[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

شیرینی اتابکی، روزنامه شیراز نوین

مواد لازم برای 10 نفر
روغن جامد یا صاف قنادی: 125 گرم
آرد سفید قنادی: 125 گرم
پودر قند: 125 گرم
زرده تخم مرغ: 1 عدد
پودر هل: یک دوم قاشق چای‌خوری
پودر کاکائو: یک دوم قاشق غذاخوری
زعفران غلیظ: 1 قاشق چای‌خوری

شیرینی اتابکی یکی از شیرینی‌های خوشمزه و سنتی استان قزوین است. از مزایای این شیرینی این است که طعمش خیلی شیرین نیست. این شیرینی را به مدت طولانی می‌توانید نگهداری کنید. به مدت یک ماه در جای خنک و حتی تا 3 ماه داخل فریزر ماندگاری دارد. البته باید داخل ظرف دربسته نگهداری شود. برای تهیه انواع شیرینی مخصوصاً شیرینی‌های سنتی مواد اولیه را با گرم اندازه می‌گیرند، چون با پیمانه اندازه‌ها دقیق نیستند.
این شیرینی به دو روش پخت می‌شود، در روش اول از آرد نخودچی استفاده نمی‌شود در عوض یک عدد زرده تخم مرغ دارد. اما در پخت به روش دوم از آرد نخودچی استفاده می‌شود. با ما همراه شوید تا روش اول پخت این شیرینی را به راحتی یاد بگیرید. با درست کردن این شیرینی خوشمزه افراد خانواده و مهمان‌های خود را سورپرایز کنید.

طرز تهیه 
مرحله اول: الک کردن آرد
برای تهیه این شیرینی مواد اولیه باید به دمای محیط برسند، بنابراین مواد را یک ساعت قبل از تهیه شیرینی داخل محیط آشپزخانه قرار دهید. پودر قند و آردها را جداگانه الک کنید و کنار بگذارید.
مرحله دوم: آماده کردن خمیر شیرینی
روغن و پودر قند را داخل یک کاسه ریخته و با یک قاشق کاملاً مخلوط کنید. سپس زرده تخم مرغ را به آن اضافه کرده و مجدد هم بزنید. ابتدا آرد برنج را روی مواد ریخته و مخلوط کنید، سپس آرد سفید را کم کم اضافه کرده و ورز دهید. آرد سفید را تا جایی اضافه کنید که خمیر به دست نچسبد. خمیر را آرام ورز دهید تا منسجم شود، مراقب باشید که به روغن نیفتد.
مرحله سوم: تقسیم کردن خمیر
پس از اینکه خمیر آماده شد، آن را به سه قسمت تقسیم کنید. به یک قسمت پودر هل اضافه کنید و داخل یک کیسه فریزر بگذارید. به یک قسمت دیگر زعفران اضافه کرده و آن را نیز داخل کیسه فریزر قرار دهید. به قسمت سوم نیز پودر کاکائو الک شده را اضافه کرده و هر سه قسمت خمیر را توی محیط خنک و یا یخچال به مدت 8 تا 12 ساعت بگذارید تا استراحت کنند.
مرحله چهارم: قالب زدن خمیر
خمیر‌ها را به صورت جداگانه بین دو عدد کیسه فریزر باز کنید و با هر طرحی که دوست داشتید قالب بزنید. قطر خمیر به علاقه شما بستگی دارد. داخل سینی فر کاغذ روغنی بگذارید و شیرینی‌ها را روی آن بچینید و داخل فری که از قبل روی حرارت 170 درجه سانتی گراد گرم کرده اید قرار دهید. 15 تا 20 دقیقه زمان دهید تا شیرینی‌های اتابکی شما آماده شوند.
بعد از پخت سینی را از فر بیرون آورده و بگذارید تا خنک شوند.
 
نکات کلیدی
داخل این شیرینی نمی‌توان از کره استفاده کرد، زیرا باعث می‌شود ماندگاری شیرینی کم شده و همچنین شیرینی شما بو بگیرد و بافتش تغییر کند.
اگر هنگام کات کردن، قالب به شیرینی بچسبد می‌توانید هر بار قالب را داخل آرد برنج بزنید و مجدد استفاده کنید.
چون داخل این شیرینی از آرد برنج استفاده می‌شود حتماً باید به همان اندازه که گفته شده خمیر شما استراحت کند تا کیفیت شیرینی مطلوب باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی