[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

ما کجا، رفسنجان و اراک و ساوه کجا!، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: هفته بیست و هشتم لیگ دسته اول فوتبال ایران امروز در حالی برگزار می‌شود که هواداران تیم‌های شیرازی هفته هاست از صعود به لیگ برتر قطع امید کرده اند و سرخورده تر از گذشته، نیم نگاهی به هفته‌های پیش رو دارند تا ببینند تیم هایشان در نهایت در کدام پله میانه جدول به کار خود پایان می‌دهند. برای یک هوادار فوتبال، چیزی از این بدتر نیست که انگیزه ای برای دنبال کردن نتایج تیمش در هفته‌های پایانی نداشته باشد.
در شش فصلی که فجر شهید سپاسی در لیگ یک حضور دارد، این تیم یک بار تا آستانه سقوط به لیگ دو پیش رفته، دوبار در آستانه صعود به لیگ برتر بوده و این سومین فصلی است که هفته‌های پایانی را بدون انگیزه طی می‌کند تا فقط به پایان آن برسد. قشقایی هم در دومین فصل حضور در لیگ یک، دوباره در یکی از رتبه‌های نیمه پایین جدول حضور دارد و احتمالاً در چنین رتبه ای هم کار را به پایان می‌رساند. برای قشقایی عملکرد فعلی درخشان محسوب می‌شود. کارشناسان در شروع فصل قبل، این تیم را کاندیدای جدی سقوط می‌پنداشتند و امسال نیز با شروع بسیار ضعیف این تیم، خیلی‌ها احتمال سقوط را برایش متصور بودند اما حالا در فاصله شش هفته مانده به پایان بازی‌ها حاشیه امنیت خوبی به وجود آمده و می‌توان گفت قشقایی سقوط نخواهد کرد.
اما صرف حضور دو تیم شیرازی در میانه‌های جدول سطح دوم فوتبال ایران تا چه اندازه راضی کننده است؟ شهری که روزگاری مهد فوتبال بوده و در همین دهه گذشته دو تیم خوب و قابل احترام در لیگ برتر داشته، چگونه می‌تواند وضعیت فعلی را بربتابد؟
در دهه 80 شیراز به همراه اصفهان و اهواز، تنها شهرستان‌هایی بودند که در اکثر فصل‌ها دو تیم در لیگ برتر داشتند. البته در همان سال‌ها تیم‌های اصفهانی و اهوازی در چند فصل قهرمان لیگ برتر شدند یا تا هفته پایانی در کورس قهرمانی قرار داشتند اما نهایت رتبه ای که نصیب دو تیم محبوب شیرازی‌ها شد، چهارمی و ششمی بود. در خیلی از سال‌ها دو تیم زرد و نارنجی شیراز در هفته‌های پایانی برای بقا می‌جنگیدند و هواداران از چنین وضعیتی راضی نبودند، اما همان وضعیت نه‌چندان دلچسب سال‌های دهه 80 هم حالا به یک چیز دست نیافتنی و رؤیایی تبدیل شده! شیرازی‌ها سال هاست در حسرت تماشای بازی‌های تیم محبوبشان در لیگ برتر هستند، حتی اگر قرار باشد فقط برای بقا بجنگند.
در آن سال‌ها هواداران متعصب فوتبال شیراز برای رقبای ثروتمند اصفهانی و اهوازی کری می‌خواندند و حتی می‌توانستند در برابر سرخابی‌های تهرانی قد علم کنند، اما حالا در برابر هواداران شهرهای کوچک و بدون سابقه در فوتبال نیز سرافکنده هستند.
کافیست نگاهی به همین جدول فعلی لیگ یک بیندازید. ببینید چه شهرهایی که در کورس رقابت برای رسیدن به لیگ برتر هستند: رفسنجان، اراک، ساوه، کرمان، ارومیه و کرج! هیچ یک از این شهرها را نمی‌توان از هیچ بُعد «فوتبالی» با شیراز مقایسه کرد. چه از لحاظ قدمت تیم‌ها، چه میزان هوادار و چه تحویل دادن فوتبالیست و مربی نخبه به فوتبال کشور. در سال‌های گذشته نیز شهرهای کوچکی مثل سیرجان، بوشهر، مسجدسلیمان، قائمشهر و جم توانسته اند خود را به لیگ برتر برسانند اما شیراز اندر خم یک کوچه مانده و در همین لیگ یک دست و پا می‌زند.
نکته تلخ ماجرا، عادی شدن خروج فوتبال شیراز از سطح فوتبال ایران است که کم کم همه دارند به آن عادت می‌کنند. هر سالی که می‌گذرد، مردم بیش از پیش تیم شهرشان را فراموش می‌کنند و مسئولی را هم پیدا نمی‌کنید که از این مسئله ناراحت باشد. انگار با نرفتن شیراز به لیگ برتر، همه راحت ترند. انگار به دردسرش نمی‌ارزد. مردم هر روز بیش از پیش به تیم‌های تهرانی وابسته می‌شوند و نسل جدید هم که اصلاً نمی‌داند برق چیست و فجر کجاست! کودکانی که امسال به کلاس اول ابتدایی می‌روند، زمانی که فجر در لیگ برتر بوده در قید حیات نبوده اند و آنهایی هم که در آخرین فصل حضور برق در لیگ برتر دنیا آمده اند، حالا یازده ساله هستند! 
تصمیمات عجیب و غریب آدم‌های فوتبالی و غیرفوتبالی این شهر، حالا فوتبال شیراز را به ورطه نابودی و فراموشی کشانده. خسارت جبران ناپذیری که به پیکر فوتبال این شهر خورده به این سادگی‌ها قابل جبران نیست. محو شدن فوتبال شیراز از سطح اول فوتبال ایران باعث از دست رفتن استعدادهای فراوانی شد و این ماجرا همچنان ادامه دارد. حال، راه ساده تر این است که صورت مسئله را پاک کرده و بگذاریم فوتبال شیراز در همین قهقرای فعلی باقی بماند. راه دیگری هم وجود دارد که نیاز به کمی حرکت، تفکر و تلاش دارد ولی پرداختن به آن به صرفه نیست. پس می‌نشینیم و درخشش تیم‌های ساوه و اراک و جم و مسجدسلیمان را در لیگ برتر تماشا کرده و مانند گذشته برای تیم‌های تهرانی توی سر و کله یکدیگر می‌زنیم؛ تمام!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی