[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۰
  • دوره جدید

تداوم پروژه‌های انسان‌محور با نگاه آینده‌نگر، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
دومین نشست مطبوعاتی رئیس و سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز با حضور خبرنگاران به صورت وبینار برگزار شد. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست که صبح دیروز سه‌شنبه 24تیرماه به صورت مجازی برگزار می‌شد، خاطر نشان کرد: در سه ساله ای که از عمر شورای پنجم و شهرداری می‌گذرد اقدامات ارزنده ای در حوزه سالم سازی و هویت بخشی فضای شهری، حفظ باغات قصرالدشت و همچنین جلوگیری از تغییر کاربری‌‌ها صورت گرفته است.
دکتر سیدعبدالرزاق موسوی با اشاره به عملکرد مطلوب شورا به ویژه در سال سوم گفت: یکی از اقدامات پراهمیت شورای پنجم که در برهه درازمدت اثرات مثبت خود را نشان خواهد داد، به تهیه دستورالعمل‌‌های ۳۴ گانه باز می‌گردد که آن را در تاریخ ۲۰ساله فعالیت شوراهای شهر ماندگار خواهد کرد. همچنین پیاده سازی مبانی برنامه محوری و راه‌ اندازی مرکز پژوهش‌‌ها از دیگر اقدامات شورای پنجم است که شهروندان از خدمات آن بهره مند خواهند شد. وی از ارائه آزادی عمل به مجموعه مدیریت شهری در چارچوب قانون خبر داد و گفت: وظیفه شورا نظارت بر عملکرد شهرداری است که وظیفه خود را به عنوان ناظر انجام داده ایم و همچنین در زمینه سامانه شفافیت و رأی گیری الکترونیکی اقدامات زیربنایی خوبی انجام شده تا شهروندان در جریان امور و مصوبات شورا قرار گیرند. عضو کمیسیون تلفیق شورا با تشریح عملکرد اقتصادی مدیریت امور شهری گفت: امیدواریم با سیاست‌هایی که شورا با همکاری شهرداری پیش گرفته در سال جاری با کسری بودجه روبه‌رو نشویم.
دکتر موسوی در بخش دیگری از این وبینار مطبوعاتی پیرامون شائبه‌های مطرح شده درباره طرح خیابان فروشی که در شیراز اجرا می‌شود تصریح کرد: قرار داد سی پی دارای مشکلاتی است که تا هفته‌های آتی مورد بررسی قرار گرفته و پرونده آن در کمیسیون تخصصی ماده 38 تعیین تکلیف خواهد شد. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر اصلاح قرارداد سی ‌پی گفت: قرارداد پارک حاشیه ‌ای خودروها در خیابان‌های اصلی شیراز ضررهای متعددی را متوجه شهروندان و شهرداری کرده است که مهم‌ترین آنها ایجاد محدودیت‌هایی برای شهروندان، عایدی نداشتن برای شهرداری و عدم استحصال نتیجه مثبت برای شهر است.عضو کمیته مرکزی یاوران شورا قسمت قابل ملاحظه ای از اقدامات زیربنایی شورا را دارای اثرات مثبت درازمدت ارزیابی کرد و گفت: شورای اسلامی شهر شیراز با جدیت به دنبال اجرایی سازی موارد مهمی نظیر سالم ‌سازی فضای شهری، حمایت از پروژه‌‌های کوچک و بزرگ انسان‌ محور، حفظ و ترمیم باغ‌‌های قصردشت و موارد مهمی در این زمینه است که اثرات آنها در آینده بیشتر روشن خواهد شد.
در ادامه این نشست مطبوعاتی سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز پاسخگوی پرسش‌های خبرنگاران به صورت ویدیو کنفرانس بود. مهندس سعید نظری در پاسخ به خبرنگار روزنامه شیرازنوین، مبنی بر وضعیت اسفناک تماشاخانه‌های نوستالژِی شهر شیراز گفت: سینماهای قدیمی شیراز متعلق به بخش خصوصی و حوزه هنری است. در این زمینه نشست‌هایی با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی شورا و مالکین سینماها برگزار شده و متأسفانه به نتیجه ای دست نیافته ایم. چرا که قانون دست و پای شهرداری و شورا را بسته و نمی‌توان با قیمت‌های بسیار بالا نسبت به تملک آنها اقدام کرد. وی از علاقه‌مندی شورا و شهرداری برای خرید سینماهای قدیمی کلانشهر شیراز خبر داد و گفت: حوزه هنری به عنوان متصدی گروهی از سینماهای قدیمی شهر حاضر به واگذاری آنها نیست و این در حالی است که توان نگهداری آنها را هم ندارد. ناظر و نماینده شورا در کمیسیون ماده صد و کمیسیون معاملات منطقه یازده در ادامه با اشاره به اقدامات انجام گرفته در راستای گسترش فضای فرهنگی شیراز گفت: دوره پنجم احداث پردیس‌های سینمایی و گسترش زیرساخت‌های فرهنگی در دستور کار ویژه شورا و شهرداری قرار داشته و در این راستا احداث پردیس‌‌های سینمایی در محلات کم برخوردار شیراز اجرایی شده است. همچنین امید می‌رود با همراهی بخش خصوصی شاهد اتفاقات مثبت بیشتری در این زمینه باشیم.
مهندس نظری از اهتمام ویژه شورا به منظور حفظ پتانسیل‌های ارزشمند کلانشهر شیراز خبر داد و گفت: در دوره پنجم شاهد کمترین تخریب در حوزه خانه‌‌های تاریخی هستیم و کمیسیون گردشگری و فرهنگی شورا به صورت جدی در حال رصد و بررسی است. در همین زمینه بازسازی بازارچه فیل، احیای خیابان طالقانی و گذرگاه‌‌هایی از این دست که در زمره پروژه‌های انسان محور قرار می‌گیرند اجرا شده است. سخنگوی شورای پنجم در ادامه به مشکلات حاد اقتصادی در جامعه اشاره کرد و بیان داشت: مدیریت شهری با بحران‌های شدیدی روبه‌روست که در پنجاه سال اخیر بی سابقه بوده و حتی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و دوران هشت سال دفاع مقدس نیز سابقه نداشته است. با این وجود در فواصل کوتاه مدت شاهد بهره برداری از پروژه‌های عمرانی بزرگی هسیتم که تا پایان سال نیز ادامه خواهد داشت.
نماینده شورا در هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی با انتقاد از بی ثباتی‌های اقتصادی که گریبانگیر همه اقشار جامعه شده گفت: در سال اول آغاز به کار شورای پنجم نرخ دلار در کانال ۳ تا ۴ هزار تومانی در نوسان بود و اکنون که با دلار 23 هزار تومانی روبه‌رو هستیم هیچ یک از فعالیت‌‌های عمرانی در شیراز تعطیل نشده و پروژه‌ها با قدرت به کار خود ادامه می‌دهند.
وی در ادامه از عزم راسخ شورا برای حل مشکلات اطراف حرم مقدس شاهچراغ خبر داد و گفت: در راستای ساماندهی این محور به دنبال کارهای کوچک و اجرای مراسم‌های خرد و نمادین نیستیم، بلکه سیاست‌‌هایی در حوزه شهرسازی برای پرورش پتانسیل‌های این محور طراحی شده که امیدواریم به بهره وری منطقه انجامد و امیدواریم که حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) از انزوای بافت تاریخی نجات پیدا کرده و زائران دسترسی آسانی به این منطقه تاریخی و مقدس داشته باشند.مهندس نظری با اشاره به بخشی از کارهای انجام شده در این محور گفت: احداث خیابان ۹ دی در سال‌‌های گذشته انجام شد و اکنون به دنبال مستندنگاری بناهای تاریخی هستیم. همچنین یکی دیگر از اقدامات ما در راستای دسترسی آسان شهروندان به حرم مقدس اجرای طرح توسعه محور زندیه و احداث ترامواست. این مسیر از چهار راه شاهزاده قاسم آغاز شده و به سمت حرم حضرت شاهچراغ(ع) و علی‌بن حمزه(ع) می‌‌رود و بعد از آن تا دروازه قرآن امتداد می‌یابد.
سخنگوی شورای پنجم از احیای طرح توسعه ۵۷ هکتاری حرم شاهچراغ(ع) خبر داد و گفت: با احداث محور زندیه و با ایجاد مجموعه گردشگری زیارتی در کنار بازار شاهد تسهیل دسترسی از منطقه شمال شهر شیراز به سمت حرم مطهر خواهیم بود. عضو کمیسیون شهرسازی و معماری با اشاره به جمعیت۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار نفری که در بافت فرسوده شهر شیراز زندگی می‌‌کنند اظهار داشت: اطلاعات دقیقی از جزئیات این افراد در دسترس نیست و سکونتگاه‌‌های رسمی و غیررسمی شهر دارای شرایط متفاوتی هستند که به علت سازه‌های ناپایدار در وضعیت خطرناکی به سر می‌برند.
وی از عزم شورا برای جلوگیری از گسترش سکونتگاه‌های غیررسمی در شیراز خبر داد و گفت: تخریب این مناطق در دستور کار نیست و شهرداری برنامه‌های مؤثری برای ساماندهی آنها در دستور کار دارد.نظری با اشاره به شواهد پیش رو پیش بینی کرد که در سال چهارم ترکیب هیئت شورای اسلامی شهر دچار تغییری نشود و گفت: تا لحظه اعلام این خبر هیچ یک از اعضا به صورت رسمی برای ریاست شورا اعلام آمادگی نکردند و گمان می‌رود با توجه به نظر مساعد اعضا شاهد تغییری در این زمینه نباشیم. سخنگوی شورای پنجم در پایان گفت: مجموعه شهرداری و شورا در حد بضاعت از اقشار آسیب دیده جامعه که با گسترش ویروس کرونا متحمل خسارت‌های فراوانی شدند حمایت می‌کند ولی متأسفانه از امکانات لازم در این زمینه برخوردار نیست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی