[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

تحصیل رایگان است ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نخستین نشست مطبوعاتی مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس با اصحاب رسانه با محوریت ثبت نام دانش آموزان در سال تحصیلی جدید برگزار شد.
دکتر فرهاد اسماعیلی در پاسخ به خبرنگار روزنامه شیرازنوین مبنی بر نادیده گرفتن اصل 30 قانون اساسی با تأکید بر تحصیل رایگان دانش آموزان در ایران، گفت: مطابق قانون، دولت و وزارت آموزش و پرورش مکلف به تأمین فضا و کادر آموزشی و دیگر پیش نیازهای آموزشی برای آحاد جامعه است. 
در همین راستا مدارس دولتی از دریافت هرگونه شهریه اجباری منع شده و تنها می‌توانند در قالب مشارکت‌های داوطلبانه کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کنند. وی با اشاره به عزم جدی آموزش و پرورش فارس برای مقابله با اخذ مبالغ اجباری از دانش آموزان مدارس دولتی خاطر نشان کرد: چنانچه والدین دانش آموزان در این زمینه با تخلفی روبه‌رو شدند می‌توانند مراتب شکایت خود را در سامانه shekayat.medu.ir که در تارنمای آموزش و پرورش به همین منظور اختصاص داده شده ثبت نموده و همکاران ما در اسرع وقت پیگیری و پاسخگویی لازم را انجام می‌دهند. این مقام مسئول گروگیری کارنامه دانش آموزان برای پرداخت کمک‌های اجباری به مدرسه را مصداق بارز تخلف اداری دانست و بیان داشت: مشارکت یک عمل دلخواه و داوطلبانه است و هیچ دانش آموزی نباید به این دلیل از تحصیل محروم شود.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس در بخش دیگری از سخنان خود به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای پوشش رایگان اینترنت در نقاط کور استان خبر داد و اظهار داشت: به منظور گسترش آموزش‌های مجازی در دورافتاده‌ترین نقاط استان، مودم رایگان به مدارس تحویل شده تا در صورت ادامه بحران کرونا فرایند آموزش برای دانش آموزان تعطیل نشود. وی با اشاره به مساعدت‌های استاندار فارس در این زمینه گفت: با کمک‌های ویژه نماینده عالی دولت در استان فارس تا 5 مردادماه دیگر هیچ نقطه کوری در استان نخواهیم داشت و اقدامات حمایتی مؤثری برای قیمت اینترنت هم در نظر گرفته شده است.
دکتر اسماعیلی در ادامه به جزئیات طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: اگر ما در حوزه سند تحول بنیادین سرمایه‌گذاری‌ها و توجهات لازم را مبذول نداریم، به طور حتم دیگران برای ما نسخه می‌‌پیچند. به همین منظور و در راستای اجرایی سازی این مهم، طرح «مدرسه صالح» در دستور کار قرار گرفته و مورد استقبال وزارتخانه نیز واقع شده است. این مقام مسئول با اعلام اینکه مدارس فارس در تاریخ ۱۵ شهریورماه آغاز به‌کار خواهند کرد، اظهار داشت: اگر وضعیت قرمز کرونایی در استان ادامه داشته باشد مدارس تعطیل می‌شوند و چنانچه با وضعیت زرد روبه‌رو باشیم طرح رعایت فاصله گذاری اجتماعی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و طرح‌های مجازی و زوج و فرد دانش آموزان در دستور کار قرار می‌گیرد. البته در سال گذشته 5 ماه کلاس‌ها برقرار بود و باید به این مسئله توجه کرد که تدریس مبانی آموزشی فقط یک جنبه از اهداف آموزش و پرورش است و در کنار تدریس به رشد اخلاقیات و اصول پرورشی نیز توجه ویژه ای داریم. مدیرکل آموزش و پرورش فارس از شناسایی دانش آموزان بازمانده از تحصیل خبر داد و گفت: هرساله آمار کودکان و نوجوانانی که به هر دلیل از فرایندهای اموزشی و پرورشی بازمی‌مانند بررسی شده و از سوی کارشناسان مورد پیگیری قرار می‌گیرد. دکتر اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که خروجی‌های آموزش و پرورش بیشتر از ورودی‌های آن است بیان داشت: در استان فارس بیش از ۱۱هزار و ۸۰۰ معلم کمبود نیرو داریم و این آمار به جز مواردی نظیر کاستی‌های نیروی انسانی در حوزه کادر و خدمات مدارس است. وی آموزش و پرورش فارس را دستگاهی خدمت‌رسان ارزیابی کرد که با عملکرد فراجناحی متعلق به هیچ فرد و گروه و دستگاهی نیست و در ادامه گفت: باید شاخصه‌های مدارس مطلوب را با شیوه‌های صحیح تبلیغاتی و راهکارهای علمی به مردم معرفی کرد و این در حالی است که از دیرباز تاکنون بیشتر احاد جامعه از طریق تبلیغات و پرس و جوهای نادرست کیفیت مدارس را از یکدیگر جویا می‌شوند. به همین دلیل است که برخی از مدارس خوب آموزش و پرورش از دید مردم به دور می‌مانند و به همه والدین پیشنهاد می‌کنیم تا برای ثبت نام به سامانه ویژه ای که برای این منظور در نظر گرفته شده مراجعه نمایند.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس اتهام سیاسی ‌کاری و انتصابات سفارشی را در این دستگاه خدمت‌رسان نادرست ارزیابی کرد و بیان داشت: هیچ یک از مطالب منتشر شده درباره جابه‌جایی 6 معاونت براساس ملاحظات سیاسی و سلیقه ای ‌صحت ندارد و راستی آزمایی این ماجرا قابل رصد و بررسی است. در این مدت جایگاه معاونتی که پیش از آن عهده دار آن بودم به فرد لایقی سپرده شده و معاون پشتیبانی در رأس رئیس اداره آموزش و پرورش عشایر فارس که سمت بهتری محسوب می‌شود، به خدمت‌رسانی مشغول شده است. وی درباره اختصاص هزینه‌ ای هنگفت برای تجهیز یک منزل مسکونی در دوره صدارت مدیرکل پیشین گفت: این موضوع در دست پیگیری و بررسی است و نتایج آن اعلام خواهد شد. دکتر اسماعیلی در پایان گفت: آموزش و پرورش فارس مجدانه در برابر اخذ شهریه‌های میلیونی در مدارس غیردولتی ایستادگی می‌کند و جنانچه والدین دانش آموزان مستنداتی در این زمینه دارند در اختیار آموزش و پرورش برای پیگیری و برخوردهای قانونی قرار دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی