه‌ای‌تر به این موضوع بپردازیم که چه زمینه‌ها و نیازهایی شهروندان را به مراکز شلوغ شهر رهنمون می‌شوند و با رفع آنها به خودی خود، ضرورت تأسیس سازه‌های نالازمی که اکنون ناگزیر از پذیرش و احداث آنها هستیم را فراهم آوریم. به تعبیر دیگر، موضوعاتی مثل ارائه گسترده خدمات شهری در بستر اینترنتی و رفع ضرورت‌های مراجعه حضوری و در عین حال، توسعه متوازن امکانات شهری، از الزامات مقدماتی کاهش نیاز به سازه‌های سنگین در مراکز شهری محسوب می‌شوند. حرکت به سمت چنین فضاهایی از دیدگاه نظری من، جنبه‌ مهمی از انسان‌محوری محسوب می‌شود. راه حلی که تا امروز هم به عنوان یک راهکار اساسی مطرح است و البته من نیز تا حدودی با آن موافق هستم، توسعه سریع در خدمات حمل و نقل عمومی است. 
به زعم دکتر دودمان، پیش‌شرط استفاده از این خدمات، عنصر بسیار مهم و غیر ملموس اعتماد است. مهم‌ترین وظیفه هر شخصی که مسئولیتی انتخابی بر عهده دارد، حفظ اعتماد شهروندانی است که گام اولیه را با اعتماد به وی برداشته‌اند و رأی خود را به وی داده‌اند. حفظ اعتماد اجتماعی به مثابه حمل بار شیشه در مسیری شلوغ و پر تردد است و به خاطر شکنندگی آن، لازم است توجه همه متولیان و دست‌اندرکاران به سمت آن هدایت شود. دکتر دودمان پیش شرط استقبال شهروندان از وسایل حمل و نقل عمومی را اعتمادسازی ارزیابی کرد و بیان داشت: به طور حتم مردم با مشاهده امکانات شهر و خدمات بهینه مدیریت امور شهری تمایل بیشتری به پذیرش و اجرای مفاهیم ارائه شده نشان خواهند داد. در نظر داشته باشیم که کیفیت خدمات به منظور اعتمادسازی بسیار پراهمیت است و در نهایت تمامی این مفاهیم به اجرای شعار انسان محوری در عمل بازمی‌گردد. وی با اشاره به ارتقای خواسته‌های جامعه در سال‌های اخیر گفت: بسیاری از شهروندان به کشورهای خارجی و حتی شیخ نشین‌های حاشیه خلیج فارس سفر کرده اند و کیفیت خدمات ارائه شده به مردم را در کشورهای دور و نزدیک می‌بینند. این مسئله سبب می‌شود امکانات شهری را با اتفاقاتی که در شیراز و سایر کلان شهرهای ایران روی می‌دهد مقایسه کرده و سطح آگاهی‌ها و مطالبه‌گری‌ها از خدمات عمومی افزایش یابد.
  شهرداری‌ها، اولین قانون‌شکنان
دکتر دودمان در تأیید گفته خبرنگار روزنامه شیراز نوین مبنی بر اینکه یکی از عواملی که از دیرباز تاکنون باعث شده مردم به شهرداری‌ها نگاه مطلوبی نداشته باشند به عملکرد کمیسیون ماده صد بازمی‌گردد، اظهار داشت: کمیسیون ماده 100 تبدیل به یک فاجعه بزرگ شهرسازی شده است. زیرا شهرداری‌ها در ادوار مختلف با تغییر ماهیت و محتوای این کمیسیون، آن را به سمت درآمدزایی سوق داده اند. بنابراین زمینه قانونی برای قانون‌گریزی عملاً ناخواسته توسط شهرداری‌ها ریل‌گزاری می‌شود. ناظر و نماينده شورا در كميسيون ماده صد و کمیسیون معاملات منطقه یک در ادامه اظهار داشت: این قانون گریزی و تمایل به درآمدزایی سبب شده شهرسازی ما با چالش‌های فراوانی روبه‌رو گردد. از یاد نبریم در دهه 70 معماران بزرگ و نام آوری در شیراز طرح‌های تفصیلی مطلوبی را ارائه کردند که متأسفانه بسیاری از آن‌ها رعایت نشده است.
 وی با اشاره به مهم‌ترین نکاتی که باید در طراحی شهر مد نظر قرار گیرد، گفت: اولین مسئله ای که باید در معماری و شهرسازی رعایت شود به پدید آوردن ساختاری برای آسایش و امنیت شهروندان بازمی‌گردد. متأسفانه برخی شهر شیراز را با کلانشهرهایی نظیر تهران و اصفهان مقایسه کرده و معتقدند افزودن بر سازه‌های عظیم بتونی در ساختار شهری شیراز به مثابه پیشرفت آن است. این نوع نگرش منجر به نادیده‌انگاری ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و مذهبی شیراز شده است. 
دکتر دودمان با ابراز مسرت از ثبت جهانی بافت تاریخی یزد و مقایسه شیراز با چنان ظرفیتی، خاطرنشان کرد: نظام شهرسازی یزد به سمتی سوق پیدا کرده است که ابنیه‌های مدرن خللی بر اندوخته‌های تاریخی شهر وارد نکند و ثروت تاریخی و فرهنگی آن به عنوان سرمایه‌ای پایدار برای نسل‌های پیاپی و هویت شهری آنها به یادگار بماند. متاسفانه بسیاری از ثروت‌های ماندگار شیراز در طول دهه‌های جاری از میان رفته یا در حال نابودی هستند.
  تعمیم سیاست‌های شادکامی 
عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در پاسخ به این پرسش که شورای پنجم چه اقداماتی را برای گسترش نشاط در جامعه انجام داده پاسخ داد: برنامه ریزی‌های اجتماعی ما در راستای سیاست‌های انسان محور باید بر اساس مبانی شادکامی تبیین شوند. در کمیسیون فرهنگی به ویژه در سال اول تلاش‌های زیادی در این زمینه شد و اولین اقدام ما پایه‌گذاری سیاست‌های سازمان فرهنگی شهرداری و رونق فرهنگسراها بود که توجه زیادی به آنها شد. تلاش داریم تا شهر شیراز را در مسیر کتاب و کتابخوانی قرار داده و کمک هایی به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نیل به این اهداف انجام شود. همچنین قطعه زمین مناسبی به کتابخانه مرکزی شهر شیراز اختصاص یافته و پردیس تئاتری در بلوار نصر در حال احداث است. دکتر دودمان حرکت و سیاست‌های شورا و شهرداری را فعالیتی جمعی ارزیابی کرد و اظهار داشت: در راستای گسترش شور و نشاط در جامعه نتوانستیم به موفقیت‌های بزرگی دست یابیم و حوادثی مانند سیل و کرونا و حادثه هایی از این دست در این ناکامی بی تأثیر نبوده است. اما در سال‌های 96 و 97 کمک‌های زیادی به هنرمندان ارائه شد که بازخورد مثبتی هم در جامعه به دنبال داشت. این مقام مسئول در ادامه پیرامون حادثه سینما بهمن و حاشیه‌های آن گفت: در سال‌های گذشته در کمیسیون فرهنگی از شهرداری خواستیم تا اقدام به خریداری سینما بهمن کند و بدین وسیله قسمتی از هویت فرهنگی شهر و خاطره جمعی مردم حفظ شود. ولی متأسفانه به دلیل کمبود منابع و بحران‌های اقتصادی که شهرداری با آنها روبه‌روست، این اتفاق روی نداد.
  بازبینی طرح تفصیلی 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک ابراز امیدواری کرد تا در یک سال باقی مانده از شورای پنجم زحمات کارگروه جدیدی که برای بازبینی طرح تفصیلی تشکیل شده به ثمر نشسته و در پی آن به یک طراحی شهری مقبول و مطلوب از لحاظ معماری و شهرسازی با رعایت استانداردها دست یابیم و شهری ایمن و آرام را در اختیار شهروندان قرار دهیم. وی در ادامه خواستار تحقق شهر دوستدار کودک و انسان محوری در عمل شد و خاطر نشان کرد: امیدواریم حرکت مجموعه شهرداری در جهت هوشمندسازی شهر شیراز تسریع شود و همه نهادها و دستگاه‌ها در جهت رسیدن به این اهداف کلان با مدیریت امور شهری همکاری کنند. دکتر دودمان در ادامه گفت‌وگو با گروه اجتماعی روزنامه شیرازنوین برای اولین بار خبر از فعالیت کارگروه جدیدی در شورا داد و گفت: 18 جلسه از کارگروه ساماندهی آب‌های سیاه و خاکستری در ساختمان‌ها با هدف جداسازی هوشمند پساب‌ها برگزار شده و در آینده اخبار مثبتی در زمینه‌های محیط زیستی و بهره برداری بهینه از منابع آبی منتشر خواهد شد.
  دعوت به اتحاد
عضو شورای اسلامی شهر شیراز اختلاف نظر در میان اعضای شورای شهر را امری طبیعی برشمرد که ریشه در سلیقه‌ها و دیدگاه‌های مختلف آنها دارد و تصریح کرد: هر یک از اعضا نظرات و جهان بینی‌های خاص خود را دارند که بنا بر عقبه هر فرد متغیر است. در نظر داشته باشیم کار جمعی در وضعیتی که همه نظر یکسانی داشته باشند، عملاً فاقد ضرورت خواهد بود و در واقع، مهم‌ترین مزیت کار جمعی، تفاوت سلیقه‌ای و نظرات افراد است که در تعامل با هم به گسترش جنبه‌های مختلف یک موضوع کمک کرده و امکان گذار از موضوعات چالش‌برانگیز را فراهم می‌آورد. البته پذیرش اختلافات و تفاوت‌ها هرگز به معنی نادیده گرفتن قابلیت‌های همدلی و همراهی‌ها نیست. ما اعضای شورای پنجم بر طبق همان میثاقی که پیش از انتخاب توسط شهروندان عزیز شیرازی با مردم و همدیگر بسته‌ایم، هنوز اولویت اول و مهم خود را حل مسائل و مشکلات شهروندان می‌دانیم و برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان شیرازی و بهبود جایگاه شیراز تمامی تلاش خود را به کار خواهیم بست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی