[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

فواید و عوارض چای سبز چیست؟، روزنامه شیراز نوین

الودکتر/چای سبز یک گیاه بومی چین و هند است و به دلیل دارا بودن فواید سلامتی بسیار، قرن‌هاست که در سطح جهانی مورد استقبال قرار گرفته و مصرف می‌شود. چای پرمصرف ترین نوشیدنی جهان پس از آب است، با این حال 78 درصد از چای مصرفی در سراسر جهان چای سیاه است و تنها 20 درصد آن را چای سبز تشکیل می‌دهد. چای سبز از برگ‌های اکسید نشده تهیه می‌شود و یکی از انواع چای‌هایی می‌باشد که به میزان بسیار کمی فرآوری شده است. بنابراین سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و پلی فنول‌های مفید است.
مزایای سلامتی چای سبز
چای سبز، در طب سنتی چینی و هندی برای کنترل خونریزی و بهبود زخم ها، کمک به هضم غذا، بهبود سلامت قلب و روان و تنظیم دمای بدن مورد استفاده قرار گرفته است. مطالعات اخیر نشان داده اند که چای سبز به طور بالقوه تأثیرات مثبت فراوانی بر بدن، از کاهش وزن گرفته تا اختلالات کبدی، دیابت نوع 2 و بیماری آلزایمر دارد. به طور کلی، مزایای سلامتی چای سبز را می‌توان به گروه‌های زیر دسته بندی کرد:
چای سبز و پیشگیری از سرطان
طبق تحقیقات مؤسسه ملی سرطان، مشخص شده که پلی فنول‌های موجود در چای سبز، سبب کاهش رشد تومور در مطالعات آزمایشگاهی شده است. همچنین چای سبز ممکن است از شما در برابر صدمات ناشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظ کند. در کشورهایی که میزان مصرف چای سبز، در آن‌ها زیاد است، میزان ابتلای مردم به انواع سرطان‌ها نسبت به سایر کشورها پایین تر است. اما نمی‌توان با اطمینان گفت که چای سبز از بروز سرطان جلوگیری می‌کند. برخی از مطالعات همچنین تأثیرات مثبت چای سبز بر انواع سرطان‌های زیر را نشان داده اند:
سرطان پستان، سرطان مثانه، سرطان رحم، سرطان روده، سرطان مری، سرطان ریه، سرطان پروستات، سرطان پوست، سرطان معده
محققان بر این باورند که سطح بالای پلی فنول‌های موجود در چای سبز، به از بین بردن سلول‌های سرطانی کمک کرده و از رشد آنها جلوگیری می‌کند.
چای سبز و فواید آن برای قلب
یک مطالعه در سال 2006 نشان داد که مصرف چای سبز، مزایای فراوانی برای قلب دارد و از میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی می‌کاهد. در سال 1994 یک مطالعه 11 ساله بر روی 40000 شرکت کننده ژاپنی بین 40 تا 79 سال انجام شد. در این مطالعه مشخص شد که خطر ابتلا به مرگ و میر در اثر بیماری‌های قلبی و عروقی در افرادی که حداقل 5 فنجان چای سبز در روز می‌نوشند، نسبت به سایر افراد که به میزان کمتری چای سبز مصرف می‌کنند، به میزان قابل توجهی در آنها کاهش یافته است.
چای سبز و تأثیر آن بر کاهش کلسترول
تجزیه و تحلیل مطالعات انجام شده بر روی فواید چای سبز نشان می‌دهند که مصرف این نوشیدنی با کاهش قابل توجهی در کلسترول کل و کلسترول LD یا بد همراه است.
تأثیر نوشیدن چای سبز بر کاهش سکته مغزی
مطالعات نشان می‌دهند که نوشیدن منظم چای سبز با کاهش خطر سکته مغزی در ارتباط است. مطالعات انجام شده به منظور کاهش خطر سکته مغزی از طریق تغییر در شیوه زندگی، نشان می‌دهند که برای کمک به کاهش این خطر می‌توانید نوشیدن روزانه چای سبز را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
چای سبز برای دیابت نوع 2
مطالعات مربوط به ارتباط بین نوشیدن این چای و دیابت با یکدیگر مغایرت دارند. برخی از آن‌ها نشان داده اند که نوشیدن این دمنوش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد. در حالی که مطالعات دیگر ارتباط بین مصرف چای سبز و دیابت را مشخص نکرده اند.
تأثیرات این نوع چای بر کاهش وزن
مطالعات نشان می‌دهند که چای سبز، ممکن است به کاهش وزن در بزرگسالان مبتلا به اضافه وزن و چاقی کمک کند.
مبارزه با بیماری‌های التهابی پوست
مطالعات نشان می‌دهند که این دمنوش می‌تواند نوعی درمان جدید برای اختلالات پوستی از جمله پسوریازیس و شوره سر باشد. محققان تأثیر نوشیدن چای سبز را بر لکه‌های پوستی خشک، قرمز و پوسته پوسته شده ناشی از التهاب و تولید بیش از حد سلول‌های پوستی مورد بررسی قرار داده اند. در افراد تحت درمان با چای سبز، رشد سلول‌های پوستی کندتر شده و ژن‌هایی که چرخه‌های زندگی سلول‌ها را تنظیم می‌کنند، تحت کنترل درآمده اند.
تأثیرات نوشیدن چای سبز بر حافظه
تحقیقات نشان می‌دهند که چای سبز می‌تواند عملکردهای شناختی مغز شما به ویژه حافظه کاری را تقویت کند. یافته‌های این تیم تحقیقات حاکی از آن است که چای سبز در درمان اختلالات شناختی مرتبط با اختلالات عصبی روانی مانند زوال عقل، می‌تواند امیدوار کننده باشد.
چای سبز و آلزایمر
در مطالعه ای که در سال 2011 منتشر شد، محققان تأثیر یکی از مؤلفه‌های چای سبز، به نام CAGTE را برای پی بردن به اینکه این پروتئین پس از هضم چه تأثیری بر بیماری آلزایمر دارد، مورد آزمایش قرار دادند. این تحقیقات نشان می‌دهند که نوشیدن چای سبز ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کمک کند.
علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان داده اند که این دمنوش ممکن است در جلوگیری از حفره‌های دندانی، استرس و خستگی مزمن، درمان شرایط پوستی و بهبود آرتریت از طریق کاهش التهاب مفید باشد.
ارزش غذایی چای سبز
چای سبز دم کرده شیرین نشده، یک نوشیدنی با کالری صفر است. کافئین موجود در یک فنجان چای بسته به طول مدت مصرف و میزان چای مصرف شده، متفاوت است. به طور کلی چای سبز حاوی مقدار نسبتاً کمتری کافئین در مقایسه با چای سیاه است. چای سبز، یکی از سالم ترین نوشیدنی‌های جهان به شمار می‌رود و نسبت به سایر چای‌ها از آنتی اکسیدان بیشتری برخوردار است. مواد شیمیایی طبیعی به نام پلی فنول‌ها موجود در چای سبز، همان چیزی هستند که تصور می‌شود اثرات ضد التهابی و ضد سرطانی را فراهم می‌آورد.
اثرات جانبی نوشیدن چای سبز
در حالی که نوشیدن چای برای بیشتر بزرگسالان بی خطر محسوب می‌شود، اما ممکن است چندین عارضه جانبی با خود به همراه داشته باشند. مصرف مقادیر متوسط چای سبز، می‌تواند از بسیاری از عوارض جانبی آن جلوگیری کند. بسیاری از این عوارض تنها در صورت مصرف مقادیر بالای چای سبز رخ می‌دهند. کافئین ترکیب اصلی موجود در این دمنوش است که سبب ایجاد واکنش در بین افراد حساس می‌شود. بنابراین شناخت این نکته که عوارض جانبی چای سبز، ناشی از کافئین موجود در آن است، بسیار مهم می‌باشد.
برخی از عوارض جانبی نوشیدن این چای شامل موارد زیر هستند:
ایجاد مشکلات معده
نوشیدن چای سبز غلیظ یا نوشیدن با معده خالی ممکن است سبب سوزش معده شود. این دمنوش حاوی تانن‌هایی است که می‌توانند میزان اسید معده شما را افزایش دهند. اسید اضافی می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی از جمله یبوست، رفلاکس اسید و حالت تهوع شود. دم کردن چای سبز با استفاده از آب بسیار داغ می‌تواند این عوارض جانبی را تشدید کند. بهتر است چای سبز خود را با آبی با دمای 160 تا 180 درجه فارنهایت دم کنید.
علاوه بر این، نوشیدن مقادیر فراوان چای سبز، می‌تواند باعث ایجاد اسهال شود. کافئین یک اثر ملین کنندگی دارد و این باعث تحریک عضلات روده بزرگ می‌شود. اگر شما از سندرم روده تحریک پذیر رنج می‌برید، از نوشیدن چای سبز خودداری کنید.
برای جلوگیری از ایجاد این عوارض جانبی بهتر است این دمنوش را با معده خالی ننوشید. همچنین اگر شما مبتلا به زخم معده یا رفلاکس اسید هستید، از نوشیدن چای سبز خودداری کنید. زیرا می‌تواند باعث افزایش اسیدیته شود.
ایجاد سردرد
چای سبز، به دلیل محتوای کافئین خود، می‌تواند باعث ایجاد سردرد در برخی افراد شود. افرادی که از بیماری میگرن رنج می‌برند، می‌توانند گهگاهی چای سبز، مصرف کنند. با این حال اگر شما از سردردهای روزمره رنج می‌برید، باید از مصرف آن خودداری کنید. علاوه بر این، در صورت حساسیت به کافئین نیز مصرف چای سبز، توصیه نمی‌شود.
کم‌خونی و کمبود آهن
چای سبز، حاوی آنتی اکسیدان‌هایی است که مانع جذب آهن در بدن می‌شوند. یک متاآنالیز نشان داده است که این عارضه جانبی برای افرادی که از کم خونی یا سایر بیماری‌های مرتبط با فقر آهن رنج می‌برند، می‌تواند خطرناک باشد. برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید به چای خود لیمو اضافه کنید. ویتامین C موجود در لیمو باعث جذب آهن می‌شود و این عارضه این دمنوش را خنثی می‌کند. همچنین شما می‌توانید چای سبز را یک ساعت قبل یا بعد از غذا مصرف کنید. این به بدن شما فرصت می‌دهد که آهن را بدون مهار ناشی از تانن‌ها جذب کند.
حالت تهوع و استفراغ
نوشیدن مقادیر فراوان چای سبز، می‌تواند منجر به حالت تهوع و استفراغ شود. این به این دلیل است که چای سبز، حاوی تانن‌هایی است که به دلیل نحوه اتصال پروتئین‌ها در روده به حالت تهوع و یبوست مرتبط هستند. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل مصرف این دمنوش را به 1 یا 2 فنجان در روز محدود کنید.
سرگیجه و تشنج
کافئین موجود در چای سبز، سبب می‌شود که در صورت مصرف مقادیر فراوان آن، احساس سرگیجه یا تشنج کنید. کافئین سبب کاهش جریان خون به مغز و سیستم عصبی مرکزی و در نتیجه بیماری حرکتی می‌شود. در موارد نادر مصرف این دمنوش می‌تواند منجر به تشنج یا گیجی شود. در برخی موارد مصرف چای سبز همچنین می‌تواند وز وز گوش را افزایش دهد همانطور که گفته شد بیشتر این عوارض جانبی بسیار نادر هستند و تنها در صورت مصرف مقادیر فراوان چای سبز ایجاد می‌شوند.
اختلالات خونریزی
در موارد نادر چای سبز، می‌تواند باعث اختلالات خونریزی شود. ترکیبات موجود در چای سبز میزان فیبرینوژن را کاهش می‌دهد. فیبرینوژن پروتئینی است که به لخته شدن خون کمک می‌کند. چای سبز، همچنین از اکسیداسیون اسیدهای چرب جلوگیری می‌کند. اگر شما از اختلال لخته شدن خون رنج می‌برید، از نوشیدن این دمنوش خودداری کنید.
ضربان قلب و فشار خون نامنظم
مصرف چای سبز، می‌تواند فشار خون بالا را افزایش دهد و در صورت ابتلا به بیماری قلبی، آن را به نوشیدنی خطرناک تبدیل کند. این یک عارضه جانبی نادر است. در حالی که تحقیقات نشان می‌دهند نوشیدن چای می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند، برخی از مطالعات نشان داده اند که این نوع چای در واقع فشار خون را بالا می‌برد. همچنین مطالعات دیگر نشان می‌دهند که نوشیدن چای سبز، ممکن است با برخی داروهای فشار خون از جمله کورگارد تداخل داشته باشد. اگر شما از بیماری قلبی رنج می‌برید، قبل از مصرف این نوع چای با پزشک مشورت کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی