[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

بازخوانی کارنامه بانک‌ها و مدیران ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، سیصد و پنجاه و پنجمین جلسه کارگروه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کمیته اجرایی ارتقای توان تولید اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس با حضور ابراهیم عزیزی و علیرضا پاک فطرت نمایندگان مردم شهرستان‌های شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی، اعضای کارگروه، مدیران بانک‌های عامل و فعالان صنعتی در محل شهرک صنعتی بزرگ شیراز برگزار شد.
دراین جلسه مشکلات واحد‌های تولیدی و صنعتی در بخش‌های بیمه، بانک، تأمین اجتماعی، مالیات، گمرک، ثبت سفارش، تسهیلات و سرمایه در گردش و تأمین نقدینگی و نیز برخی مشکلات زیرساختی بررسی و تصمیمات اجرایی با هدف توسعه بیش از پیش فعالیت‌های اقتصادی، تولیدی و صنعتی در این شهرک اتخاذ شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس در این جلسه گفت: با وجود فشارهای خارجی و تحریم‌های ظالمانه و مزید بر علت بودن بیماری کرونا، ضرورت دارد تا مسئولین استان نسبت به رفع مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی اقدامات لازم و اجرایی را اعمال نمایند.
«ظفر افشون» با تأکید بر لزوم افزایش اختیارات استانی دستگاه‌های اجرایی و پیگیری لازم نمایندگان در مجلس جهت تسهیل امور در استان فارس افزود: با در اولویت قرار دادن رفع مشکلات واحدهای تولیدی و راه اندازی واحدهای راکد و نیمه فعال، کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید هر هفته در مرکز استان یا در واحدهای تولیدی در شیراز و شهرستان‌ها برگزار و ضمن بحث، برررسی و تبادل نظر، راهکارهای اجرایی اتخاذ می‌گردد.
وی تأکید نمود: در راستای تحقق جهش اقتصادی ابلاغی مقام معظم رهبری،تحت هیچ شرایطی بانک‌ها حق رفتن به سمت تملک واحدهای صنعتی در حال فعالیت را ندارند و مشکلات در کارگروه حل و فصل می‌شود.
دکتر علیرضا پاک‌فطرت، نماینده مردم شریف شیراز و زرقان و عضو کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه باید توسعه موزون در کل استان فارس را دنبال کنیم بر لزوم توزیع عادلانه تسهیلات بانکی بین صنعتگران تأکید کرد و گفت: باید دقیقاً کنترل شود که این سرمایه‌ها در تولید به کار گرفته شوند و مدیران دستگاه‌های اجرایی هم باید شجاعت داشته باشند و سعی کنند از قانون به گونه‌ای برداشت کنند که در جهت جهش تولید و رونق تولید باشد. وی افزود: شاید امروزه یکی از مشکلات تولید، بانک‌ها هستند که با بدنه دولت هماهنگ نیستند و این مشکل را باید رئیس جمهور حل کند. نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس یازدهم نیز در این جلسه اظهار داشت: ما نمایندگان و مدیران در استان باید تلاش نماییم تا در این شرایط ویژه اقتصادی برای صنعتگران و کارآفرینان و تولید کنندگان مسیر هموار شود و از ظرفیت‌های قانونی و اختیارات این ستاد استفاده کنیم. دکتر ابراهیم عزیزی با اشاره به اینکه قرار است در این جلسات و نشست‌ها مشکلات اساسی تولید کنندگان رفع گردد، افزود: پذیرفته نیست که برخی از بانک‌ها با جدیت و فوریت موضوعات صنعتگران را دنبال نکنند و همه چیز را متصل به تهران کنند. وی ادامه داد: امروز وظیفه همه مدیران است که با برنامه ریزی دقیق و سریع نسبت به رفع نیازها در این حوزه اقدام عملی و جدی کنند تا بشود گام‌های مؤثر در جهت اجرایی شدن جهش تولید برداریم.
وی گفت: با رونق واقعی چرخ صنعت و ایجاد اشتغال پایدار است که می‌توانیم ادعا کنیم که در حوزه حمایت از تولید کنندگان گام‌های مؤثری برداشته ایم.
عزیزی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین انتظارات ما از دستگاه‌های اجرایی و شبکه بانکی در سال جهش تولید عمل به مصوبات است، تصریح کرد: توجه به اجرایی شدن مصوبات ستاد رفع موانع تولید لازم‌الاجراست و قطعاً باید نتایج مثبت فراوانی در زمینه اقتصادی و اجتماعی برای استان به دنبال داشته باشد تا نتیجه این جلسات برای تولیدکنندگان ملموس شود.
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس یازدهم تأکید کرد: اگر واحدهای تولیدی به تولید خود ادامه داده و اشتغال را حفظ کنند منافع آن به همه استان خواهد رسید لذا هم شبکه بانکی و هم دستگاه‌ها باید مصوبات این ستاد را اجرایی کنند و اگر نیاز به مجوزهای قانونی بیشتر از طریق رده‌های بالا دستی است نمایندگان این موضوعات را پیگیری می‌نمایند.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز توجه ویژه به شهرک صنعتی بزرگ شیراز و لزوم رفع مشکلات آن را اقدامی مؤثر در راستای ایجاد اشتغال پایدار و توسعه صنعتی در کلان شهر شیراز دانست و گفت: این مهم با همکاری، تعامل و هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی امکان پذیر خواهد بود. احد فتوحی گفت: این شهرک صنعتی که از بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی کشور محسوب می‌شود، مهم‌ترین قطب صنعتی استان فارس به شمار می‌آید.
وی با بیان اینکه حدود 70 درصد از واحد‌های صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی استان فارس در شهرک صنعتی بزرگ شیراز مستقر هستند، افزود: از بیش از 4هزار و 400 قرارداد در شهرک صنعتی شیراز منعقد و 2240واحد صنعتی، تولیدی، صنفی و کارگاهی در این شهرک صنعتی مشغول به فعالیت هستند که این موضوع بیانگر اهمیت راهبردی این شهرک صنعتی است. بنابراین باید با توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها و رفع چالش‌ها و مشکلات، بهترین خدمات به صنعتگران ارائه شود.
فتوحی با بیان اینکه شهرک صنعتی بزرگ شیراز با دارا بودن واحد‌های مطرح و شاخص کشور در حوزه‌های مختلف صنعتی نقش مهمی در تولید و صادرات بر عهده دارد، ادامه داد: در حال حاضر حدود 24هزار نفر اشتغال مستقیم توسط واحد‌های صنعتی این شهرک صنعتی ایجاد شده است که بیمه آنها توسط واحد‌های صنعتی به‌صورت مستمر پرداخت می‌شود و برای چند برابر این نفرات نیز اشتغال غیرمستقیم ایجادشده است.
مدیر عامل این شرکت با بیان به اینکه بخش زیادی از اراضی 1300هکتاری این شهرک صنعتی در فازهای مختلف به سرمایه‌گذاران واگذارشده و این شهرک صنعتی در حال تکمیل است گفت: مباحث توسعه اراضی این شهرک صنعتی را در دستور کار قرارداده ایم.
فتوحی، تأمین پایدار آب موردنیاز واحد‌های صنعتی را از مهم‌ترین ضرورت‌های این شهرک صنعتی بیان کرد و گفت: در این زمینه علاوه بر طرح‌های تأمین آب از طریق چاه‌های آب و اخذ مجوزهای جدید، طرح‌های دیگری نظیر انتقال آب سطحی شیراز و نیز استفاده از پساب تصفیه شده تصفیه خانه شیراز نیز در برنامه قراردارد که نیاز است دستگاه‌های متولی نظیر آب منطقه ای فارس در این زمینه حمایت و همراهی داشته باشند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس یکی از بخش‌های مهم و نقش‌آفرین در اقتصاد استان را شهرک‌های صنعتی عنوان کرد و گفت: تعامل و ارتباط بیشتر با تولیدکنندگان و آشنا شدن با نیازها و چالش‌های تولیدکنندگان نقش قابل ‌توجهی در تحقق جهش تولید و توسعه اشتغال پایدار در استان و کشور دارد.
مهندس حمیدر رضا ایزدی در پایان با بیان اینکه مصوبات این کارگروه کاملاً قانونی و لازم الاجراست اظهار داشت: واحدهای صنعتی می‌توانند مسائل و مشکلات خود را به سازمان صمت فارس ارائه نمایند تا پس از بررسی‌های کارشناسی در زمان مقرر، درخواست آنها بررسی و در کارگروه استانی مطرح شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی