[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۷
  • دوره جدید

موافقت مجلس با فوریت طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، روزنامه شیراز نوین

مهر: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موافقت کردند.
در جلسه علنی دیروز مجلس درخواست ۱۱۴نفر از نمایندگان برای یک فوریت طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دستور کار قرار گرفت و پس از بحث و بررسی از سوی موافقان و مخالفان، مجلس با یک فوریت این طرح موافقت کرد.
مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود به عنوان نماینده طراحان با بیان اینکه صنعت گردشگری به تدریج به سمتی می‌رود که جایگزین صنعت نفت شود، اظهار داشت: کشور ما جزو ۱۰کشور برتر دارای جاذبه‌های گردشگری در دنیاست و بر اساس سند چشم انداز باید در افق ۱۴۰۴ با پیش بینی ۲۰میلیون گردشگر، ۳۰میلیارد دلار کسب کند. در حالی که الان درآمد گردشگری ما کمتر از یک میلیارد دلار است.
وی ادامه داد: امروز آثار و ابنیه تاریخی ما یکی پس از دیگری در حال تخریب است و بخش‌های خصوصی متولی این بناها نیز سرگردان هستند.
عضو فراکسیون گردشگری مجلس افزود: نمایندگان اگر ایرادی به سازمان میراث فرهنگی داشته باشند، باید از رئیس جمهور سؤال کنند؛ چرا رئیس جمهور باید پاسخگوی معاون خود باشد؟
لاهوتی تأکید کرد: تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارت میراث فرهنگی باعث ارتقا و پاسخگویی آن می‌شود.
مخالفان این طرح نیز با تأکید بر اینکه از وضعیت موجود سازمان میراث فرهنگی راضی نیستند و می‌دانند که این سازمان به حیاط خلوت دولت‌ها تبدیل شده است، تأکید کرد: وزارتخانه‌های فعلی هم پاسخگو نیستند و با تغییر صورت مسئله نمی‌توان مشکل را حل کرد.
در نهایت پس از رأی گیری از صحن مجلس نمایندگان با ۱۳۷رأی موافق، ۴۴رأی مخالف و ۳رأی ممتنع با یک فوریت طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موافقت کردند؛ این طرح پس از بررسی در کمیسیون فرهنگی به صورت فوریتی در صحن مجلس بررسی خواهد شد.
در صورت تصویب نهایی این طرح ماده واحده زیر به عنوان قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از مجلس بیرون خواهد آمد؛ ماده واحده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، با کلیه اختیارات و وظایفی که سازمان مذکور به موجب قوانین و مقررات داراست، به وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبدیل می‌شود.
تبصره یک: کلیه امکانات و اموال و نیروی انسانی سازمان در اختیار وزارتخانه جدید قرار می‌گیرد.
تبصره دو: شرح وظایف این وزارتخانه مطابق قوانین مورد عمل سازمان مذکور خواهد بود و دولت موظف است تغییراتی در شرح وظایف وزارتخانه جدید را حداکثر ظرف یک سال برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی