[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

مسئولان در مقابله با کرونا مسئولیت خود را ایفا کنند، روزنامه شیراز نوین

نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها با تأکید بر اینکه تولیت وزارت کشور برای نیروهای انسانی شهرداری‌ها پیامدهای نامطلوب متعددی دارد، از رئیس‌جمهور، وزیر کشور و نمایندگان مجلس خواست که مدیریت نیروی انسانی شهرداری‌ها را به شوراها واگذار کند. دکتر سید عبدالرزاق موسوی، نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها پنج‌شنبه 19 تیرماه در سی و سومین اجلاس عمومی این شورا، ضمن تقدیر از ایثارگری‌ها و جان‌فشانی‌های پزشکان و پرستاران و کارکنان بخش پزشکی کشور در موضوع مبارزه با ویروس کووید ۱۹، از رئیس‌جمهور، دولت و مجلس شورای اسلامی درخواست کرد که در جهت کاهش مشکلات ناشی از فراگیری بیماری کرونا که موجب افزایش فشار اقتصادی و اجتماعی دوچندان بر مردم و به ویژه محرومین جامعه شده است، نقش خود را ایفا کنند.
وی با بیان اینکه قرار نیست که این مردم برای همیشه سختی‌ها و مشکلات را تحمل کنند، تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی ناشی از وضعیت موجود به‌شدت افزایش یافته است و به‌عنوان عضو کوچکی از این شورا به‌شدت نگران افزایش نارضایتی مردم و کاهش سرمایه اجتماعی هستم.
شورا و شهرداری مسئول تأمین منابع مالی اداره شهرها هستند اما اختیار نیروی انسانی خود را ندارند!
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه موضوع نحوه به‌کارگیری، ساماندهی و مدیریت نیروی انسانی در شهرداری‌ها را یکی از چالش‌های جدی در حوزه مدیریت شهری به‌ویژه کلان‌شهرهای کشور دانست که روز‌به‌روز پیچیده‌تر هم می‌شود و افزود: متأسفانه در حال حاضر وضعیت نیروی انسانی در شهرداری‌های تمام کشور به‌ویژه کلان‌شهرهایی همچون تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و... غیرقابل‌قبول و نگران‌کننده است. موسوی ادامه داد: فقدان یک نظام استخدامی شفاف و متناسب با شرایط و موقعیت شهرداری‌ها و نوع نگاه به سرمایه انسانی در شهرداری‌ها دلیل اصلی بروز این چالش اساسی است.
وی افزود: حدود ۴۰ درصد از منابع مالی و بودجه شهرداری به هزینه‌های جاری و حقوق و دستمزد اختصاص می‌یابد و برخلاف گذشته و برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر که بخش عمده‌ای از منابع اداره شهرها توسط دولت تأمین می‌شود، در کشور ما تأمین منابع مالی شهرداری‌ها مستقیماً توسط مردم صورت می‌گیرد. به گفته موسوی، بخش عمده خدماتی که توسط شهرداری‌ها ارائه می‌شود از وظایف عمومی دولت است و امروز نه‌تنها هزینه اداره شهرداری، بلکه بخشی از هزینه‌های دیگر سازمان‌ها و دولت هم عملاً برعهده شهرداری‌هاست.
نماینده فارس در شورای عالی استان‌ها با تأکید بر اینکه به موجب قانون، بودجه شهرداری‌ها را شورا مصوب می‌کند و به تعبیری دیگر مسئولیت تصویب و تحقق بودجه و در نتیجه اجرای تمام برنامه‌های شهری برعهده شهرداری و شورای شهر است، ادامه داد: با کمال تعجب در ساماندهی نیروی انسانی که حداقل ۴۰ درصد از بودجه شهرداری را به خود اختصاص می‌دهد، فاقد هرگونه اختیاری است.
وی تأکید کرد: پرسش این است که چگونه می‌توانیم شورا و شهرداری را مسئول تأمین منابع مالی شهر بدانیم و به استناد ماده ۸۴ قانون شوراها آنها را مکلف به پاسخگویی و ارائه گزارش به مردم در خصوص هزینه‌کرد کنیم، اما در مدیریت و نظارت بر هزینه بیش از ۴۰ درصد بودجه شهرداری نقشی را برای آنها قائل نباشیم؟ موسوی افزود: شورای شهری که بودجه سالانه شهرداری، شامل درآمدها و هزینه‌های اداره شهر را مصوب می‌کند، به موجب قانون موظف است در تصویب بودجه و نظارت بر اجرای آن صرفه و صلاح شهر و مردم را رعایت کند؛ در بند 14 ماده 80 قانون شوراها تصریح شده که شورای اسلامی شهر در تصویب معاملات و قراردادهای شهرداری صرفه و صلاح شهر و شهروندان را رعایت کند. در این میان نباید فراموش کنیم که مهم‌ترین ابزار و مکانیزم رعایت این صرفه و صلاح، چیزی جز مدیریت منابع مالی و انسانی در قالب بودجه مصوب شورا نیست. وی خاطرنشان کرد: همه می‌دانیم که قانون اساسی شأن ویژه‌ای برای شوراها قائل شده و این برگرفته از مبانی دینی و اسلامی و از نظرات بنیان‌گذار این نظام است که در روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی دستور تهیه آیین‌نامه شوراهای اسلامی را صادر و به‌صراحت اعلام فرمودند که کلیه امور شهر ب