[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

سقوط صادرات با التهاب ارزی ، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: بهترین و ساده‌ترین راه حل برای بازگشت کامل ارز حاصل از صادرات به کشور این است که دولت این ارز را به قیمت روز از صادرکننده خریداری کند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، جمال رازقی افزود: چگونه ممکن است بخش خصوصی به ویژه بخش خصوصی که تولید کننده صادراتی است ارز خود را به کشور بازنگرداند.
او ادامه داد: اگر کسی هم باشد که ارز خود را بازنگردانده باشد قطعاً آن واحد تولیدی دیگر فعالیت ندارد و صاحب آن نیز در خارج از کشور است اما یک واحد که هنوز فعالیت دارد ارز خود را هم به کشور بازمی‌گرداند.
وی تصریح کرد: در لیستی که تحت عنوان متخلفان بازگشت ارز حاصل از صادرات منتشر شده تقریباً نام تمام واحدهای تولیدی صادراتی فعال استان فارس قرار دارد؛ در حالی که همه آنها به هر شکل ممکن ارز خود را به کشور وارد کرده‌اند. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس افزود: عمده واحدهای تولیدی صادراتی یا ارز خود را به صرافی داده و ریال دریافت کرده‌اند، تعداد قابل توجهی کالاهای خود را در خارج از کشور به ویژه در برخی کشورهای همسایه، ‌به صورت ریالی فروخته‌اند و آن دسته از صادرکنندگانی هم که کالا به کشورهای دیگر منطقه صادر کرده‌اند، عمدتاً ارز خود را در آنجا به صرافی تحویل داده و در کشور، ریال دریافت کرده‌اند. رازقی اظهار داشت: تعدادی از صادرکنندگان نیز با ارز خود مواد اولیه، قطعات یدکی یا ماشین آلات مورد نیازشان را خریداری کرده و به کشور وارد کرده‌اند. وی گفت: یکی از واحدهای تولیدی بزرگ استان در نامه‌ای به اتاق بازرگانی فارس اعلام کرده که اگر کارت بازرگانی او را باطل کنند واحد تولیدی خود را تعطیل خواهد کرد؛ چرا که معتقد است ارز خود را به کشور وارد کرده است. او گفت: طرح برخی اظهارنظرها درباره تولیدکنندگان فعال در عرصه صادرات، کمکی به اقتصاد کشور نمی‌کند و فقط باعث ایجاد بی انگیزگی در صادر کننده و کاهش میزان صادرات می‌شود و مقایسه حجم صادرات ماه جاری با ماه‌های اخیز بیانگر کاهش صادرات است. رازقی اضافه کرد: کسی که مواد اولیه و لوازم بسته‌بندی و امکانات را با قیمت ارز آزاد تهیه می‎کند چگونه می‌تواند ارز خود را با نرخ نیمایی بفروشد.
وی گفت: در ابتدا که بحث ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح شد اعلام کردیم که این سیاست پاسخ نمی‌دهد و به ایجاد رانت منتهی می‌شود؛ بهتر است که ارز تابع عرضه و تقاضا باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی