[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۴
  • دوره جدید

رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد ممنوعیت صادرات ماسک سه‌لایه، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به فعالیت چند شرکت ایرانی برای تولید واکسن کرونا همپای دنیا، در عین حال از ممنوعیت صادرات ماسک سه لایه و همچنین توقف صادرات ماسک N۹۵ خبر داد.
به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا شانه‌ساز در حاشیه هشتمین‌ همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی و نهمین همایش طلای سبز با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: سهم‌ تولید مواد اولیه و مکمل‌ها و اقلام ‌وارداتی‌مان به شدت به نفع تولید حرکت کرده است؛ به طوری که واردات مکمل‌های تغذیه‌ای و ورزشی از حدود ۱۷۵ میلیون دلار در سال ۱۳۹۶ به ۷۲ میلیون دلار کاهش یافته و برنامه ما این است که این عدد به کمتر از ۳۰ میلیون دلار برسد و برای اقلامی باشد که مشابه تولید داخل ندارد.
وی ادامه داد: با این روند حتماً می‌توانیم تولید را جدی‌تر دنبال کنیم. همچنین تولید ما در حوزه مکمل‌ها از ۲۴ میلیون بسته در سال ۹۶ به ۱۰۵ میلیون بسته در سال ۱۳۹۸ ارتقا پیدا کرده که امیدواریم امسال آن را به ۱۵۰ میلیون بسته ارتقا دهیم که نشان دهنده تغییر سریع ما از واردات به سمت تولید است.
شانه‌ساز در پاسخ به سؤالی درباره تغییر مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، اظهار کرد: در سیستم اداری تغییرات موضوعی مرسوم است. به ویژه در یک سازمان پرتردد و پر مسئله‌ای مانند سازمان غذا و دارو. به هر حال ما یک مدیر جوان را با مدیری جوان‌تر جایگزین کردیم و حتماً از آقای دکتر مهرعلیان هم در جایگاه‌های دیگر استفاده خواهیم کرد تا از تجربیاتشان بهتر بتوانیم استفاده کنیم.
وی افزود: مکاتبه‌ای که به آن اشاره شد، دغدغه‌ای بود که ناشی از نگرانی از این موضوع بود که کمبودی ایجاد نشود که سندیکا هم پاسخ و قول داده که اجازه ندهد مشکلی برای تأمین دارو ایجاد شود. این هم موضوع جدیدی نیست. این حرف که این نامه در تغییر مدیرکل نقش داشته بی‌اساس است و فقط می‌توانم از اینکه چنین مسائلی را به هم ربط می‌دهند، ابراز تأسف کنم. همه ارکان سازمان غذا و دارو با هر سلیقه‌ای سیاست کلی سازمان را قبول دارند.
شانه‌ساز درباره روند تخصیص ارز نیز گفت: تخصیص ارز متوقف نشده است و با همه تنگنایی که بانک مرکزی داشته ارز را تخصیص می‌دهد. طبق ۲.۵ میلیاردی که دیده شده همان درصد را دریافت می‌کنیم.
رئیس سازمان غذا و دارو درباره وضعیت تولید واکسن کرونا، گفت: ما داریم پا به پای دنیا کار می‌کنیم و چند شرکت ما در زمینه واکسن کرونا در حال فعالیت هستند. ما هم به عنوان سازمانی که باید مجوز دهیم، این آمادگی را داریم که به محض ارائه مدارک و مستندات، رسیدگی کرده و در اسرع وقت مجوزها را صادر کنیم. هنوز هیچ کجا واکسن کرونا را نساخته است و سازمان بهداشت جهانی نیز از صرف زمان ۱۲ ماه و ۱۸ ماه برای ساخت آن صحبت می‌کند.
وی ادامه داد: در مجموع ما هم گام به گام با دنیا پیش می‌رویم. اگر چه همه اطلاعات را به شدت از هم مخفی می‌کنند، اما در کشور ما هم شرکت‌های متعددی بر روی این موضوع کار می‌کنند و واقعاً من به توان داروسازی کشور اعتقاد راسخ دارم که ما از بقیه دنیا چیزی کم نداریم و می‌توانیم ‌جزو کشورهای پیشرو باشیم.
شانه ساز در پاسخ به سؤال ایسنا درباره وضعیت ماسک و بحث صادرات ماسک، اظهار کرد: صادرات ماسک سه لایه هیچ گاه آزاد نبوده است. زیرا ظرفیتمان در این حوزه متناسب با نیاز کشور است و بیشتر از نیاز کشور نیست، اجازه صادرات آن را ندادیم. صادرات ماسک N۹۵ قبلاً آزاد بود اما به دلیل وضعیتی که اکنون پیش آمده متوقف شده است.
وی درباره برخی اخبار مبنی بر جمع آوری ماسک‌های فیلتردار، گفت: چنین چیزی مطرح نشده است. البته این مباحث از آنجایی که در حوزه تأمین است، بیشتر به وزارت صمت بازمی‌گردد.
وی در پاسخ به سؤال دیگر ایسنا، درباره وضعیت داروی رمدیسیویر نیز گفت: این دارو هنوز وارد پروتکل درمانی کشورها نشده است. فقط تأیید شده که می‌تواند یکی از داروهای مؤثر باشد. ما هم در ایران سه الی چهار مورد از شرکت‌هایمان آمادگی برای تولید آن را اعلام کردند و حتی می‌توانیم مواد اولیه آن را هم در کشور تولید کنیم. منتظر هستیم تا زمانی که کمیته علمی کرونا به ما درباره مجوزها اعلام کنند. شرکت‌های ما پشت خط استارت آماده‌اند تا به محض اینکه تعداد و مجوز بیاید، تولید را 
آغاز کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی