[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۸
  • دوره جدید

شهرداری با اهدای کارت فرهنگ به فرهنگ‌وران خدمات می‌دهد، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و معاون شهردار شیراز در جمع فرهنگ‌وران با اعلام اینکه درصدد طراحی کارت فرهنگ هستیم، ابراز داشت: کارت فرهنگ با تهیه بانک اطلاعاتی از هنرمندان و اهل قلم صادر می‌شود و شهرداری شیراز از این طریق به فرهنگ‌وران خدمات ارائه می‌دهد.
به گزارش اداره ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، دکتر مرتضی جعفری در دیدار با نویسندگان و اهالی قلم شیراز با تبریک مناسبت روز قلم عنوان کرد: شیوع کرونا با همه سختی‌ها و گرفتاری‌ها باعث گشایش‌هایی نیز شد؛ از جمله باید به تقویت زیرساخت‌ها مجازی و اجرای برنامه‌های فرهنگی در این ساختار اشاره کرد. معاون شهردار شیراز افزود: تجربه برگزاری مجازی هفته شیراز و پوشش ملی آن نشان داد که می‌توان از ظرفیت فضای مجازی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی استفاده کرد؛ در همین راستا تمامی فعالیت‌های این سازمان، به ویژه فعالیت‌های فرهنگی در بستر مجازی بسیار پررنگ شده است؛ برای نمونه بازطراحی سایت سازمان فرهنگی برای سهولت در دسترسی و نیز بهره‌مندی از محتوای جدید، طراحی نرم‌افزار موبایلی شیرازبان در تمامی حوزه‌ها و از جمله به‌مثابه فرهنگسرای مجازی نیز در دست اقدام است و به زودی در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.
دکتر جعفری ابراز داشت: یکی از فرهنگسراهای شهرداری به بخش مجازی اختصاص داده شده است تا بتوانیم مربیان را فعال کنیم؛ همچنین ۴۰۰ رشته و گرایش در حوزه‌های فرهنگی و هنری در دست تعریف است تا بتوان به‌واسطه آن‌ها از محضر هنرمندان بهره گرفت. معاون شهردار شیراز با بیان اینکه حضور هنرمندان و نویسندگان شیرازی در فرهنگسراها باعث رونق اقتصادی و نیز افزایش مخاطب خواهد شد، از واگذاری برخی مجموعه‌های فرهنگی شهرداری به بخش خصوصی نیز سخن گفت و ابراز امیدواری کرد به‌زودی بتوان از ظرفیت این بخش‌ بهره گرفت. وی عنوان کرد: شهرداری شیراز آمادگی دارد فضاهایی را به‌صورت رایگان در فرهنگسراها در اختیار استادان قرار دهد و حتی این مکان‌ها به دفتر کار آنان بدل شود زیرا، حضور نویسندگان سبب برندسازی می‌شود.
دکتر جعفری با اشاره به اینکه هم‌نشینی علما، فضلا و ادبا در طول تاریخ زمینه‌ساز پیشرفت ادبی و هنری بوده است، ابراز داشت: با بهره‌گیری از این ایده درصدد ایجاد اتاق گفت‌و‌گوی شیشه‌ای هستیم، اتاقی که ادبا و بزرگان با رعایت استاندارد‌های بهداشتی با یکدیگر گفت‌و‌گو کنند و مخاطبان نیز به‌صورت مجازی از گفت‌و‌گو‌های آنان بهره ببرند و از آن طریق اظهار نظر کنند.
وی بیان کرد: این برنامه مشوق جوانان و نقشه راه خوبی برای آن‌هاست و می‌تواند در جهت‌دهی به مسیر حرکت آنان مؤثر باشد.
معاون شهردار شیراز همچنین از چاپ ۵۰ جلد کتاب با عنوان «کتاب شیراز» سخن گفت و عنوان داشت: سه نسخه خطی شامل قرآن کریم، دیوان حافظ و کلیات سعدی همراه با تذهیب و نگارگری معرف مکتب شیراز در حال احیاست که به‌عنوان هدایای فاخر و ارزشمند به‌عنوان میراث شیراز در مناسبت‌های مختلف تقدیم خواهد شد. دکتر جعفری در ادامه از ایجاد کارگروه میراث معنوی شیراز نیز خبر داد و افزود: بخشی از ادبیات عامیانه شیراز می‌تواند در قالب میراث معنوی معرفی شود. رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز بر ضرورت حمایت از اندیشه‌ورزان و هنرمندان و اهالی قلم شیراز تأکید کرد و بیان داشت: برای نخستین بار در شهرداری شیراز اهدای ۱۰هزار بسته معیشتی بین اقشار کم‌درآمد با یک جلد کتاب همراه بوده است و افزون بر این، فهرستی از آثار نویسندگان شیرازی در دست تهیه است که اقدام به خرید آن‌ها خواهیم کرد و در سبد هدایای شهرداری شیراز قرار می‌دهیم.
وی با بیان اینکه رویکرد سازمان فرهنگی شهرداری شیراز فارغ از نگاه‌های جانب‌دارانه و سیاسی است، گفت: این سازمان در خدمت همه کسانی است که علاقه‌مند به فعالیت در حوزه فرهنگی هستند و دغدغه این حوزه را دارند و وظیفه ما نیز احیای حوزه‌های فرهنگی و خدمات‌رسانی به شهروندان با استفاده از ظرفیت ارگان‌های مختلف است. در ادامه این نشست، اهالی قلم شیراز سیروس رومی، ابوتراب خسروی نویسنده شیرازی، احمد اکبرپور نویسنده مطرح حوزه کودک و نوجوان، الهام مزارعی دیگر نویسنده حوزه ادبیات کودک و نوجوان، اکبر صحرایی نویسنده داستان در حوزه دفاع مقدس، غلامعلی خوشبخت شاعر شیرازی، شاپور پساوند شاعر شیرازی و محمد رهام شاعر جوان شیرازی به بیان نقطه‌نظرات خود پرداختند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی