[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

نگاهی به فعالیت‌های هنری‌سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس- زوال تئوری انجماد، روزنامه شیراز نوین

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از تعامل دو سویه با هنرمندان اروپایی، ورود بخش خصوصی به عرصه‌های هنری، واسپاری فعالیت‌ها به انجمن‌های فرهنگی و هنری خبر داد و فعالیت‌های حوزه عملکردی خود را اعلام داشت. مهدی رنجبر در توضیح عملکرد حوزه فعالیتی خود گفت: تسهیل‌گری‌ها در حوزه سینما، مردم را دوباره به سالن‌ها بازگرداند و سینما با سال‌های سرد و سالن‌های بی‌مخاطب خداحافظی کرد.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با برشمردن اقدامات انجام شده در این معاونت در سال گذشته اظهار داشت: معاونت هنری و سینمایی این اداره کل در سال ٩٥ با تأکید بر کیفیت مطلوب آثار ارائه شده در بخش‌های مختلف سینمایی، نمایش، موسیقی و حوزه تجسمی موفقیت‌های قابل توجهی به دست آورد.
وی با اشاره به اینکه در این برهه زمانی جشنواره‌های مختلف هنری با بهترین سطح به اجرا درآمد، اظهار داشت: به جرأت می‌توان گفت برنامه‌های سال گذشته فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، با کمترین بودجه و هزینه و با بهترین سطح به اجرا درآمد. او با تأکید بر افزایش سالن‌های سینمایی استان فارس در سال ۹۵ عنوان داشت: در این بازه زمانی ١٥سالن سینمایی در استان گشایش یافت که شامل ٧سالن سینما در شهرستان‌های کازرون، فسا، لارستان، گراش و آباده و ٨سالن سینما و سینماتک در شیراز بود. معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با تأکید بر بستر فراهم شده در حوزه سینما توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید گفت: این رویدادهای مثبت در طرح‌های سلام سینما، نظارت کمی و کیفی بر فیلم‌ها، تسهیل ارسال آثار و نیز حضور جوانان و نوجوانان در جشنواره‌های جهانی و رقابت‌های بین‌المللی خود را نشان داد.
رنجبر تمام این تسهیل‌گری‌ها را زمینه‌ساز آشتی دوباره مردم با سالن‌ها و خداحافظی با سال‌های سرد و بی‌مخاطب سینما خطاب کرد. وی با اشاره به تأسیس سینما هنر و تجربه در شیراز نیز عنوان داشت: در آذرماه ٩٤ سینما هنر و تجربه قدم به شیراز نهاد و پس از اینکه این سینما مخاطب خود را شناخت، تلاش شد جایگاه مناسبی برای مخاطب آن تدارک دیده شود و به سالنی مختص هنرمندان و علاقه‌مندان در پردیس گلستان انتقال یافت.معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به جزییات گشایش سالن‌های سینمایی در شهر شیراز یادآور شد: در سال ۹۵ پردیس سینما گلستان با ۳سالن و با گنجایش بیش از ۴۰۰تماشاچی افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید. در کنار آن، افتتاح دو سینماتک پیرسوک و خانه هنر شیراز نیز اتفاق خوشایندی بود که در این حوزه رقم خورد.
وی به راه‌اندازی سالن سینما غزل نیز اشاره داشت و افزود: سینما غزل که سال گذشته در شیراز به بهره‌برداری رسید، به نمایش فیلم‌های برتر جهان اختصاص دارد. رنجبر با تأکید بر اینکه موفقیت‌های سینمای فارس در سطح ملی نیز ادامه یافت، تصریح کرد: سال گذشته ٢فیلم از ١٠فیلم راه یافته به بخش اصلی جشنواره فیلم فجر از فیلمسازان شیرازی بود و «محمد کارت» با مستند آوانتاژ و «سعید کشاورز» با فوق ماراتن به بخش رقابتی و اصلی جشنواره فیلم فجر راه یافتند و «علی نیکومنش» نیز با مستند آن مرد زنده است به سینما حقیقت پیوست.
تعامل دوسویه با هنرمندان اروپایی
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در بخش دیگری از اظهاراتش، با ابراز خرسندی از اینکه تعامل دوسویه میان هنرمندان ایرانی و اروپایی برقرار شده عنوان داشت: با تعامل و همکاری با سازمان ارتباطات اسلامی کشور، گروهی از هنرمندان استان در رشته‌های تجسمی، موسیقی، تئاتر، شعر و ادبیات به قاره‌های آسیا، آفریقا و اروپا برای تبادل فرهنگی و هنری اعزام شدند.
وی اضافه کرد: همچنین تبادل فرهنگی ایران و فرانسه در حوزه موسیقی نیز رقم خورد و ١٤٠موسیقی‌دان فرانسوی در قالب ارکستری در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به اجرای برنامه پرداختند. معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان داشت: سال گذشته ورود در حوزه موسیقی بیشتر در بخش آموزش و برپایی کارگاه‌های آواز و موسیقی سنتی که پیشتر مغفول مانده بود نمود پیدا کرد. «برگزاری جشنواره فجر استانی موسیقی با حضور برترین‌های کشور و با شرکت ٢٧گروه هنری به مدت ٨روز در سه سالن مجهز، اتفاق خوشایند دیگری بود که در حوزه موسیقی رقم خورد.»
ورود بخش خصوصی به عرصه‌های هنری
مهدی رنجبر با اشاره به برگزاری دو سالانه سرو نقره‌ای که عواید خوبی از فروش و عرضه آثار هنری متوجه هنرمندان کرد، یادآور شد: با حمایت دولت، ورود بخش خصوصی به عرصه‌های مختلف هنری میسر شد و هم‌اکنون ٣١نگارخانه فعال در استان (٢٧نگارخانه در شیراز و ٤نگارخانه در شهرستان‌ها)داریم که جدیدترین محصولات حوزه تجسمی را ارائه می‌دهند. وی با تأکید بر اینکه نمونه عملکرد مثبت بخش خصوصی در حوزه نگارخانه‌ها بوده و این بخش توانسته درآمدزایی مطلوبی داشته باشد گفت: سال گذشته، نگارخانه استاد غلامی در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گشایش یافت و تجهیز و بازسازی نگارخانه وصال که تعاملی دوسویه با نگارخانه‌های بزرگ اروپا دارد، توانست ظرفیت مطلوبی برای ارائه آثار هنرمندان فراهم آورد. او همچنین به راه‌اندازی نگارخانه‌های تاروپود، سیاه و سفید و سروناز نیز در این مقطع اشاره کرد. معاون هنری و سینمایی این اداره کل با تأکید بر موفقیت‌های حاصله در حوزه تئاتر یادآور شد: در حوزه نمایش به غیر از راه‌اندازی سالن استاد سپاسدار، سالن استاد هودی تجهیز شد و هم‌اکنون تالار لایق نیز برای اردیبهشت تئاتر فارس آماده می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه برای نخستین بار در شیراز بخش خصوصی به حوزه تئاتر ورود کرد تا زمینه درآمدزایی هنرمندان این عرصه را فراهم آورد، تصریح کرد: دو سالن تئاتر کتاب شهر که هم‌اکنون مشغول فعالیت است و سالن زنده‌یاد پورشکیبایی که طی روزهای آینده افتتاح می‌شود، توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شده است. رنجبر با اشاره به حضور دو نماینده فارس در جشنواره تئاتر فجر و موفقیت‌های این دو نمایش یادآور شد: نمایش پنجاه و چهارمین سالگرد تولد خسرو مرادی از شیراز و دا از فسا پس از چند سال دوری از صحنه‌های ملی تئاتر به عنوان نمایندگان فارس در جشنواره‌ها حاضر شدند.
برگزاری کارگاه‌های مختلف آموزشی که با مشارکت دانشگاه‌های هنری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد، بخش دیگری از اقدامات این معاونت در سال گذشته بود که رنجبر برشمرد. وی ادامه داد: هم‌اکنون ٧٠درصد اجراهای سالن‌های نمایش شیراز را دانشجویان دانشگاه‌های مختلف (فرهنگ و هنر، دانشگاه هنر و صدرا) به خود اختصاص داده‌اند که این مسئله، نمایانگر ورود قشر آکادمیک و تحصیل کرده به این عرصه است.
واسپاری فعالیت‌ها به انجمن‌های فرهنگی و هنری
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به برگزاری انتخابات انجمن‌های فرهنگی هنری که اتفاقی کم‌نظیر بود بیان داشت: در راستای تقویت بخش خصوصی، ١٤انجمن فرهنگی و هنری در استان مشخص و با برگزاری انتخابات اعضای هیئت رئیسه آن مشخص و بخش اعظم فعالیت‌های فرهنگی و هنری برون‌سپاری شد. رنجبر همچنین یادآور شد: با معرفی رؤسا و اعضای انجمن‌های فرهنگی و هنری، فعالیت این انجمن‌ها سازمان یافته‌تر از قبل دنبال شد و به زودی تمامی فعالیت‌های فرهنگی و هنری این اداره کل واسپاری خواهد شد. 
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع دانشگاه تابستانه و برگزاری دوره‌های آموزشی در این دانشگاه نیز اشاره داشت و گفت: برای اولین بار در سال ٩٥ همایش بین‌المللی اقتصاد هنر با حضور اساتید برجسته سراسر کشور در دانشگاه هنر شیراز برگزار شد و امید می‌رود برگزاری همایش‌های ملی در سال جاری نیز ادامه داشته باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی