[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

از ماه آینده مشکلی در توزیع نهاده‌های دامی نخواهیم داشت، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل دفتر توسعه بازار و زنجیره‌های وزارت جهاد کشاورزی گفت: تصمیم داریم تا تمام فرایندها در سامانه بازارگاه به صورت سیستمی شود. بایستی اطلاعات دقیق و درست وارد این سیستم شود. زیرساخت‌های آن در حال تکمیل است و از ابتدای مردادماه دیگر مشکلی در توزیع نهاده‌های دامی نخواهیم داشت. مسعود بصیری در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که توزیع نهاده‌ها در سامانه بازارگاه به چه صورت است و چرا تولیدکنندگان صنعت دام و طیور کشور از کمبود نهاده‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی گله دارند، گفت: در یکی دو ماه گذشته در تأمین برخی از نهاده‌های دام و طیور به دلیل مشکلات تأمین ارز وقفه‌ای ایجاد شد که در حال حاضر این مشکل حل شد و همین موضوع باعث شد تا برخی نهاده‌ها به‌موقع و به میزان کافی وارد نشود.
وی ادامه داد: به همین دلیل تخصیص نهاده‌های دام و طیور با اولویت انجام شد. یعنی مزارعی که جوجه‌ریزی کرده بودند یا دام داشتند، اولویت اول تخصیص نهاده‌ها بودند و مزارعی که هنوز جوجه‌ریزی نکرده بودند و آمادگی نداشتند، در اولویت دوم قرار گرفتند. کسانی که ادعا می‌کنند نهاده‌های دامی به آنها تعلق نگرفته، در زمان توزیع فعالیتی نداشتند یا مزارع آنها فاقد دام و طیور بوده است.
مدیرکل دفتر توسعه بازار و زنجیره‌ها وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در بخش طیور و ماکیان سامانه صماصط وجود دارد. متولیان این سامانه تشکل‌های فعال در صنعت طیور هستند. در آن سامانه واحدی که جوجه ریزی کرده و دامپزشکی نیز به آن مجوز داده مشخص می‌شود و سپس این واحدها وارد سامانه بازارگاه می‌شوند و پس از تأیید معاونت امور دام نهاده‌های دامی به آنها تعلق می‌گیرد. وی با بیان اینکه در سال 1398 وفور نهاده‌های دامی داشتیم و هر واحدی به هر میزانی که نیاز داشت نهاده دریافت می‌کرد، گفت: امسال وفور کالا نبود. وقتی شرایط اینگونه باشد باید به اندازه نیاز نهاده در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهیم. البته در حال حاضر شرایط بهتر شده و خبر‌های خوبی در روزهای آینده شنیده خواهد شد. بصیری تصریح کرد: تصمیم داریم تا تمام فرایندها در سامانه بازارگاه به صورت سیستمی شود. بایستی اطلاعات دقیق و درست وارد این سیستم شود. زیرساخت‌های آن در حال تکمیل است و از ابتدای مرداد ماه دیگر مشکلی در توزیع نهاده‌های دامی نخواهیم داشت.
 به گفته وی تولیدکنندگان نگران تهیه نهاده‌های دامی نباشند. مشکلی در این زمینه وجود ندارد. ذخایر راهبردی بسیاری در انبارها داریم که در شرایط نیاز از آنها استفاده خواهیم کرد.
مدیرکل دفتر توسعه بازار و زنجیره‌ها وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ذخایر استراتژیک برای مواقعی است که شرایط ویژه باشد، گفت: ذخایر راهبردی برای مدت محدودی است و با احتیاط وارد بازار می‌شود. به هراستانی که دچار مشکل شود از این ذخایر تزریق می‌کنیم. نهاده‌های دامی نیز در ذخایر و گمرگات به‌وفور هستند و هیچ نگرانی از این بابت نیست.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا تولیدکنندگان مدعی هستند که نهاده‌های دامی را از بازار آزاد و با قیمت‌های گزافی تهیه می‌کنند و حتی معتقدند بازار سیاه در این بین راه افتاده است، گفت: هر نهاده دام و طیور که وارد کشور می‌شود در سامانه بازارگاه ثبت شده و بعد از تأیید معاونت امور دام هر استان به تولیدکنندگان تعلق می‌گیرد؛ بنابراین بازار آزاد معنایی ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی