[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

قیاس مسکن ایران و کانادا، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه مردم به کاهش قیمت مسکن و جلوگیری از احتکار آن امید داشته باشند، گفت: به‌یقین اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی در کنار اجرای طرح‌های تولید مسکن همچون مسکن ملی و مسکن خیرساز در بهبود وضعیت بازار مسکن تأثیرگذار است. حسین حسین‌زاده در گفت‌وگو با خانه ملت، به دستاوردهای اخذ مالیات از خانه‌های خالی در صورت تصویب قانون آن در مجلس اشاره کرد و گفت: با توجه به وضعیت کنونی زمین و مسکن، هم‌افزایی میان دولت و مجلس ضروری بود. به همین دلیل مجلس به‌دنبال تصویب قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی در کنار راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان توسط دولت است.
نماینده مردم لارستان، خنج، گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نزدیک به 2میلیون و 500 خانه خالی در کشور وجود دارد، افزود: مردم می‌توانند به کاهش قیمت مسکن و جلوگیری از احتکار آن امید داشته باشند؛ چراکه به‌یقین اجرای این قانون در کنار اجرای طرح‌های تولید مسکن همچون مسکن ملی و مسکن خیرساز در بهبود وضعیت بازار مسکن تأثیرگذار است. این نماینده مجلس معتقد است تسهیلات به‌تنهایی نمی‌تواند وضعیت بازار مسکن را بهبود بخشد؛ زیرا با وجود گسترش طرح‌های تسهیلاتی، همچنان گروهی هستند که توان بازپرداخت این وام‌ها را نخواهند داشت. وی یکی از راه‌حل‌ها برای برون‌رفت از معضل گرانی مسکن را گرفتن مالیات از خانه‌های خالی و عوارض نوسازی دانست و گفت: باید مبالغی که تحت عنوان عوارض نوسازی از مالکان گرفته می‌شود، تا یک سطحی پایین و بالاتر از آن سطح، افزایش یابد؛ به‌گونه‌ای که هر فرد بر حسب نیاز خود مسکن تقاضا کند تا به این طریق قیمت مسکن کاهش پیدا کند.
حسین‌زاده با بیان اینکه نباید انتظار داشت مالیات بر‌ خانه‌های خالی در کوتاه‌مدت تأثیری در نرخ قیمت مسکن داشته ‌باشد، توضیح داد: اجرای دقیق این طرح مالیاتی، بستگی به آماده‌شدن «سامانه املاک و اسکان» دارد، اما اکنون فقط از سامانه رونمایی شده و اطلاعاتی ندارد و هنوز اقدامی انجام نشده است. وی با ارائه چند آمار یادآور شد: در ونکوور کانادا پس از تصویب مالیات بر خانه‌هایی که بیش از ۶ ماه از سال خالی هستند، از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ تعداد املاک خالی ۱۵ درصد کاهش یافته و در سال مالی ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ حدود ۱۱۵میلیون دلار مالیات جمع‌آوری شده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی