[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۱
  • دوره جدید

حمایت از شکل‌گیری شهرک‌های کشاورزی ، روزنامه شیراز نوین

اعتبارات هزینه ای سال 1399، پروژه های پیشنهادی از محل اعتبارات تبصره 19 و همچنین شاخص های عمومی و اختصاصی ارزیابی عملکرد در جشنواره شهید رجایی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در جلسه ای به میزبانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و با حضور دکتر نوروزی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس، دکتر قاسمی رئیس این سازمان و جمعی از معاونین و مدیران ستادی در روز سه شنبه مورخ 17 تیر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس، دکتر حسن نوروزی با اشاره به تهدیدات خارجی و تحریم های ظالمانه، از اهمیت ویژه تولید محصولات استراتژیک کشاورزی سخن گفت و تصریح کرد: با توجه به اینکه 9 درصد محصولات کشاورزی کشور در استان فارس تولید می شود و همچنین نزدیک به 20 درصد اقتصاد کشور مربوط به بخش کشاورزی است، لذا نمی توان منکر اهمیت حوزه کشاورزی استان شد.
وی با تأکید بر اینکه، استان فارس را به عنوان تأمین کننده اصلی محصولات کشاورزی و نیازهای غذایی کشور می شناسند، خاطرنشان ساخت: با علم به اینکه مشکل کم آبی در استان وجود دارد اما ناگزیر می بایست تولیدات کشاورزی و کشت محصولات را در فارس با روش های نوین آبیاری ادامه دهیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس با بیان اینکه امروزه با نگاه و مدیریت سنتی نمی توان قدم های مناسبی برداریم و با تأکید بر به‌کارگیری روش های نوین و علمی در حوزه کشاورزی، اظهار داشت: نگرش علمی بسیار عالی بر مجموعه جهاد کشاورزی استان فارس حاکم است که این موضوع جای تقدیر دارد.
دکتر نوروزی در بخش دیگری از سخنانش، از آمادگی کامل مجموعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس به منظور حمایت های لازم قانونی در موضوعات ایجاد شهرک های کشاورزی و محصولات گواهی شده خبر داد و تصریح کرد: شهرک های کشاورزی می توانند در مردمی کردن اقتصاد و فراهم نمودن زمینه اشتغال فارغ التحصیلان مرتبط نقش بسزایی را در حوزه کشاورزی استان ایفا نماید.
وی بر ضرورت تدوین الگوهای کشت در سطح استان و همچنین مدیریت موضوع آب و خاک در بلند مدت نیز تأکید کرد و افزود: اگر بتوانیم در حوزه کاداستر اراضی از ظرفیت بخش خصوصی استفاده نماییم قطعاً این موضوع می تواند تا حدودی مشکلات این حوزه را مرتفع نماید.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس در ادامه سخنانش، مردمی کردن اقتصاد را از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی برشمرد و تأکید کرد: با توجه به نام‌گذاری امسال به نام سال جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری، می توان با ایجاد و تقویت صندوق های حمایت بخش کشاورزی و نظارت دقیق بر فعالیت های آن و متعاقباًَ راه اندازی واحدهای صنایع تبدیلی، به موضوع اشتغال کمک کرد.
دکتر نوروزی، گریزی هم به موضوع توسعه صادرات غیر نفتی استان فارس زد و گفت: می بایست با انجام کارهای جدی و ایجاد برند، جذابیت را برای مصرف کننده های خارجی محصولات کشاورزی استان فراهم کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از رشد 6/5 درصدی اعتبارات هزینه ای (حقوق و سایر مزایا) سال جاری در استان فارس خبر داد و یادآور شد: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، طبیعی است مشکلاتی در برخی از قسمت ها ایجاد شده باشد که در حال حاضر می بایست صرفاً از محل صرفه جویی و فروش اموال مازاد این مشکلات را حل کرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس از احتمال ترمیم اعتبارات هزینه ای دستگاه‌های اجرایی استان فارس در شهریور ماه سالجاری خبر داد و اظهار داشت: با وجود مشکلات هزینه‌ای، تلاش داریم تا مانده مرخصی‌های سال 1397 و پاداش پایان خدمت سال 1398 بازنشستگان دستگاه های اجرایی استان فارس را تا پایان شهریور ماه امسال پرداخت نماییم.
دکتر نوروزی در عین حال خاطر نشان ساخت: نزدیک به 18 میلیارد تومان مانده مرخصی های سال 1397 است که اگر ترمیم اعتبارات هزینه ای صورت پذیرد تا حدودی مشکلات مورد نظر برطرف خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: نیمی از پروژه های جهش تولید و همچنین اکثر پروژه های اقتصاد مقاومتی استان فارس مربوط به جهادکشاورزی استان است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس در پایان سخنان خود به موضوع ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی استان اشاره کرد و گفت: حقوق شهروندی، تکریم ارباب رجوع، اصلاح ساختار نظام اداری و همچنین دولت الکترونیک از جمله معیارهای اصلی در موضوع ارزیابی عملکرد می باشند که ضرورت دارد دستگاه های اجرایی استانی بر حول این محورها حرکت نمایند.
دکتر نوروزی با تأکید بر اینکه نباید سخت گیری در این موضوع به اندازه ای باشد که سبب پایین آمدن امتیاز و رتبه دستگاه اجرایی در ارزیابی کشوری شود، خاطر نشان ساخت: مجموعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس سعی نموده در این زمینه تعادل را بین همه دستگاه ها ایجاد کرده و اگر دستگاه های کشوری در رتبه بندی های استانی، شخصاًَ دستگاه مرتبط استانی خود را ارزیابی کنند قطعاً نتیجه بخش تر است.
در این جلسه که حدود سه ساعت به طول انجامید، گزارشی از سیمای استان در حوزه کشاورزی، توانمندی های بخش کشاورزی استان، میزان تولیدات کشاورزی استان، ظرفیت های دامی و همچنین اقدامات سازمان جهادکشاورزی استان فارس ارائه شد. از دیگر موضوعاتی که در این جلسه توسط دکتر قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ارائه شد می توان به ارائه گزارش اعتبارات هزینه ای و عمرانی این سازمان در سال 1398و ارائه گزارش تسهیلات بانکی جهادکشاورزی استان در سال 1399 اشاره کرد.
ارکان جهت ساز سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، ارائه برنامه سال جاری، کسری های سازمان جهاد کشاورزی در بخش های مختلف، مطالبات پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال های 97 و 98، لیست پروژه های دارای دیون در مدیریت آب و خاک، اعتبار مورد نیاز امور اراضی، مجموع اعتبارات مورد نیاز حوزه ترویج، اعتبار مورد نیاز برای تجهیز و نوسازی مراکز جهادکشاورزی، اعتبار مورد نیاز برای توسعه فعالیت های رسانه ای، اعتبار مورد نیاز بخش IT و هزینه های اجتناب ناپذیر جهت اجرای پروژه تولید محصولات کشاورزی و گواهی شده و استاندارد نیز از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی