[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۴
  • دوره جدید

تأمین اجتماعی مولد سرمایه بزرگ بیمه‌شدگان باشد ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس در دیدار با کارکنان تأمین اجتماعی که به مناسبت هفته تأمین اجتماعی صورت پذیرفت، گفت: یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی در کشورهای پیشرفته شاخص رفاه اجتماعی است که اساسی‌ترین مطلب آن پوشش بیمه‌ای اعم از درمانی و دیگر پوشش‌های موردنیاز است.
وی هدف از ایجاد نهاد تأمین اجتماعی را درواقع ایجاد دولت رفاه و افزایش عدالت اجتماعی برشمرد و بیان داشت: در همه دولت‌ها تلاش بر این بوده که عدالت اجتماعی با حضور همین نهادها گسترش پیدا کند و قشرهای نیازمند تحت پوشش قرار بگیرند. دکتر رحیمی افزود: در برهه‌ای از زمان سازمان تأمین اجتماعی دچار کم‌توجهی شد و معضلاتی هم بر آن عارض شد اما تلاش دولت یازدهم و دوازدهم این بود که استقلال سازمان حفظ شود. 
استاندار فارس با اشاره به حمایت‌های دولت در جلسات تسهیل و رفع موانع تولید گفت: سعی بر این است که تناسب بین ورودی و خروجی سازمان حفظ شود و انتظار بیش از حد از سازمان تأمین اجتماعی ممکن است چرخه حرکت معمول آن را دچار نقصان و ایراد کند؛ زیرا در صورتی که  ورودی‌های تأمین اجتماعی کاهش یابند، طبیعتاً پرداختی آن را نیز تحت تأثیر قرار خواهند داد. وی در توصیه‌ای به مدیران تأمین اجتماعی، خواستار ایجاد نگرشی جدی در میان همه کارکنان شد و بیان داشت: مدیران باید توجه کنند که ما هم روزی در موقعیت ارباب رجوع  قرار می‌گیریم، پس باید تکریم و حفظ کرامت کسانی که به ما مراجعه می‌کنند را در ذهن خود و کارکنان نهادینه کنیم و آنها را عزیز بداریم. 
دکتر رحیمی با اشاره به شرایط کنونی اقتصادی کشور گفت: امروز مردم تحت فشار معیشت و تورم و گرانی هستند و باید از فشاری که امروز بر مردم هست بکاهیم و باید وضعیت را به سمت تعادل پیش ببریم؛ زیرا تلاطم‌هایی که در زمینه تحریم‌ها بر اقتصاد ما تحمیل شده روی معیشت و سلامت و امنیت تأثیر می‌گذارد. 
استاندار فارس از مدیران حاضر در این دیدار خواست تا با توجه به قابلیت‌ها و تجربیات و اشراف کارکنان در سطح استان که همواره با مسائل اجرایی در ارتباط هستند، پیشنهاد‌ها و راهکارهای حل مسائل را به ستادهای کشوری ارائه دهند؛ زیرا این نقطه‌نظرات اساسی‌تر و عقلانی‌تر و راهگشاتر خواهد بود. 
وی در ادامه سخنان خویش گفت: کارکنان تأمین اجتماعی باید مولد سرمایه‌های عظیمی باشند که بیمه‌شدگان به رسم امانت در اختیار آنها قرار داده‌اند و از طرفی باید به فکر سرمایه‌گذاری مناسب برای افزایش ارزش این سرمایه‌ها باشند. 
 دکتر رحیمی همچنین به افزایش پوشش بیمه‌ای در استان فارس اشاره کرد و اظهار داشت: حتی‌المقدور تلاش نمایید تا آن کسانی که مشمول بیمه‌های دیگر قرار ندارند، با رعایت مقررات زیر چتر تأمین اجتماعی قرار بگیرند.
استاندار فارس با اشاره به طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان نیز گفت: باید به فکر افزایش توان خرید مستمری‌بگیران باشیم و دولت نیز در این ایام بیش از ۳۲هزار میلیارد تومان برای توجه به همین نهادهای حمایتی به‌ویژه تأمین اجتماعی تأمین اعتبار کرده است و در طول چند سال گذشته نیز به تناسب افزایش خوبی در زمینه افزایش مقرری مستمری‌بگیران داشته ایم.
 وی در پایان سخنان خویش با اشاره به پایین بودن نرخ بهره‌مندی بیمه‌شدگان فارس از خدمات درمانی تأمین اجتماعی به نسبت میانگین کشوری تأکید کرد: گسترش قرارداد با مراکز درمانی درجه یک و قابل قبول برای ارائه خدمات و تلاش در جهت ساخت و بهره‌برداری از بیمارستان جدید تأمین اجتماعی می‌تواند در بهبود این روند کمک شایانی کند. 
مدیر کل تأمین اجتماعی فارس نیز در این دیدار گفت: بعد از گذشت 30 سال اولین باری است که عالی‌ترین مقام دولت در استان فارس در مجموعه اداره‌کل تأمین اجتماعی فارس قدم می‌نهد و از این حیث امیدواریم که این حرکت منشأ خیرات بسیاری برای این مجموعه باشد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه استان فارس چهارمین استان کشور از حیث پوشش بیمه ای کشور است، گفت: قریب به دو میلیون و 220 هزار نفر و به معنای دیگر 46 درصد از جمعیت فارس تحت پوشش خدمات این سازمان هستند.
کشاورز با اشاره به هزینه‌های ماهیانه این سازمان در قالب تعهدات بلند و کوتاه‌مدت به مخاطبین تأمین اجتماعی گفت: ماهیانه مبلغی بالغ بر 400میلیارد تومان صرف مستمری بازنشستگان 50 میلیارد تومان صرف تعهدات کوتاه‌مدت و مقرری بیمه بیکاری و قریب به 105 میلیارد تومان صرف هزینه درمانی بیمه‌شدگان استان می‌کنیم و این در حالی است که مبالغ درآمدی ما از محل دریافت حق بیمه کمتر از 410 میلیارد تومان است و مطالبات ما از کارفرمایان نیز 1200 میلیارد تومان است.
مدیر کل تأمین اجتماعی فارس در ادامه  به معرفی خدمات سازمان در دوران شیوع کرونا پرداخت و گفت: برای جلوگیری از شیوع کرونا علاوه بر رعایت استاندارد‌های بهداشتی اقداماتی همچون تمدید کلیه دفترچه‌های درمانی، توقف بازرسی‌های کارگاهی، تأیید استراحت پزشکی بیمه‌شدگان بدون تشکیل کمیسیون، پرداخت بیمه بیکاری بیمه‌شدگان کارگاه‌های آسیب‌دیده و تمدید مهلت پرداخت حق بیمه بیمه‌های توافقی و همچنین حذف مراجعه حضوری برای تمدید اعتبار دفترچه‌های درمانی را در دستور کار قرار دادیم.
وی همچنین از طرح ابتکاری مدیرعامل سازمان در شناسایی و به‌کارگماردن افراد دارای صلاحیت در پست‌های مدیریتی گفت: با برگزاری آزمون کتبی و بررسی و احراز صلاحیت‌ها، حائزین شرایط پست‌های مدیریتی دارای تعهد و تخصص درون سازمان شناسایی شدند و با بازنشستگی 60 نفر از کارکنان و جایگزین‌نمودن افراد موفق در این آزمون در حقیقت250 گردش شغلی ایجاد شد.    
کشاورز به برنامه‌های آتی اداره کل تأمین اجتماعی استان فارس اشاره کرد و گفت: تأسیس شعبه 6 تأمین اجتماعی شهر شیراز، افزایش پوشش بیمه‌ای در حوزه بانوان، زنان خانه‌دار، دانشجویان، کارگاه‌های کشفی و اتباع بیگانه شاغل در فارس از جمله برنامه‌های پیش روی ماست.
وی از اجرای طرح متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران نیز خبر داد و افزود: با پیگیری‌های دکتر سالاری مدیرعامل سازمان، عمل به خواسته چندین‌ساله مستمری‌بگیران محقق شد و با دریافت 32هزار میلیارد تومان از مطالبات معوق سازمان در قالب سهام شرکت‌های دولتی، منابع افزایش مستمری بازنشستگان  تأمین شد و پیش‌بینی می‌کنیم که 50میلیارد تومان از این مبلغ جهت اجرای طرح در استان فارس به صورت ماهیانه موردنیاز باشد که در این صورت 400 تا 800هزار تومان به حقوق بازنشستگان از اول مرداد اضافه خواهد شد.
وی در پایان سخنان خویش با اشاره به حمایت تأمین اجتماعی از شرکت‌ها و کارفرمایان بدهکار در شرایط بداقتصادی تصریح کرد: در 108 جلسه کمیته رفع موانع تولید در سال 98 تلاش کردیم که با اعمال قانون بخشودگی جرائم بیمه‌ای، تقسیط و امهال بدهی کارفرمایان به بازتوانی و رونق تولید این شرکت‌ها کمک کنیم.
دکتر امیری مدیر درمان تأمین اجتماعی فارس نیز در این دیدار گفت: در بخش درمان مستقیم با یک بیمارستان فوق‌تخصصی 300 تخت بستری و 224 تخت فعال و22 مرکز درمانی ملکی فعال  و 2 مرکز درمانی زرقان و فیروزآباد هم در حال ساخت در خدمت بیمه‌شدگان فارس هستیم.
وی با اشاره به خدمات درمانی بیمارستان شهید بهشتی شیراز در دوران کرونا گفت:  در پنج ماه گذشته 580 نفر بیمار کرونایی در این بیمارستان پذیرش و بستری شده‌اند و در حال حاضر نیز 41 بیماری کرونای بستری هستند.
دکتر امیری در ادامه به معرفی خدمات بخش درمان غیرمستقیم نیز اشاره کرد و بیان داشت: برای پاسخگویی به نیاز‌های درمانی بیمه‌شدگان 7240 تخت بستری بیمارستان‌های مختلف را در قرارداد داریم که 6120 تخت آن متعلق به بیمارستان‌های دولتی، 320 تخت مربوط به بخش خصوصی و 450 تخت خیریه و 350 تخت نظامی هستند.
وی پیگیری‌های مدیر عامل سازمان را در پرداخت معوقات دانشگاهی و مراکز خصوصی عامل مهم برگشت اعتبار به دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی برشمرد و گفت: به‌جرئت می‌توان گفت تمام معوقات و بدهی‌های این سازمان به مراکز درمانی پرداخت شده و اطمینان و اعتبار به دفترچه‌های درمانی بازگشته است.
مدیر درمان تأمین اجتماعی فارس تصریح کرد: در سال گذشته برای سلامت و بازتوانی بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران فارس 1250میلیارد تومان در دو بخش درمان مستقیم و غیرمستقیم هزینه شده است.
وی درخصوص وضعیت عمرانی بیمارستان جدید تأمین اجتماعی شیراز نیز گفت: با پیگیری استاندار فارس و دستور مستقیم مدیرعامل سازمان، فرایند مناقصه و تعیین پیمانکار برای این بیمارستان 320 تخت‌خوابی در مراد ماه سال جاری انجام خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی