[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

کرونا؛ مبارزه پرتلفات ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
 به همت شهرداری کلانشهر شیراز کمپین #من_هم_ماسک_می‌زنم راه اندازی شد. این مراسم صبح دیروز یکشنبه 22تیرماه با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار شیراز به منظور جلب مشارکت شهروندان برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا برگزار شد.
رییس شورای شهر شیراز در این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: شورای شهر شیراز آمادگی دارد تا با کمک دیگر دستگاه‌ها در حوزه مقابله با شیوع ویروس کرونا گام‌های اساسی بردارد. دکتر سیدعبدالرزاق موسوی با اشاره به اهمیت نجات جان انسان‌ها در کشاکش بحران‌ها گفت: حساسیت افکار عمومی وقتی که در برابر خطرات جدی قرار می‌گیرد افزیش یافته و امروز تمام مجموعه‌های پزشکی در دنیا و کشور ما تاکید بر استفاده از ماسک و رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دارند. به طور حتم در شرایط کنونی همه ما باید نسبت به رعایت اصول بهداشتی متعهد باشیم و با کمترین هزینه به هدفمان که همانا بهبودی و سلامتی جامعه است نزدیک شویم. وی در پاسخ به این پرسش که آیا شورای شهر بودجه ای برای مقابله با موج دوم شیوع ویروس کرونا پیش بینی کرده خاطر نشان کرد: در جلسه شورای عالی استان‌ها که با حضور معاون رییس جمهور برگزار گردید، به نمایندگی از شورا اعلام نمودم که بی توجهی در این حوزه و عدم پیش بینی منابع مالی کافی در سطح ملی برای مبارزه با ویروس کرونا موجب تهدید‌های جدی در حوزه امنیت ملی و سلامت جامعه خواهد بود. این مقام مسئول با اشاره به مشکلات عدیده اقتصادی که گریبانگیر مردم است، اظهار داشت: هم اکنون در خطر از دست دادن سرمایه‌های ارزشمند اجتماعی هستیم؛ زیرا قشر قابل ملاحظه ای از حامعه با مشکلات مالی روبه‌رو هستند و باید مشکل دهک هایی که نان شب خود را به صورت روزانه روزانه به دست می‌آورند، حل شود.
رییس شورای شهر شیراز با بیان اینکه مشکل ما در کشور این است که هنوز به آن نقطه نرسیدیم که دیگران را ببینیم و به یکدیگر فکر کنیم، افزود: متاسفانه گروهی در این اندیشه هستند که اگر کاری انجام می‌شود باید به نام خودشان ثبت شود. در حالی که در آموزه‌های دینی و ارزش‌های اخلاقی تاکید گردیده که باید تلاش کرد تا کار خوب و نیک انجام پذیرد و نام افراد در مراتب بعدی اهمیت است. دکتر موسوی با اشاره به اینکه با اتکا به ظرفیت‌های موجود می‌توان مشکل مردم را حل کرد خاطر نشان کرد: تعطیلی ناوگان‌های اتوبوس و مترو با دستور ستاد پیشگیری از کرونا استان انجام شده و باید به انحاء مختلف خسارت‌های اقشار آسیب دیده را کاهش داد.
در ادامه این مراسم شهردار شیراز گفت: مجموعه شهرداری شیراز در قبال سلامت یکایک شهروندان احساس مسئولیت می‌کند. مهندس حیدر اسکندرپور در جمع خبرنگاران از دغدغه و تعهد مجموعه مدیریت شهری نسبت به سلامت عمومی جامعه خبر داد و افزود: اگرچه شهرداری مسئولیت مستقیمی در این زمینه ندارد اما تمامی امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مجموعه مدیریت شهری برای مقابله با کرونا بسیج شد. وی با تشریح برخی از این اقدامات گفت: از دهم اسفندماه بخشنامه‌های مراقبتی و دورکاری برای پرسنل شهرداری شیراز صادر شد که زودتر از بسیاری دستگاه‌های دولتی بود. در ادامه و از بیستم اسفندماه اتوبوس و مترو تعطیل شدند و با برنامه ریزی و مهیا نمودن زیرساخت‌ها در بستر فضای مجازی، حضور شهروندان در شهرداری‌ها به حداقل ممکن رسید.
شهردار شیراز از تبدیل کرونا به عنوان فرصتی برای تقویت شهرداری الکترونیک خبر داد و گفت: با توجه به شیوع موج دوم کرونا و بر اساس پروتکل‌های سازمان بهداشت جهانی و مصوبات دانشگاه علوم پزشکی و ستاد مبارزه با کرونا فرایند ضد عفونی و گندزدایی‌ها به صورت هدفمند اجرا می‌شود. این مقام مسئول با اشاره به نقش 85درصدی ماسک در جلوگیری از انتقال کرونا گفت: کمپین #من_هم_ماسک_می‌زنم در کنار کارکردهای آموزشی و تبلیغاتی دارای ساختار اجرایی نیز است و بیش از 200 نفر از ماموران شهرداری در سطح شهر و اماکن شلوغ مردم را به استفاده از ماسک تشویق می‌کنند. اگرچه این مسئله در حیطه تعهدات شهرداری نیست و از امکانات بالقوه ای هم برای مقابله فیزیکی برخوردار نیستیم، با این حال تلاش می‌شود تا جایی که امکان دارد برای تقویت این کمپین وسایل پیشگیری و ضدعفونی به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گیرد.
مهندس اسکندرپور دو هفته پیش رو را برای شهر شیراز سرنوشت ساز قلمداد کرد و گفت: مردم شیراز در اسفندماه با رعایت اصول بهرداشتی و در خانه ماندن توانستند کرونا را شکست دهند و در برهه کنونی نیز چنانچه بتوانیم از انتقال ویروس پیشگیری کنیم، در ماه‌های آتی در امان خواهیم بود. بنابراین این مردم شیراز هستند که باید تصمیم بگیرند که تا چه اندازه در ماه‌های آتی قرار است درگیر کرونا باشیم. وی با اعلام این مسئله که مراقبت از یکدیگر با ماسک زدن اتفاق می‌افتد اظهار داشت: چنانچه نتوانیم از گسترش ویروس جلوگیری کنیم به سرنوشت خوزستان و دیگر شهرهای بحرانی ایران دچار خواهیم شد.
شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعطیلی اتوبوس و مترو گفت: تعطیلی وسایل حمل و نقل عمومی بخش‌های عمده ای از جامعه را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. بخش هایی که در شهرک‌های اقماری کلانهشر زندگی می‌کنند و از وسیله نقلیه شخصی برخوردار نبوده و باید متحمل هزینه زیادی برای رفت و آمد شوند. بنابراین این مسئله شهرداری‌ها را با یک پارادوکس روبه‌رو ساخته است. از یک طرف مصلحت عمومی جامعه ایجاب می‌کند که مترو و اتوبوس و فروشگاه‌های بزرگ و مکان هایی نظیر این‌ها در روزهای پیش رو تعطیل باشند و از یک طرف بخش هایی از جامعه متحمل آسیب‌های اقتصادی زیادی خواهند شد. مهندس اسکندپور در پایان گفت: اگر در روزهای پیش رو به سلامت از پیک بیماری عبور کنیم دیگر نیازی به ادامه تعطیلی وسایل حمل و نقل عمومی نیست. شایان ذکر است کمپین #من_هم_ماسک_می‌زنم به همت شهرداری کلانشهر شیراز و در راستای جلب مشارکت شهروندان برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در شهر شیراز راه اندازی شد. این کمپین در حوزه‌های نرم افزاری شامل رویکردهای تبلیغاتی و آموزشی و در زمینه اجرایی با حضور 200 نفر از پرسنل شهرداری شیراز اجرا خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی