[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

قاچاق، صنعت پیروز ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

یکی از دردهای بی‌درمان جامعه امروزی ما اعتیاد به قاچاق انواع مواد مخدر، کالا، ارز و سایر موارد ضدتولید در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی است. تنها موردی از قاچاق که در قالب صادرات انجام می‌شود و صدای آمارهای آن شنیده نمی‌شود، قاچاق متفکران، اندیشمندان و نخبگان ایرانی به سایر کشورهای دارای رشد بالای اقتصادی‌اجتماعی است.
درواقع ما به دست خودمان تیشه به ریشه امر توسعه و خودگردانی کشور و رهایی از وابستگی در دو زمینه اقتصادی و اجتماعی با زیرشاخه‌های فرهنگی می‌زنیم.
قاچاق نوعی سیستم اقتصادی قدرتمند و پردرآمد و پرچالش است که شناسایی و متلاشی کردن هسته‌های مرکزی آن تا امروز غیرممکن و پرتنش بوده است؛ چراکه سیاستی پشت ماجرای قاچاق وجود دارد که به اذعان بزرگان کشور، در حال انجام از مبادی رسمی و هویدای گمرکات کشور در روز روشن است...

 این تعبیر همان تأیید مافیای در حال تکذیب است که گاهی با شاخه‌ها و نه ریشه‌ آن در حال مقابله پرتلفات هستیم.
ما روز روشن اقتصاد و جامعه متصل به آن را به مسلخ می‌بریم و تنها نقش حامی این قربانی را بازی می‌کنیم؛ چراکه ورود به مسیر این اتفاق امری عمدی و با نیت قبلی و به قولی مهندسی شده است.
قاچاق ضد تولید است. قاچاق نوعی ماده مخدر است که اقتصاد یک کشور را به سستی و نیستی می‌کشاند و در بعد اجتماعی قاچاق افراد یک جامعه را به مرز نیستی و نهاد خانواده را در نبود یک اراده قوی به نابودی می‌کشاند.
باید دید طراحان امر اعتیاد چگونه اقتصاد و اراده یک ملت را با محصولات قاچاق سست و بی‌روح می‌کنند و آنان را به مرز نیستی می‌کشانند.
برابر با آمارهای موجود در دو حوزه صادرات و واردات محصولات قاچاق دچار افزایش و زایش بوده‌ایم.
خروج نخبگان از کشور آن هم به روش‌های خاص و قرار گرفتن در شرایط بدون بازگشت، صادرات نفت خام آن هم در شرایط بدون بازگشت ارز حاصله و البته واردات انواع محصولات مخدر و موارد مصرفی در سطوح غیرقابل‌باور به‌شدت ادامه دارد.
یکی از جمله دلایل مهم زمین‌گیرشدن تولید و اقتصاد داخلی کشور نبود اراده برای باور توانستن و ضعف شدید وابستگی به محصولات وارداتی از جمله نشئه‌جات است.
حجم بالای کشفیات مواد مخدر و نیز کالای خارجی در عمق خاک کشورمان حکایت از توفیق امر قاچاق با درآمدهای سرشار دارد و این حجم از کشفیات دال بر ورود آن به قلب اقتصادمان وجاری شدن در رگ‌ها و شریان‌های حیاتی کشور، اقتصاد و امور اجتماعی با تأثیرگذاری شدید بر نهاد خانواده دارد.
اعتیاد بلایی خانمان سوز است که همه چیز انسان‌های بدون اراده را نابود می‌کند؛ آنچنان که هم نهاد خانواد و هم نهادهای تولید را مبتلا و نابود می‌کند.
این روزها اما قاچاق مرزهای فرهنگی ما را نشانه رفته است. تنها مورد خاص و فعال اقتصادی‌اجتماعی کشورمان صنعت پرمنفعت و البته اشتغال‌زای قاچاق است.
قاچاق به یک فرهنگ تبدیل شده که با انجام آن می‌توان به برتری اقتصادی و در نظام اجتماعی رسید و دست اندرکاران آن را می‌توان در مناسبت‌های خاص اجتماعی با ارائه توانمندی‌های اقتصادی در روزگار رکود اقتصادی مشاهده نمود.
شناسایی دارندگان ثروت و آن دسته از افراد که از پرداخت مالیات فرار می‌کنند بسیار آسان و قابل وصول است؛ چراکه دولت می‌تواند با مراجعه به کد ملی افراد این ممکن را به انجام برساند و ثروتمندان خاص و بی‌هنر را در شبکه‌های اقتصادی شناسایی نماید.
شناسایی فعالین در شبکه اقتصاد زیرزمینی بسیار آسان و شدنی است که البته اراده ای بزرگ می‌خواهد که وجود ندارد؛ چرا که اولین چیزی که اعتیاد از انسان می‌گیرد، اراده است.
باور داریم نجات کشور اراده می‌خواهد که وجود ندارد.
باید امیدوار بود روزی روزگاری با اراده‌ای برتر و قدرتمند بر ضعف‌های اقتصادی‌اجتماعی خودمان غلبه کنیم و آن روز روز جشن استقلال ماست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی