[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

اقتصاد را دریابیم، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

همیشه پشت چراغ قرمز خودروهایی توقف می‌کنند که قانون پذیرند و البته به حریم عابر پیاده هم تجاوز نمی‌کنند. خط ترافیک ایجادشده پشت چراغ قرمز بر سر هر تقاطع متشکل از رانندگانی است که قانون را پذیرفته‌اند و به انتظار چراغ سبز هستند. اما تاکنون دقت کرده‌اید بعضی رانندگان با انحراف به چپ و خروج خودرو از صف ایجادشده خودشان را به نزدیکی جبهه نخست ترافیک پشت چراغ قرمز می‌رسانند و قصد دارند با زدن چند بوق و روشن و خاموش‌کردن چراغ‌های جلو دیگران را وادار به عبور یا کنارکشیدن از این رقابت خودرویی در ترافیک ایجادشده بکنند؟ 

این یک رخداد اجتماعی و واکنش در برابر قانون است. همه به قانون احترام نمی‌گذارند؛ خصوصاً آن عده از رانندگانی که با روشن‌شدن چراغ زرد بر سرعت خودروی خود برای عبور از ترافیک و تقاطع می‌افزایند. 
این یک واکنش هیجانی نسبت به حضور در اجتماع است؛ اجتماعی که باید عناصر حاضر در آن بپذیرند باید از قانون اطاعت کنند. دیروز که اخبار را مرور می‌کردم، به نکته جالب توجهی رسیدم؛ یکی از مدیران اقتصادی استان در بیان موضوع ارز و گرانی آن و یقه‌گیری تولیدکنندگان و صادرکنندگان موفق استان فارس توسط دولت گفته بود، تولیدکنندگان واقعی که ارزهایشان را یا تبدیل به ریال کرده اند یا از تحریم‌های خارجی لطمه دیده اند، همگی در داخل کشور و زیر فشار‌های شدید اقتصادی‌معیشتی گرفتار شده‌اند و آن عده که محصولات خود را فروخته و ارزشان را به کشور بازنگردانده‌اند، اصولاً در ایران نیستند؛ چراکه خارج‌نشین شده‌اند. 
این عده از تولیدکنندگان داخلی که در کشور حضور دارند و در خط مقدم جنگ اقتصادی در حال مقاومت و تأمین معیشت کارگران هستند، زیر فشار شدید خودی گرفتار شده اند؛ چراکه دولت اعلام کرده کارت بازرگانی آنان را باطل می‌کند؛ چون نتوانسته‌اند از مسیر سبز اقتصادی ارزهای خود را به کشور بازگردانند. زیرا بانک‌های خارجی با تجار ایرانی کار نمی‌کنند و باید منتظر شرایط بدتر از اینها باشیم و شاید باید شاهد آخرین نفس‌های اقتصاد کشور در شرایط بحران بین المللی باشیم. 
یکی از بدترین صدمات وارده به اقتصاد ایران همین ضربات خودی به پیکره اقتصاد است. وقتی دولت که پرچمدار مبارزه با استعمار و استکبار جهانی است و با اعمال سیاست‌های تنش‌زای خود باعث بی‌رونقی تولید و اقتصاد کشور در مواجهه با دول غربی و اروپایی شده، هیچ تسهیلاتی برای تولیدکننده داخلی قائل نیست، چه می‌توان کرد و چه می‌توان گفت؟ دولت با اعمال سیاست‌های غلط اقتصادی خود عامل بیشترین حجم رکود و تورم اقتصادی است. شاید اگر دولت در امور اقتصادی دخالت نمی‌کرد وضعمان اینگونه نبود.
حالا اما بازار بسیار آشفته شده است. تأثیر نرخ افزایشی دلار بر بازار به‌شدت احساس می‌شود و این کنش، واکنش‌های خوبی را درپی نخواهد داشت. بهتر است دولتمردان ما هرچه زودتر دود حاصله از یک آتش سوزی بزرگ را ببینند و درک کنند که چه به سر ملت در حوزه اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی آمده است. هرچند برای آن عده از مدیران که به دلار درآمد دارند و به ریال خرج می‌کنند یا آن عده مسئولینی که حقوق‌های نجومی برای خود دست و پا کرده اند امیدی نیست اما از نیرو‌های انقلاب که دلسوزان امت اسلامی هستند انتظار می‌رود به ساماندهی امور بپردازند. پاشنه آشیل نظام در حوزه اقتصادی قرار گرفته است. اتاق جنگ آمریکایی‌ها هم در وزارت اقتصاد و دارایی آن کشور قرار گرفته است. منهای پیامدهای کرونا، شرایط اقتصادی بسیار بدی حاکم است. دود را باید دید، پیشگیری آسان است. امیدوارم زمینه‌های رشد و تعالی ملت خارج از شعارهای بیهود فراهم شود. به امید آن روز. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی