[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۸
  • دوره جدید

راه هموار نیست ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

راه اقتصادی‌مان هموار نیست؛ چراکه راه‌بلد نداشتیم. اینکه اقتصاد ایران گرفتار بخشنامه و واسطه گران شده دلیلی بر این ادعاست که راه اقتصادی‌مان هموار نبوده و راه‌بلدی هم نداشتیم یا نخواستند داشته باشیم. معادلات اقتصادی برمبنای پیش‌فرض‌هاست و براساس آن اقتصاد باید سامان بگیرد. یکی از راه‌های اصولی ساماندهی اقتصاد دعوت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است و برای این دعوت باید امنیت لازم در تمامی شئون فراهم شده باشد و اینکه تاکنون در این بخش درمانده بوده و هستیم، به دلیل ناامن‌بودن فرصت‌های سرمایه‌گذاری است. باید دید از آن روزهایی که خیلی‌ها خوش‌بینانه شعار امنیت اقتصادی در بستر‌های سرمایه‌گذاری را می‌دادند، تا امروز چه تعداد سرمایه‌گذار واقعی پا به گود سرمایه‌گذاری گذاشته‌اند...

نیازی به ارائه آمارهای دولتی نیست؛ چراکه وضعیت اشتغال استان فارس و همچنین در سطوح ملی بیانگر این موضوع است که سامانی در این رهگذر نداشته‌ایم. در جریان انتخابات یازدهم مجلس نیاز بود افرادی حقوقدان وارد مجلس شوند تا با حضور آنان بتوانیم اصلاحیه قوانین خسته و قدیمی را شاهد باشیم. بدون تردید مدیران سیاسی سابق که حالا روی کرسی وکالت نشسته‌اند، جز غوغاسالاری کاری دگر نمی‌دانند و نخواهند توانست امور را ساماندهی کنند؛ چراکه حرکات اولیه آنان روی صفحه شطرنج غلط و پرخاشگرانه بوده است. درواقع دوباره شاهد پروژه بی‌نام‌ونشان مچ‌گیری‌های دو قوه مجریه و مقننه از هم شدیم و ادامه این پروژه در پایان روزهای وکالت به استخدام نمایندگان در دستگاه‌های دولتی ختم می‌شود؛ چراکه تطمیع شدن در تمامی ارکان، نفوذ پیدا کرده و به نام فساد در اذهان عمومی شناخته شده است. 
برای ساماندهی امور باید همدلی پیشه کرد که از محالات ممکن است؛ چراکه بساط فساد بسیار گسترده است و افراد با پوشش احزاب در حال ماهی‌گرفتن از آب گل‌آلود هستند. من مجلس شورای اسلامی را به یک کتابخانه بزرگ تشبیه می‌کنم که وکلای ملت باید درخانه ملت و در سکوت مطلق بدون غوغاسالاری به مطالعه آسیب‌ها و بررسی راهبردها و ارائه اصولی راهکارهای درمان اقتصاد و حوزه‌های آسیب دیده اجتماعی بپردازند. درواقع اینکه بگوییم فلانی انقلابی است کافی نیست؛ چراکه ما از دورانی گذر کرده‌ایم و باید به دوران سازندگی و اصلاح اموری که برای آن انقلاب کردیم برسیم و این انقلاب و دگرگونی برای اصلاح اموری بوده است که بدان اعتراض داشتیم و با خون اعتراض نامه خود را امضا کردیم و حالا با گذشت چهار دهه از آن انقلاب و نیز سال‌های دفاع مقدس باید عزم خود را جزم کنیم تا خرابه‌ها را آباد کنیم. اینکه در هر دوره نیاز به انقلاب داشته باشیم و تعریفی اصولی از معنای انقلاب را ندانیم خود بزرگ‌ترین آسیب بر پیکره نظام اجتماعی و اعتقادی ماست. 
امروز روزی است که باید کنار هم باشیم و مسائل جوانان را خصوصاً درحوزه ازدواج و اشتغال که شاکله تشکیل نهاد خانواده و سلامت اجتماعی است، حل و فصل کنیم. امروز روزی است که باید با کارشناسی آسیب‌های رفتاری و بررسی روند فعالیت نفوذی‌ها در ارکان نظام راهبردی برای برخورد با فساد ارائه بدهیم. اینکه نمایندگان ملت بخواهند دولت را زیر سؤال ببرند و دولت بخواهد از نمایندگان امتیاز بگیرد سرانجامی نداشته و ندارد، آنجا که رئیس مجلس یازدهم در روزهای اخیر اعلام کردند که برجام یک تصمیم حاکمیتی بود و هر دولتی به جای دولت یازدهم و دوازدهم بود همین راه و روش را طی می‌کرد. پس چانه‌زنی درمورد برجام و شعارهای پوپولیستی سردادن نوعی نادانی است که امیدواریم ارکان نظام در سه قوه بدان توجه داشته باشند و به تخریب سرمایه‌های اجتماعی پایان دهند. 
امروز اگر دولت را زیر سؤال ببریم باید پای خیلی‌ها وسط کشیده شود؛ چراکه با پدیده آقازاده‌های بی شمار مواجهیم. هرچند دولت تیم اقتصادی قوی نداشت و در این زمینه قابل دفاع نیست اما دولت به تنهایی تمام این خرابی‌ها را به وجود نیاورده است و قوه مقننه نیز با تصویب و تأیید عملکرد دولت مهر تأییدی بر پای این کارنامه زده است. از سویی در این مدت هفت سال و اندی قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور و سایر دستگاه‌های نظارتی و امنیتی باید به وقت خودش درمقابل کارهای غلط موضع گیری و هم برخورد می‌کردند. اینکه براساس یک سنت قدیمی بخواهیم گذشتگان را زیر سؤال ببریم وخودمان برگ برنده ای نداشته باشیم و غوغا سالاری کنیم در پیشگاه خداوند و ملت پذیرفته نیست و نخواهد بود. صاحبان قدرت سیاسی چه در این حزب یا آن حزب بدانند به عمل کار برآید، به سخندانی نیست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی