[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۴
  • دوره جدید

ادای دین شهرداری شیراز به تمدن ایرانی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
 شهردار منطقه 7 شیراز گفت: بیش از یکصد پروژه عمرانی در منطقه 7 شهرداری شیراز در حال طراحی و اجرا می‌باشد که عملیات ساخت بسیاری از آنها در سال جاری به پایان خواهد رسید.
مهندس سعید معصومی صبح شنبه 21تیرماه در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها در راستای دستیابی به اهداف کلانی نظیر آب و هوای پاک، بهبود مشکلات ترافیکی و ارتقای شاخصه‌های زیست محیطی اجرایی می‌شوند. این مقام مسئول با اشاره به این نکته مهم که قانون‌مداری باعث رفاه و آسایش شهروندان خواهد شد اظهار داشت: مسائل فرهنگی و اجتماعی در دستور کار اصلی شهرداری منطقه 7 شیراز قرار دارد و با کمک سایر دستکاه‌ها تلاش می‌کنیم مشکلاتی که در زمینه آسفالت، بهداشت و محیط زیست وجود دارد را برطرف سازیم. وی بروز برخی از مشکلات شهری را ناشی از عدم احترام به قانون ارزیابی کرد و گفت: شهرداری به صورت پیوسته نسبت به نظافت جداول همت می‌گمارد ولی متأسفانه در زمان بروز بارندگی‌ها با انبوهی از زباله‌هایی روبه‌رو هستیم که فرایند جمع آوری آب‌های سطحی را با مشکل مواجه می‌کنند. مهندس معصومی با اشاره به اینکه عوارض پرداختی شهروندان باید در خدمت شکوفایی شهر قرار گیرد، بیان داشت: شهرداری خود را در زمینه مدیریت بهینه منابع مسئول می‌داند و تلاش داریم با ارتقای فرهنگ شهروندی و ارائه آموزش‌های اجتماعی خدمات مؤثری را ارائه کنیم.
شهردار منطقه 7 شیراز از طرح‌های مشارکتی شهرداری شیراز با شهروندان خبر داد و گفت: در پارک‌ها و مدارس آموزش‌های متنوعی در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد تا عموم جامعه در نگهداری فضای سبز شهری با مدیریت امور شهری سهیم شوند. همچنین با هماهنگی‌های به عمل آمده با پیمانکاران، هر یک از شهروندان محترم که متقاضی دریافت نهال باشند در اختیارشان قرار می‌گیرد تا نگهداری آنها را برعهده گیرند. همچنین در زمینه آسفالت معابر چنانچه شاهد همکاری‌های مردمی باشیم می‌توان بیش از 25 سال کیفیت آن را در حد مطلوب نگه‌داشت. این مقام مسئول با تأکید بر این نکته که شهرداری بدون مشارکت و حمایت‌های مردمی به جایی نخواهد رسید، بیان داشت: در سال 99 بودجه منطقه 7 شهرداری شیراز 90میلیارد تومان است که نزدیک به 30درصد ان صرف نگهداری این منطقه می‌شود و امیدواریم با حمایت شهروندان به پایداری اقتصادی نزدیک شده و بودجه منطقه 7 نیز به 120میلیارد تومان ارتقا یابد. 
شهردار منطقه 7 شیراز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آثار تاریخی مهمی از دوران قبل از اسلام نظیر برم دولک، قصر ابونصر و قلعه ای تاریخی در پل فسا در محدوده شهرداری منطقه 7 قرار دارد و مدیریت امور شهری می‌کوشد تا با ساماندهی این مناطق بر جذابیت‌های شهری افزوده و به تاریخ و تمدن این سرزمین ادای دین کند. در همین زمینه منطقه 30 هکتاری از قصر ابونصر متعلق به دوره ساسانی در مسیر منظر پردازی قرار گرفته تا ماندگار شود.وی از تلاش برای ایجاد تعاملات سازنده با اداره اوقاف خبر داد و گفت: 9 هکتار از فضای پیرامونی این پروژه تملک شده که در فاز اول به بهره برداری خواهد رسید و در اواخر سال جاری به عنوان یک مجموعه گردشگری جهانی به شهروندان و مردم فرهنگ مدار شیراز تقدیم می‌شود.
مهندس معصومی در ادامه از آغاز عملیات بهسازی برم دولک خبر داد و گفت: پروژه معراج در ورودی قلعه شهر تاریخی قرار دارد که متأسفانه مخروبه‌هایی از آن به جا مانده و شهرداری منطقه 7 شیراز آن را به صورت پارک طبیعت طراحی می‌کند و با بهره برداری از آن 80 هکتار به فضای سبز شهری افزوده خواهد شد. این مقام مسئول با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری و بهسازی دریاچه نمک گفت: فرآیند تر و خشک شدن دریاچه نمک آسیب‌های جدی را برای محیط زیست شیراز و منطقه به دنبال دارد و در زمان خشکسالی با وزش بادهای شرقی شاهد تهدیدات بالقوه برای شیراز هستیم. به همین منظور باید با راهکارهایی نظیر اعمال فیلترهای سبز این منطقه را ایمن سازی کرد. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به احداث پارک طبیعت 50 هکتاری در کوه‌های نصرآباد گفت: تا جای امکان باید از بتن و سیمان پرهیز کنیم و به جای آنها فضای سبز شیراز را با راهکارهای طبیعی تقویت نماییم. چنانچه در گذشته طرح‌های مطالعاتی برای آبخیزداری و افزایش ضریب نفوذ خاک و ایجاد پوشش‌های گیاهی در دستور کار قرار گرفته بود، شاهد سیلاب‌های ویرانگر نبودیم. شهردار منطقه 7 شیراز با اشاره به اهمیت تبدیل سیلاب‌ها و بارندگی‌ها به فرصتی برای غنی سازی آب‌های زیرزمینی گفت: گل آلودی رودخانه خشک در زمان بارندگی نشان از فرسایش شدید خاک دارد و شهرداری منطقه 7 هرساله هزینه‌های زیادی را به لایروبی رودخانه خشک اختصاص می‌دهد. در حالی که این مسئله با اعمال طرح‌های آبخیزداری به حداقل خواهد رسید و با توجه به بحران بارش‌های زیاد در بازه زمانی کم، اجرای این پروژه‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است. مهندس معصومی در پایان گفت: باید با احداث بزرگراه‌هایی نظیر حسینی الهاشمی ترافیک ورودی به شهر شیراز را کم کنیم و ضرورتی ندارد اتومبیل‌هایی که قصد ورود به شهر ندارند از محورهای درون شهری استفاده کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی