[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

حریم صنفی در شیراز رعایت نمی‌شود- قفل رقابت بر بازار، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- محمد شبیری در گذشته‌ای نه چندان دور کسانی که قصد راه اندازی مغازه‌ای را داشتند، به حریم یکدیگر توجه می‌کردند تا کسب و کار دیگری کساد نشود؛ اما امروزه بسیاری از مشاغل با فاصله کمی از هم قرار دارند و در شرایط فعلی می‌بینیم که گاهی در یک محله چند مغازه دار یک شغل را انتخاب کرده اند.
یکی دیگر از مشکلات اصناف شیراز ورشکستگی زودهنگام واحدهای تجاری است. آنها مجبور می‌شوند در فاصله کوتاهی از افتتاح فروشگاه با زیر قیمت فروختن کالای خود، مغازه را تعطیل کنند.
نایب رئیس اتاق اصناف فارس با اعلام اینکه هم اینک در شیراز مجوز متقاضیان پروانه کسب 15روزه صادر می‌شود، می‌گوید: براساس آمارها بیشترین تقاضا برای دریافت پروانه کسب به ترتیب مربوط به صنوف آژانس املاک، غذاخوری، آرایشگاه زنانه، تاکسی تلفنی و سوپرمارکت است.
خسرو فروغان علت اجرا نشدن قانون حریم شغلی را مشکلات اقتصادی و افزایش آمار اشتغال می‌داند و می‌افزاید: امروزه به دلیل بحث اشتغال‌زایی، قانون رعایت حریم شغلی کمرنگ شده است.
وی ادامه می‌دهد: به همین دلیل 8هزار واحد صنفی املاک، 9هزار واحد صنفی سوپرمارکت، 3‌هزار واحد صنفی آرایشگاه زنانه در مرکز شهرستان شیراز و استان فعالیت می‌کنند. نایب رئیس اتاق اصناف فارس از تخلف یک فروشگاه بزرگ در شیراز که چندی پیش در یک محیط غیربهداشتی زولبیا و بامیه عرضه می‌کرد، خبر می‌دهد و می‌گوید: با تلاش بازرسان موفق شدیم این فروشگاه را شناسایی و به مراکز مربوطه نظارتی معرفی کنیم.
فروغان اضافه می‌کند: تعداد اندکی از صاحبان فروشگاه‌های بزرگ برای تبلیغات و فروش بیشتر با عرضه زیر قیمت کالاهایی که تاریخ مصرف آنها رو به پایان است، شهروندان را فریب می‌دهند.
نماینده فارس در اتاق اصناف ایران اینگونه اقدامات را غیرحرفه‌ای می‌داند و ادامه می‌دهد: در گذشته سرمایه‌گذاران برای احداث مجتمع‌های تجاری و فروشگاه‌های بزرگ از طریق اداره صنعت و معدن و تجارت اقدام می‌کردند، اما در حال حاضر براساس قانون با داشتن پروانه کسب می‌توانند محصولات خود را عرضه می‌کنند.
نایب رئیس اتاق اصناف فارس در خصوص نصب تابلوهای حراجی با عنوان تغییر شغل در مقابل فروشگاه‌ها می‌گوید: پرداخت اجاره بهای غیرکارشناسی و ساخت بی رویه مراکز تجاری در کلان‌شهر شیراز باعث شده است تعدادی از جوانان در زمینه کسب و کار با مشکل مالی مواجه شوند.
فروغان با بیان اینکه 71هزار و 905واحد صنفی در شیراز فعالیت دارند، می‌افزاید: از این آمار 53هزار و 67واحد دارای پروانه کسب هستند، ۹هزار و ۹۷۴واحد برای گرفتن پروانه کسب اقدام کرده اند و ۸هزار و ۸۶۴واحد نیز فاقد پروانه کسب هستند.
وی با اعلام اینکه شاغلان مستقیم و غیرمستقیم اصناف شیراز 313هزار و 113نفر هستند، می‌گوید: به ازای هر واحد صنفی پروانه‌دار 3/24درصد شاغل در شیراز وجود دارد.
فروغان با اشاره به اینکه اتاق اصناف و سازمان فنی و حرفه‌ای شیراز مسئولیت تغییر و استاندارد‌سازی حرفه‌های مختلف را برعهده گرفته‌‌اند، می‌گوید: نیاز است که کسبه و کارگران براساس استانداردهای روز جهان کار کنند که این آموزش‌ها در مرکز جوار ارائه می‌شود.
نایب رئیس اتاق اصناف بیان می‌کند: فارس به عنوان استان پایلوت کشور در این زمینه شناخته شده است.
وی با بیان اینکه برای استقبال اتحادیه‌ها واحدهای صنفی را رتبه‌بندی کرده‌ایم، ادامه می‌دهد: اگر این واحدها به استانداردهای جهانی نزدیک نشوند و در مرکز جوار آموزش نبینند، فاقد رتبه خواهند بود. بنابراین با فعالیت‌های صورت گرفته، در ۶ماه اول سال آینده مردم تفاوت را احساس خواهند کرد. رئیس اتاق اصناف فارس بر اهمیت اقتصاد مقاومتی تأکید می‌کند و می‌گوید: با توجه به امر اقتصاد مقاومتی همگی مسئول هستیم از هزینه‌های بی ‌مورد و غیرضروری پرهیز کرده اما برنامه‌ریزی، اولویت‌دار کردن برنامه‌ها و تأمین بودجه را جایگزین هر نوع چانه‌زنی موردی کنیم.
سید محمود هاشمی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی راه درمان رکود، گرانی و بسیاری از مشکلات اقتصادی است، می‌افزاید: اقدام و عمل در مسیر اقتصاد مقاومتی در دستور کار اتاق اصناف فارس قرار گرفته است. وی به برنامه‌های اتاق اصناف در خصوص تحقق شعار مقام معظم رهبری اشاره و اضافه می‌کند: به دنبال آن هستیم که نتیجه اقدامات و برنامه‌ها در جهت سیاست‌های اتاق اصناف با اقدام و عمل برای مردم ملموس باشد.
این مقام مسئول مجهز کردن واحدهای صنفی به علم روز، نوسازی سخت‌افزاری و نرم‌ افزاری واحدهای صنفی و ایجاد بانک اطلاعات از اصناف را از اقدامات اتاق اصناف فارس اعلام می‌کند و می‌گوید: اتاق اصناف فارس در کشور شناخته شده و نقش مؤثری در تدوین آیین‌نامه نظام صنفی داشته است.
هاشمی با بیان اینکه تنها تشکلی که می‌توان به عنوان بخش خصوصی به آن نگاه کرد تشکل صنفی است، اضافه می‌کند: بخش کشاورزی و صنعت در فارس با مشکل روبه‌رو شده و تنها بخش فعال که به اقتصاد استان رونق می‌بخشد، اصناف است.

 

امير طاهري
۱۳۹۷/۰۲/۱۷

سلام و خسته نباشيد. روزى كه به من و صدها امثال من جهت احراز پروانه كسب شرط حضور در كلاسهاى بازرگانى گزاشتند،فهميديم مبلغي كه در ابتدا و بعداً به طور ساليانه دريافت خواهد شد،جهت حفظ حريم صنفي هم ميباشد.و امروز...... حريم وجود ندارد.با كمترين مهارت پروانه صادر ميشود.نتيجه كيفيت خدمات ضعيف و نارضايتى مردم. رقابت ناسالم. تعطيلي و هدر رفتن سرمايه و و و .......همه اينها فقط و فقط به دليل دريافت حق عضويت بيشتر. ارزش دارد؟. برعكس اين روال را تصور كنيد. تفكر تفكر ممنون.

ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی