[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

نان داغ گران می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتحادیه نان سنتی گفت: برخی مسئولان معتقدند چون گندم گران نشده نان هم گران نمی‌شود؛ در حالی‌که باید گفت آرد حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه تمام شده نان را تشکیل می‌دهد و آن ۷۵ درصد دیگر قیمت تمام شده مربوط به سایر هزینه‌های آب، برق، گاز و دستمزد کارگر است که هرسال نیز افزایش می‌یابد. یعنی اگر قرار باشد در تمام بخش‌ها افزایش قیمت رخ دهد، طبیعتاً نان نیز نباید از این قاعده مستثنا باشد.
بیژن نوروز مقدم در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که آیا نان گران می‌شود، گفت: سال گذشته بعد از پنج سال که نرخ نان اعلام نشده بود و نانواها در تنگنا قرار گرفته بودند دولت با تشکیل جلسات متعدد به خواسته اتحادیه نان سنتی رسیدگی کرد. در حقیقت خواسته ما این بود که بعد از پنج سال و با توجه به افزایش هزینه‌ها یعنی آب، برق و گاز قیمت نان تقریباً دوبرابر شود اما در نهایت توافقی صورت گرفت و قیمتی نیز اعلام شد.
وی ادامه داد: در بخشنامه هم قید شد این نرخ اعلام شده تا زمانی که هزینه خرید گندم یا سایر هزینه‌های تولید افزایش نیافته ملاک عمل خواهد بود اما واقعیت این است که سایر هزینه‌های تولید از جمله کارگر، آب، برق، گاز، بیمه و خمیرمایه هر سال افزایش می‌یابد.
رئیس اتحادیه نان سنتی تصریح کرد: از مهرماه سال گذشته نرخ جدید اجرایی شد و از فروردین امسال با افزایش هزینه‌ها، نانوایان درخواست افزایش نرخ نان داشتند.
وی اضافه کرد: درخواست افزایش نرخ نان را به همه سازمان‌ها ارسال کردیم؛ زیرا معتقدیم با توجه به افزایش هزینه‌ها و تورم، بسیاری از هزینه‌های نانوایان پاس نمی‌شود. از مسئولان هم درخواست کردیم که هرچه سریع‌تر فکری به حال این صنف کنند و اجازه دهند نانوایان مانند سایر اصناف بتوانند هزینه‌های خود را تأمین کنند. نوروز مقدم با بیان اینکه مسئولان معتقدند چون گندم گران نشده نان هم گران نمی‌شود، گفت: اگر قرار است در همه بخش‌ها افزایش قیمت رخ دهد، نان نیز از این قاعده مستثنا نبوده است؛ زیرا نانوایی‌ها نیز تحت تأثیر این افزایش قیمت‌ها هستند و نانوایان نیز در همین شرایط زندگی می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی