[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

سرمایه در گردش تسهیلات بانکی را بلعید ، روزنامه شیراز نوین

سرمایه در گردش تسهیلات بانکی را بلعید 

آمار منتشرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۸ حدود ۵۴ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری صرف تأمین سرمایه در گردش شده و ۳۲.۵ درصد از کل این تسهیلات به بخش صنعت و معدن اختصاص یافته که بعد از بخش خدمات بیشترین تسهیلات بانکی را دریافت کرده است.
به گزارش ایسنا، بر اساس این آمار در سال گذشته ۹۷۵هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به بخش‌های مختلف اقتصادی شامل کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی و خدمات پرداخت شده که نسبت به مبلغ ۷۷۳هزار و ۷۰۰میلیارد تومانی این تسهیلات در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۶ درصد افزایش داشته است. همچنین بیش از ۵۲۶هزار میلیارد تومان از این تسهیلات معادل ۵۴ درصد از کل تسهیلات پرداختی صرف تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی شده است. همچنین ۶۸.۳ درصد از تسهیلات پرداخت‌شده به بخش صنعت و معدن به تأمین سرمایه در گردش اختصاص یافته است. از نیم باقی‌مانده این تسهیلات نیز نزدیک به ۱۳۳هزار میلیارد تومان معادل ۱۳.۶ درصد کل تسهیلات به توسعه، حدود ۱۱۲هزار میلیارد تومان معادل ۱۱.۵ درصد به ایجاد و حدود ۱۱۰هزار میلیارد تومان معادل ۱۱.۳ درصد به خرید کالای شخصی احتصاص یافته است. تعمیر هم کمترین سهم از این تسهیلات را به خود اختصاص داده، به‌طوری که در سال گذشته ۲۵هزار و ۵۰۰میلیارد تومان به این بخش اختصاص یافته است.
همچنین در بین بخش‌های مختلف اقتصادی، بخش خدمات بیشترین سهم از تسهیلات بانکی را به خود اختصاص داده است؛ به‌طوری‌که ۳۲۸هزار و ۶۰۰میلیارد تومان معادل ۳۳.۷ درصد از کل این تسهیلات در سال گذشته صرف بخش خدمات شده است. همچنین تسهیلات پرداخت‌شده به این بخش نسبت به سال ۹۷، ۱۳.۶ درصد افزایش‌ یافته است.
بعد از بخش خدمات، صنعت و معدن با دریافت ۳۱۷هزار و ۲۰۰میلیارد تومان معادل ۳۲.۵ درصد بیشترین تسهیلات بانکی را دریافت کرده است. با این وجود تسهیلات پرداخت‌شده به این بخش نسبت به سال ۱۳۹۷، ۵۱.۸ درصد افزایش‌ یافته است.
سهم بخش‌های بازرگانی، کشاورزی و مسکن و ساختمان نیز به ترتیب ۱۹، ۷.۶ و ۷ درصد از کل تسهیلات بانکی پرداخت‌شده به بخش‌های مختلف اقتصادی بوده است. البته پرداخت این تسهیلات در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۷ در بخش بازرگانی و کشاورزی ۶۴.۴ و ۲۷.۲ درصد افزایش یافته، اما در بخش مسکن و ساختمان با کاهش ۳۳.۸ درصدی مواجه شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی