[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

پارچه رباتیک با قابلیت تغییر شکل ساخته شد، روزنامه شیراز نوین

محققان نوعی پارچه رباتیک توسعه داده اند که در مجاورت گرما شکل و حجم آن تغییر می‌کند.
به گزارش مهر به نقل از انگجت، پارچه‌های رباتیک پدیده ای بسیار نوین هستند. این نوع پارچه اصولاً به ماشین‌های خارجی سنگین و بزرگی متصل هستند. ماشین‌های مذکور فشار هوا داخل پارچه را طوری تنظیم می‌کنند که پارچه بتواند حرکت کند یا شکل خود را تغییر دهد.
البته وجود این ماشین‌ها قابلیت‌های کاربرد پارچه‌های رباتیک را محدود می‌کند. در همین راستا گروهی از محققان دانشگاه هاروارد نرم رباتی مبتنی بر پارچه توسعه داده اند که می‌تواند بدون اتصال به هیچ ماشینی شکل خود را تغییر دهد.
 محققان انستیتو «ویس»، دانشکده مهندسی و علوم کاربردی جان پلسون و بخش شیمی و شیمی زیستی دانشگاه هاروارد این پارچه را طراحی و STATs نام گذاری کرده اند. پارچه مذکور شامل جیب‌هایی است با درزهایی کاملاً محکم و حاوی مایعی به نام نووک۷۰۰۰ (Novec۷۰۰۰) است. با گرم شدن پارچه، مایع مذکور بخار می‌شود و حجم آن تا ۱۰۰ بار بیشتر می‌شود تا شکل پارچه را تغییر دهد. هنگامی‌که پارچه سرد می‌شود، مایع به حالت اولیه برمی‌گردد و در نتیجه حجم آن کاهش می‌یابد.
محققان برای حذف ماشین‌های بزرگ، از رشته‌هایی با روکش نقره و رسانای برق در پارچه رباتیک استفاده کردند. این رشته‌ها به عنوان گرم کننده و حسگر پارچه هوشمند عمل می‌کنند و به آن قابلیت تغییر دما و فشار را می‌دهند.
 به گفته محققان می‌توان پارچه را به صورت عمده و با اشکال هندسه‌های دلخواه تولید کرد و به این ترتیب کاربردهای آن افزایش می‌یابد.
 می‌توان با استفاده از آن گجت‌های پوشیدنی ساخت که روی زخم‌ها فشار وارد می‌کنند و ترمیم بافت را سرعت می‌بخشند. همچنین می‌توان با استفاده از آن از ایجاد زخم بستر در بیماران جلوگیری کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی