[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

طفیونی، رئیس اداره ورزش و جوانان شیراز: چمن‌های پارس و حافظیه به‌زودی اصلاح می‌شوند، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: یکی از معضل‌های بزرگ ورزش شیراز و به خصوص تیم‌های فوتبال این شهر در تمام دوران، وضعیت اسفناک زمین چمن استادیوم‌های ورزشی بوده است. از زمان‌های قدیم که چمن ورزشگاه حافظیه وضعیت بسیار ناخوشایندی داشت و هنوز تماشای فیلم‌های به جا مانده از دیدارها آن زمان، آزاردهنده است. البته در آن زمان وضعیت اکثر ورزشگاه‌های کشور به همان شکل بود و حتی ورزشگاه آزادی تا آخرین روزهای دهه هفتاد شمسی صاحب یکی از بدترین زمین چمن‌های استادیوم‌های بزرگ دنیا به شمار می‌رفت. با حضور مهندس صفایی فراهانی در رأس فدراسیون فوتبال، برنامه ای مدون جهت اصلاح وضعیت چمن ورزشگاه آزادی در دستور کار قرار گرفت و بالاخره پس از حدود یک سال تعطیلی، کاری اصولی در این استادیوم انجام و زمین چمن آزادی برای همیشه اصلاح شد. حالا پس از گذشت نزدیک به دو دهه، هیچگاه از کیفیت این چمن کاسته نشده و نتیجه انجام یک کار اصولی به وضوح قابل مشاهده است. اما چرا این کار اصولی هرگز برای شهر شیراز انجام نشد؟
در دهه هشتاد استادیوم حافظیه به عنوان تنها ورزشگاه شیرازی میزبان مسابقات لیگ برتر، از نظر نامناسب بودن ظاهر یکی از معدود ورزشگاه‌های انگشت نمای کشور بود. خاطره تلخ رنگ کردن چمن استادیوم به دستور متولیان وقت هیئت فوتبال فارس که سوژه برنامه نود نیز شد، هنوز از خاطر علاقه‌مندان به فوتبال زدوده نشده. پس از همان اتفاق بود که مسئولان اداره ورزش و هیئت فوتبال به تکاپو افتادند تا جهت اصلاح چمن این استادیوم اقدام عاجلی انجام دهند. در اوایل دهه 90 با هزینه ای بسیار زیاد، چمن حافظیه زیر کشت رفت و بازی‌های لیگ برتر به استادیوم شهید دستغیب منتقل شد. این استادیوم نیز با چمن مصنوعی نامناسب خود، همواره مورد انتقاد اهالی فوتبال و به خصوص تیم‌های میهمان قرار داشت. بالاخره چمن ورزشگاه حافظیه آماده شد و بازی‌ها دوباره به این استادیوم برگشت اما مدت زیادی طول نکشید تا همگان متوجه شوند هزینه‌های صورت گرفته برای اصلاح چمن استادیوم قدیمی شیراز به باد فنا رفته و این چمن دوباره به همان حالت اولیه برگشته است.
در سال 96 با افتتاح ورزشگاه پارس این امید وجود داشت که بالاخره شیراز صاحب یک ورزشگاه آبرومند با زمین چمن مطلوب شود، اما حالا پس از گذشت سه سال همچنان وضعیت چمن ورزشگاه پارس ناخوشایند است و ورزشگاه‌های شهید دستغیب و حافظیه نیز زمین‌های نامناسبی دارند و همواره مورد انتقاد شدید اهالی فوتبال هستند.
شاپور طفیونی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان شیراز در این باره می‌گوید: ورزشگاه پارس در حال حاضر میزبان مسابقات لیگ دسته اول است و ورزشگاه حافظیه نیز به عنوان شناسنامه ورزش استان، آخرین بار حدود دو سال پیش زیر کشت رفته و هم اکنون در حال مرمت است و داریم تلاش می‌کنیم که بتوانیم به عنوان زمین دوم استان روی آن حساب کنیم! 
وی سپس در پاسخ به این سؤال که آیا از وضعیت چمن ورزشگاه پارس راضی هستید یا خیر گفت: هنوز یک قسمت‌هایی از این چمن نامطلوب است. متأسفانه در فصل تابستان دچار کم آبی شدیم، ضمن اینکه چاه آبی که در آن منطقه وجود دارد، یک مقداری آبش شور است و داریم دستگاه‌های آب شیرین کن را نصب می‌کنیم تا بتوانیم عملیات بازسازی این چمن را در آینده نزدیک به مرحله اجرا بگذاریم و ان‌شاءالله فینال جام حذفی را نیز در آن برگزار کنیم. طی دیداری هم که با آقای دکتر حاجی زاده داشتیم، قرار شد تمام تلاش‌ها صورت پذیرد تا مسابقه فینال جام حذفی طبق قرار قبلی در همین استادیوم برگزار شود.
رئیس اداره ورزش و جوانان شیراز در پایان گفت: باید یک بار برای همیشه این مسئله را جمع کنیم. رایزنی‌هایی هم کرده ایم اما در تأمین اعتبار و بودجه دچار مشکل هستیم. ان‌شاءالله با مدیریت جدیدی که در رأس هرم ورزش استان قرار گرفته، اصرار و تلاش ما بر این است که بودجه و ردیف اعتباری مشخصی، هم برای ورزشگاه حافظیه و هم برای ورزشگاه پارس داشته باشیم. تا آن ردیف اعتباری را نتوانیم آماده سازی کنیم، هیچ کاری نمی‌توان انجام داد. اما من از همین جا قول می‌دهم که در آینده ای نزدیک زمین چمن ورزشگاه پارس بهسازی شود و به زودی چمن ورزشگاه حافظیه نیز به عنوان پایگاه دوم به جمع ورزشگاه‌هایی که می‌توانند از مسابقات کشوری و حتی ملی میزبانی کنند، اضافه شود.
حال باید همچنان منتظر بمانیم تا ببینیم بالاخره یک کار اصولی در یکی از مهم‌ترین ابعاد ورزش استان انجام خواهد شد یا خیر. حالا که اکثر ورزشگاه‌های کشور به وضعیت نسبتاً مطلوبی رسیده اند، نبود یک زمین چمن مناسب در شهر شیراز به عنوان یکی از پنج شهر بزرگ ایران بیش از پیش به چشم آمده و نمره ای منفی در کارنامه تمامی مسئولان ورزشی و غیرورزشی شهر شیراز ثبت می‌کند. بنابراین اقدام عاجل در این زمینه ضروری به نظر می‌رسد. پس منتظر می‌مانیم تا ببینیم تا چه میزان می‌شود روی قول شاپور طفیونی حساب کرد. البته او هیچ زمان بندی مشخصی برای این قولی که داد تعیین نکرد اما امیدواریم منظور او از عبارت «آینده نزدیک» حداکثر شروع فصل جدید رقابت‌های لیگ یک در چند ماه آینده بوده باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی